Na slavnostni seji DZ ob dnevu samostojnosti in enotnosti je nova predsednica države Nataša Pirc Musar zaprisegla, da bo spoštovala ustavni red, da bo ravnala po svoji vesti in z vsemi svojimi močmi delovala za blaginjo Slovenije.
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je ob pričetku slavnostne seje, na kateri je zaprisegla prva predsednica republike Slovenije Nataša Pirc Musar, uvodoma opisala slovensko pot do samostojnosti. Zahvalila se je Borutu Pahorju za vodenje države in mu zaželela vse dobro ob prihodnih izzivih.
Nataša Pirc Musar je v svojem nagovoru ob zaprisegi povedala: "Pred vami stojim kot prva predsednica RS. Ne le kot samozavestna, temveč tudi ranljiva in polna sanj. Sanj o boljšem jutri. Z današnjo zaprisego sem se zavezala, da bo vsak moj dan predan vam. Država je živ organizem vseh, ki smo njen del. Tu zame nikoli ni bilo dileme. Zavezemala se bom za pravno državo." "Svoboda, enakost in dostojanstvo, so zame temelj našega skupnega življenja. Z zavezo, da se bomo borili za mir, ki nima cene."
Nekdanja novinarka, informacijska pooblaščenka, zadnja leta pa odvetnica je tako postala prva predsednica samostojne Slovenije za moškimi predhodniki – Milanom Kučanom, Janezom Drnovškom, Danilom Türkom in Borutom Pahorjem. S prihodom nove predsednice se z mesta predsednika republike torej poslavlja Pahor, s katerim si bosta posle v predsedniški palači predala v petek, ko Pahorju tudi uradno poteče drugi petletni mandat na čelu države. Nova predsednica je sicer ta teden že predstavila svojo ekipo. Generalni sekretar urada predsednice bo sedanji namestnik generalnega sekretarja in svetovalec predsednika Uroš Krek, vodja kabineta pa odvetnica Ula Tomaduz.
Med njenimi svetovalci pa bodo profesor mednarodnih odnosov Zlatko Šabič, diplomatka Miriam Možgan, veleposlanica in diplomatka Eva Tomič, Nataša Dolenc z ministrstva za obrambo, Breda Bunič, ki je zastopala Slovenijo v generalnem sekretariatu Nata v Bruslju, nekdanji nepoklicni izolski podžupan Aleksej Skok.
Nataša Pirc Musar se je med kampanjo vseskozi držala pri vrhu javnomnenjskih anket, slavila pa je v drugem krogu, ko je protikandidata Anžeta Logarja premagala s 53,89-odstotno podporo ob 53,6-odstotni volilni udeležbi. V kampanji je morala med drugim pojasnjevati svoje posle in posle svojega moža Aleša Musarja.
Kampanjo je gradila na zavzemanju za demokracijo in človekove pravice ter na napovedi, da se bo kot predsednica republike oglasila vselej, ko bo ocenila, da so te kršene. Hkrati pa je zagotovila, da se ne bo vpletala v dnevno politiko na dnevni bazi. Kot je ocenila, bo pri notranjepolitičnih temah lahko pomagala tudi s posveti v predsedniški palači.
Za prvo pot v tujino Pirc Musarjeva načrtuje prav turnejo po državah Zahodnega Balkana. Napovedala je tudi nadaljevanje prizadevanj svojega predhodnika Pahorja v procesu Brdo-Brioni.
Pred dnevom samostojnosti in enotnosti v Državnem zboru slavnostna seja
Poslanci so se sestali na slavnostni seji DZ, s čimer so obeležili dan samostojnosti in enotnosti, ki ga sicer kot dela prost dan obeležujemo 26. decembra.
Na slavnostno sejo, ki se je začela ob 17. uri, so bili poleg poslancev in Pirc Musarjeve vabljeni tudi Pahor, nekdanji predsedniki Državnega zbora, predsednik Društva poslancev 90, predsednik in člani vlade, predsednik Državnega sveta RS, predsednik in sodniki Ustavnega sodišča RS, predsednik Vrhovnega sodišča, diplomatski zbor ter drugi visoki predstavniki političnega, družbenega in verskega življenja.
V okviru kulturnega programa stanastopila Severa Gjurin in Dejan Lapanja, ob 30-letnici državnega zbora pa so predvajali film 30 let v treh minutah. V ljubljanski stolnici pa bo ob 18.30 potekala sveta maša za domovino, ki jo bo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore.
KOMENTARJI (744)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.