Primopredajo med zdaj že nekdanjim predsednikom in novo predsednico smo v posebni oddaji spremljali na naši spletni strani.
Še preden se je vse skupaj začelo, je sicer predsedniško palačo že krasila nova tabla, ki jasno sporoča, da je na predsedniškem stolčku prvič ženska, prav tako že tudi deluje nova spletna stran urada predsednika oziroma predsednice.
Je bilo pa danes v Ljubljani še kako slovesno. Pogrnjena je bila rdeča preproga in postrojena častna četa.
Nato sta prispela oba para, Borut Pahor in Tanja Pečar ter nova predsednica Nataša Pirc Musar in soprog Aleš Musar. Zadonela je himna.
Pahor in Pirc Musarjeva sta v predsedniški palači po fototerminu govorila na štiri oči, gre za pogovor, katerega vsebina bo za javnost najbrž ostala skrivnost.
Borut Pahor je nato zapustil predsedniško palačo, še zadnjič je pregledal častno enoto Slovenske vojske in se odpeljal. S Tanjo Pečar sta ob tem pomahala zbranim, nova predsednica pa se je s soprogom vrnila v predsedniško palačo, kar so zbrani pospremili z aplavzom.
Zbralo se je namreč kar nekaj ljudi, med njimi tudi znanca nove predsednice iz Polzele. "Vse to sva videla prvič, je zelo zanimivo," sta povedala. Ocenila sta, da bomo imeli odločno in suvereno predsednico.
Kaj za seboj pušča Pahor, kaj prinaša Pirc Musarjeva?
Gost naše posebne oddaje z Metko Majer je bil novinar in urednik Ali Žerdin. Ocenil je, da gre za začetek novega obdobja, saj gre za pomemben premik, ko bomo imeli predsednico države.
Kar pa ne pomeni, da smo v slovenski družbi dokončno dosegli enakost spolov. Ocenil je, da je ta še vedno prisotna v vsakdanjem življenju, ko gre za službo, plačilo ... Pa lahko na tem področju kaj spremeni nova predsednica? "V kampanjo je vstopila z besedami "Tiho ne bom" in to je ena od točk, kjer pričakujem njen glas," meni Žerdin.
Prav ko gre za vprašanje izražanja stališč, mnogi pričakujejo spremembe, saj menijo, da se je Pahor premalo opredeljeval, je pa segal čez politične pole. Bo to uspevalo tudi Nataši Pirc Musar? "To težko rečem," meni Žerdin, ki pravi, da ima Pirc Musarjeva jasna stališča. "V enem pogovoru je izrekla več pomembnih političnih ocen kot nekdanji predsednik v dveh ali treh letih. Ali bo to priljubljeno, ne vem, je pa pomembno."
Za razliko od Pahorja, prekaljenega političnega mačka, je Nataša Pirc Musar v politiki novinka. To prinaša večjo možnost spodrsljajev. Se je pa obdala z izkušeno ekipo. "Ključno je vprašanje učljivosti," meni Žerdin. "Biti hkrati predsednica in učenka ni najboljša situacija, ima pa ambicijo se učiti. Je zelo suverena pri določenih vprašanjih, ki se tičejo človekovih pravic, informacijske tehnologije, manj pa, ko gre za mednarodne zadeve. Ampak pomembna je ambicija učljivosti in da se bo pred izjavami temeljito posvetovala." Ostaja pa tudi vprašanje, ali bo v njeno ekipo kdaj vstopila nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar in kaj bi to pomenilo za odnos z vlado.
Smo pa skupaj z novo predsednico dobili tudi prvega soproga. Kako pomembna je ta funkcija? "Če se ozremo po svetu, bi lahko zaznali, da je denimo Hillary Clinton prevzemala naloge, ki niso bile le simbolne," pravi Žerdin, ki pa pričakuje, da Aleš Musar ne bo segel prek protokolarnih dejanj.
Nekoliko je sicer Nataši Pirc Musar slavje zadnjih dni pokvarila ovadba. Žerdinu se zdi pomenljiv datum, ko se je ta novica pojavila: dan zaprisege. Meni, da je to neprijetna popotnica za začetek predsedniške poti. "Upa lahko, da bodo postopki čim prej končani."
Borut Pahor se je torej s predsedniške funkcije dokončno poslovil. Po čem si ga bomo zapomnili? Po tem, da je bil spravljiv. "Bolje, da se šalimo kot žalimo," je nekoč dejal. Segel je tudi prek političnih polov, v svoj prid izkoriščal Instagram in se približal ljudem, kot to uspe le redkim politikom. Mu je pa marsikdo očital premalo odločnosti, naklonjenost Janezu Janši in molk, ko bi bilo potrebno spregovoriti. Predsedniško palačo zapušča z visoko oceno, kar je bilo zanj tudi vedno pomembno, meni Žerdin.
Kako pa se Pahorjeva zapuščina primerja z zapuščino predhodnikov? "Milan Kučan je bil predsednik ustanovne dobe, dobe, ko se je država uveljavljala v svetu, ko je prišla do pomembne točke, na prag EU. Janez Drnovšek je bil predsednik, ki je dočakal vstop Slovenije v EU. Danilu Türku pa je manjkala nota priljubljenosti, zaradi česar ni dobil drugega mandata," ocenjuje Žerdin.
Pahor je sicer napovedal, da se bo po odhodu s funkcije oglašal še manj. Vprašanje pa je, kakšna bo njegova povezava s politiko. Se bo zbližal s svojo nekdanjo stranko? Žerdin meni, da je Pahor politik sredine, medtem ko se želi SD pozicionirati bolj na levo. "Vprašanje je, ali za SD predstavlja dodano vrednost ali breme. Morali bodo razmisliti."
