V izjavi za javnost so slovenski in italijanski policisti povedali, da bodo mešane patrulje pomembno vplivale pri onemogočanju tihotapskih poti, italijanska in slovenska policija pa si bosta izmenjavali informacije in strokovne izkušnje. Pretekli teden so na policijski šoli v Trstu tudi izvedli usposabljanje policistov, ki bodo delovali v mešanih patruljah.
V lanskem letu je italijanska policija slovenski predala 146 tujcev, ki so nezakonito prečkali mejo. Mešane patrulje bodo delovale do 30. septembra letos.
Slovenska in italijanska policija skupaj ocenjujeta stanje ilegalnih migracij na skupni meji in se soočata s povečanjem števila nezakonitih migrantov, ki prihajajo iz regije Zahodnega Balkana. Zato menita, da je potrebno okrepljeno sodelovanje obeh držav s sredstvi za zagotavljanje učinkovitega boja proti čezmejnemu kriminalu in preprečevanje nezakonitega priseljevanja.
"Skupne patrulje omogočajo lažje operativno sodelovanje, boljšo koordinacijo dela, znatno hitrejšo reakcijo pri zasledovanju pobeglih oseb in vozil ter njihovem prijetju, kot tudi istočasno pokrivanje meje na obeh straneh," so prepričani policisti.
Kot so poudarili slovenski policisti, ne gre za prvo sodelovanje s sosednjimi državami. Slovenska polciija je namreč mešane patrulje že opravljala z Avstrijo in Madžarsko.
Kot so še navedli na generalni policijski upravi, se bodo mešane patrulje sorazmerno izvajale na obeh straneh meje, in sicer na odsekih, kjer prihaja do zgostitev nedovoljenega prečkanja meje. Najpogosteje jih bodo izvajali na območju Policijske uprave Koper. Od slovenskih policistov bodo poleg koprskih sodelovali še novogoriški.
Poleg operativne vrednosti ima izvajanje mešanih patrulj tudi druge posredne rezultate, so dodali na policiji. To sta hitrejša izmenjava informacij in spoznavanje terena v sosednji državi za primere čezmejnega zasledovanja. Poleg tega predstavljajo jasen signal tihotapcem, da vstop v drugo državo še ne pomeni, da postopkov proti njim ne bodo sprožili v državi, iz katere so zbežali.
Italijanski notranji minister Matteo Salvini je sicer v četrtek dejal, da bo Italija na meji s Slovenijo, če mešane patrulje ne bodo preprečile nezakonitih prehodov meje, postavila fizične ovire. Na ministrstvu za notranje zadeve so v petkovem odzivu na te besede poudarili, da gre pri postavitvi tehničnih ovir za notranjepolitično odločitev posamezne države.
'Mešane patrulje so šele začetek'
Predsednik deželnega odbora Furlanije-Julijske krajine Massimiliano Fedriga, sicer član italijanske Lige, da so mešane patrulje šele začetek, ne rešitev. "Dejstvo je, da je treba meje v Evropi nadzorovati," je dejal predsednik Fedriga. Po njegovem prepričanju je treba pritisniti tudi na Hrvaško, saj je, kot je dejal, jasno, da Slovenija ne zmore vsega narediti sama.
Fedriga je konec tedna v pogovoru za časnik Il Fatto Quotidiano omenil možnost postavitve fizičnih ovir vzdolž celotne slovensko-italijanske meje, od Trbiža do Milj. Njegova izjava je sprožila precej kritik v italijanski javnosti in kasneje je, kot poroča Primorski dnevnik, nekoliko ublažil svoja stališča. Priznal je, da bo s pregradami nemogoče zaščititi mejo, in se zavzel za to, da bi pregrade postavili tam, kjer ne bo mogoče zaustaviti prihoda migrantov.
Do njegovih izjav so bili med drugim kritični v Gibanju pet zvezd, ki skupaj z Ligo tvori italijansko vladajočo koalicijo. Pregrade na meji s Slovenijo nikakor ne sodijo v vladno pogodbo, so poudarili.
Na izjave o pregradah na meji sta odzvala tudi župana Gorice in Nove Gorice. Goriški župan Rudi Ziberna je v pogovoru za časnik La Repubblica izrazil nasprotovanje zidu na meji. "Tu pri nas je zadnji zid padel leta 2004, postavljanje novega bi obudilo preteklost, kar ne bi bilo samo boleče, ampak tudi kontraproduktivno," je dejal.
Novogoriški župan Klemen Miklavič je pisal slovenskemu premierju Marjanu Šarcu ter ga pozval, naj z italijansko stranjo vzpostavi bilateralni dialog, v katerem bi našli skupno in razumno pot, ter se tako izognili enostranskim, anahronim in nesmiselnim ukrepom. Pozval ga je še, naj prevzame pobudo v EU in sproži ustrezne postopke, ki bodo italijanske politike odvrnili od vračanja Evrope v čase bodečih žic in zidov.
KOMENTARJI (347)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.