Po katastrofalnih poplavah, ki so nas doletele, je Slovenija 6. avgusta preko mehanizma EU na področju civilne zaščite zaprosila za pomoč v mehanizaciji za odstranjevanje naplavin in zagotavljanje prevoznosti cest. Za odpravo posledic ujme je zaprosila tudi prek mehanizma zveze Nato za odzivanje na naravne in druge nesreče.
Takoj na začetku smo evropske prijatelje prosili za mehanizacijo za odstranjevanje naplavin in zagotavljanje prevoznosti cest, montažne mostove do 40 metrov, pet vojaških helikopterjev z nosilnostjo do tri tone in za 200 vojakov. Tri dni pozneje smo potrebe po helikopterjih znižali s pet na štiri, 11. avgusta pa smo zaprosili še za razvlažilnike zraka.
Današnji podatki, objavljeni na spletni strani vlade, kažejo na velik odziv. Slovenija je do zdaj prejela pomoč v obliki 257 oseb, 87 vozil (23 bagrov in 64 ostalih vozil), osmih helikopterjev (pet jih je aktivnih, trije so v pripravljenosti) in dveh mostov.
Države, ki so nam že zagotovile pomoč, so Madžarska, Hrvaška, Nemčija, Francija, Španija, Avstrija, Slovaška, Poljska, Italija, Srbija, Bosna in Hercegovina, ZDA ter celo Ukrajina, v kateri divja vojna. Pomoč so ponudile tudi Češka, Črna gora, Severna Makedonija in Izrael.
Podrobnejše podatke o vrsti pomoči, datumih prejema in porabi si lahko pogledate v spodnji tabeli:
Rusija pomoči ni ponudila
Na družbenih omrežjih so začele krožiti objave o domnevni ponudbi Rusije za pomoč, ki pa naj bi jo slovenska vlada zavrnila. Na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) so za STA pojasnili, da gre za dezinformacije, saj Moskva Sloveniji pomoči ni ponudila.
Informacijo o domnevni ruski pomoči so nekateri uporabniki na spletu želeli podkrepiti z objavo prispevka o poplavah na eni od ruskih televizij, ki pa je zgolj to, saj ne omenja nikakršne pomoči Ruske federacije. Prav tako ni omemb o morebitni ponujeni pomoči na kanalih zunanjega ministrstva v Moskvi ali ruskega veleposlaništva v Ljubljani.
Šarec: V nesreči človek spozna prijatelja, enako tudi država
"V nesreči človek spozna prijatelja, enako tudi država. In po odzivu iz tujine ima Slovenija veliko prijateljev. Na pomoč so prišle enote iz drugih držav, sestavljene iz prostovoljcev, kakor tudi vojaške enote. Delajo. Dajejo vse od sebe, da bi življenje čim prej začelo teči kolikor toliko normalno. Tako je tudi Slovenija vedno pomagala drugim, nazadnje v Italiji, še prej pa v Turčiji ob potresu. In še bo, kadar koli bo to potrebno," je ob tem sporočil obrambni minister Marjan Šarec.
Še posebej je izpostavil enote civilne zaščite Ukrajincev, ki so nam iz "dežele, ki ječi pod napadi", na pomoč prihiteli včeraj. "To, kar pri nas počne narava, tam počne človek. Oni vedo, kaj je uničenje, izguba vsega, kar si imel. Najhujše pa so človeške žrtve. Vsak dan, brez izjeme. A to jih ni ustavilo, da so se podali na pot, dolgo in naporno pot. Dali bodo vse od sebe, da nam pomagajo v tej težki preizkušnji za Slovenijo. A niso prvi. Že vse dni pomagajo begunci iz Ukrajine, ki živijo pri nas. Delajo in ob delu poskušajo pozabiti na grozote vojne, ki divja in divja v njihovi državi. To je solidarnost, ki nima meja in daje upanje, da človeštvo vendarle ni obsojeno na propad," je hvaležen Šarec, ki ob tem opominja, da ob velikih nesrečah sami nikoli ne bomo imeli dovolj kapacitet, s pomočjo prijateljev pa vedno.
Madžarska Sloveniji pošilja vreče s peskom, gumijaste škornje, vzmetnice
Madžarska uprava za obvladovanje naravnih nesreč (OKF) je sicer v petek sporočila, da v Slovenijo pošilja še zaščitno opremo, med katero je 200.000 vreč s peskom in 4800 kvadratnih metrov protipoplavne folije. Pa tudi 500 gumijastih škornjev, 300 vzmetnic, 300 odej, 300 blazin, 600 rjuh in 5000 svetilk. Pomoč bo v Roje prispela danes in jutri.
Že pred tem so sporočili, da so pripravljeni na pomoč poslati tudi 22-člansko potapljaško ekipo, opremljeno s terenskimi vozili in čolni, šest črpalk z operativnim osebjem, dva bagra, dva smetarska tovornjaka, dva tehnična strokovnjaka ter vreče s peskom in različno opremo za zaščito pred poplavami.
Mednarodno pomoč sicer usklajuje Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje, ki je v stalnem stiku z obema centroma v Bruslju. Podporo pri koordinaciji mednarodne pomoči zagotavlja tudi pooblaščenec iz Evropskega centra za nujni odziv, ki je bil v Slovenijo napoten 7. avgusta. Pomoč zračnih zmogljivosti in pomoč vojske vojski pa usklajuje Slovenska vojska.
KOMENTARJI (293)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.