Pahor je bil sicer znan kot Instagram predsednik. Kako pa bo družbena omrežja uporabljala Pirc Musarjeva? "Družbena omrežja so medij komunikacije. Predsednici pritiče, da prek teh kanalov sporoča nekaj tehtnega. S tem pa se dviguje avtoriteta funkcije. Pomembna je tehtnost," meni Žerdin, ki si sicer želi, da bi bila strategija politikov na tem področju bolj domišljena. "Na sistemski ravni bi bilo treba razmisliti, da predsednik ali predsednica uporablja uradni profil," je ocenil.
Pot do predsedniške palače
Natašo Pirc Musar so volivci izvolili za predsednico republike na letošnjih predsedniških volitvah. V volilno tekmo je vstopila prva in se ves čas držala pri vrhu javnomnenjskih anket. Ob precej ostri kampanji, v kateri je morala pojasnjevati svoje posle in posle svojega moža, se je po oktobrskem glasovanju s 26,88-odstotno podporo prebila v drugi krog kot drugouvrščena za protikandidatom Anžetom Logarjem, ki je dobil 33,95 odstotka glasov. Nato pa je v novembrskem drugem krogu slavila s 53,89-odstotno podporo ob 53,6-odstotni volilni udeležbi.
Nekdanja novinarka, informacijska pooblaščenka, zadnja leta pa odvetnica bo tako postala prva predsednica samostojne Slovenije za moškimi predhodniki: Milanom Kučanom, Janezom Drnovškom, Danilom Türkom in Borutom Pahorjem.
Kampanjo je gradila na zavzemanju za demokracijo in človekove pravice ter napovedi, da se bo kot predsednica republike oglasila vselej, ko bo ocenila, da so te kršene. Hkrati pa je zagotovila, da se ne bo vpletala v dnevno politiko na dnevni bazi. Bo pa pri notranjepolitičnih temah lahko pomagala tudi s posveti v predsedniški palači, je ocenila.
Novoizvoljena predsednica za prvo pot v tujino načrtuje ravno turnejo po državah Zahodnega Balkana. Napovedala je tudi nadaljevanje prizadevanj svojega predhodnika Pahorja v procesu Brdo-Brioni.
Nova predsednica je že predstavila ekipo
Ta teden je sicer predstavila tudi svojo ožjo ekipo. Generalni sekretar urada predsednice bo sedanji namestnik generalnega sekretarja in svetovalec predsednika Uroš Krek, vodja kabineta pa odvetnica Ula Tomaduz.
Svetovalec za mednarodne odnose bo profesor mednarodnih odnosov Zlatko Šabič, za zunanjo politiko diplomatka Miriam Možgan, za podnebne politike in človekove pravice pa veleposlanica in diplomatka Eva Tomič.
Svetovalka za nacionalno varnost bo Nataša Dolenc z ministrstva za obrambo, svetovalka za posebne projekte bo Breda Bunič, ki je zastopala Slovenijo v generalnem sekretariatu Nata v Bruslju, svetovalec za politične zadeve pa nekdanji nepoklicni izolski podžupan Aleksej Skok. Kot nepoklicna svetovalka za družbene dejavnosti bo sodelovala aktivistka Biserka Marolt Meden, ki je bila tudi prvopodpisana pod predsedniško kandidaturo Pirc Musarjeve.
Komunikacija z vsemi na Twitterju
Pirc Musarjeva je včeraj po zaprisegi v DZ na Twitterju sporočila, da je vsem uporabnikom, ki jih je zaradi žaljivega govora v preteklosti blokirala, ponovno omogočila dostop do njenega računa. "Od zdaj dalje je ta profil namenjen komunikaciji z vsemi vami. Pozivam vas k dostojnemu govoru, beseda je kakor kamen, kamor pade, pusti sled," je zapisala.
SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO
Primopredaje je konec, Slovenija ima predsednico.
Hvala, ker ste bili z nami.
Družbena omrežja
"Družbena omrežja so medij komunikacije. Predsednici pritiče, da preko teh kanalov sporoča nekaj tehtnega. S tem pa se dviguje avtoriteta funkcije. Pomembna je tehtnost," meni Žerdin, ki si sicer želi, da bi bila strategija politikov na tem področju bolj domišljena. "Na sistemski ravni bi bilo treba razmisliti, da predsednik ali predsednica uporablja uradni profil," je ocenil.
Vrhovna poveljnica oboroženih sil
Tudi to funkcijo bo opravljala Nataša Pirc Musar. "Pomembno je, da v kabinetu ostaja gospod Krek, ki pozna zadeve," meni Žerdin.
Začenja se delo
Po slovesnostih se seveda začenja konkretno delo, ki pa vedno prinaša možnost spodrsljajev, vsaj enega si je nova predsednica že privoščila. "Ključno je vprašanje učljivosti," meni Žerdin. "Biti hkrati predsednica in učenka ni najboljša situacija, ima pa ambicijo, da se bo učila. Je zelo suverena pri določenih vprašanjih, ki se tičejo človekovih pravic, informacijske tehnologije, manj pa, ko gre za mednarodne zadeve. Ampak pomembna je ambicija učljivosti - in da se bo pred izjavami temeljito posvetovala."
Častna četa zapušča prizorišče
Slovesnost se zaključuje.
KOMENTARJI (801)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.