
Več kot 50 poslancev Evropskega parlamenta je na predsednika slovenske vlade Janeza Janšo kot prihodnjega predsedujočega Evropski uniji naslovilo pismo, v katerem pozivajo k "okrepljeni politični odgovornosti EU glede razmer Romov v Evropi" in k sklicu letne konference na to temo na ravni EU v času slovenskega predsedovanja uniji v prvi polovici prihodnjega leta.
"Radi bi poudarili potrebo po uvedbi in pripravi letne konference o Romih na ravni EU v času slovenskega predsedovanja," poudarjajo avtorji pisma. "Temu začetnemu koraku naj bi sledile redne (letne) konference, ki bi jih pripravila EU," pozivajo avtorji pisma, med katerimi sta tudi evropska poslanca iz Slovenije Jelko Kacin in Mojca Drčar Murko.
Je urnik prepoln za Rome?

Ob tem so evropski poslanci v pismu navedli, da so dobili odgovor slovenskega državnega sekretarja za evropske zadeve Janeza Lenarčiča, da Slovenija zaradi polnega urnika predsedovanja in omejenih sredstev ne bo mogla gostiti tovrstne konference. Po drugi strani pa je Lenarčič v pismu tudi izpostavil, da bo slovensko predsedstvo ponudilo vrsto aktivnosti v okviru evropskega leta medkulturnega dialoga. Toda "romska vprašanja niso posledica pomanjkanja medkulturnega dialoga v Evropi", poudarjajo poslanci in opozarjajo, da so "Romi v EU tarče ciljnega rasizma in nestrpnosti, kar se kaže kot široka strukturalna in institucionalna diskriminacija".
Z natančnimi političnimi analizami bomo prišli do sklepa, da so Romi nekakšna "nevidna država članica EU", še menijo podpisniki pisma in poudarjajo, da v Evropi živi od 12 do 15 milijonov Romov, od tega 10 do 12 milijonov znotraj EU. "Romska populacija je tako velika kot belgijska, večja od švedske, avstrijske ali bolgarske populacije, polovico romunske ali petkrat večja od populacije v Sloveniji," so zapisali v pismu in poudarili, da romsko vprašanje zato "ni vprašanje manjšinskih pravic, ampak evropsko vprašanje".
Lenarčič: Predlog bo ustrezno preučen
Slovenija je pripravljena nadalje preučiti možnosti za pripravo prve letne konference o položaju Romov v Evropi med slovenskim predsedovanjem EU v prvi polovici prihodnjega leta, je kasneje v Luksemburgu povedal Lenarčič. "To je pomembno vprašanje" in Slovenija ga je "vsekakor pripravljena nadalje preučiti in v sodelovanju s partnerji tudi premisliti o možnih nadaljnjih korakih," je poudaril. Zadeva bo preučena "z ustrezno stopnjo pozornosti", je zatrdil. "Dokončnega odgovora na to vprašanje še ni," je poudaril Lenarčič v odzivu na pismo evropskih poslancev.
"Za zdaj je prvi odgovor ta, da bi bilo glede na to, da ima Slovenija veliko zadev že na mizi, veliko zadev podedovanih, ki jih mora v času svojega predsedovanja opraviti, in glede na svoje omejene vire, to težko organizirati v Sloveniji v času našega predsedovanja," je pojasnil Lenarčič. "To je bil naš prvi odgovor, sedaj je zadeva ponovno izpostavljena in verjamem, da bo preučena z ustrezno stopnjo pozornosti," je zagotovil.
Priprave takšne konference med slovenskim predsedovanjem uniji "ni mogoče izključiti", pa meni vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel. "Konferenca sicer ni predvidena," je dejal in dodal, da "predlog vidimo v okviru razprave o medkulturnem dialogu". "Obravnavati želimo vse probleme na dnevnem redu," je še zatrdil minister Rupel.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.