evropski mehanizem

Obrambni izdatki za projekte za dvojno rabo le, če je vojaška raba glavni namen

19. 03. 2025 11.31

Evropska komisija je predstavila načrt za okrepitev obrambne pripravljenosti EU do leta 2030, ki se osredotoča na več sodelovanja med državami članicami na področju obrambe. Po besedah pristojnega komisarja Andriusa Kubiliusa bo ključno izvajanje te bele knjige o evropski obrambi, saj zgolj njeno branje Moskve ne bo odvrnilo od napada. Med obrambne izdatke naj bi lahko članice štele tudi projekte za dvojno, tj. civilno in vojaško rabo, a le če je vojaška raba njihov glavni namen. Prav projekte za dvojno rabo sta izpostavila tudi premier Robert Golob in finančni minister Klemen Boštjančič.

So obrambni izdatki razpoka v koaliciji?

18. 03. 2025 06.00

Ali so pred koalicijo razpoke, ki jih bodo Gibanje Svoboda, SD in Levica le leto dni pred volitvami težko premostili? Ali se bo vladna koalicija začela krhati? Na mizi bo namreč prej ali slej vprašanje o višjih obrambnih izdatkih. Se je koalicija tej razpravi na vrhu izognila, ker njeni volivci temu v glavnem nasprotujejo in se koalicijske stranke bojijo, da bodo z razpravo o dvigu obrambnih izdatkov izgubile priljubljenost pred volitvami? Je nova obdavčitev nepremičnin, ki je na noge dvignila javnost, pozabljena? Kakšna bo pokojninska reforma?

Bruselj s predlogom za hitrejše vračanje migrantov v tretje države

11. 03. 2025 19.30

Evropska komisija je predstavila predlog nove uredbe EU, s katerim želi pospešiti vračanje migrantov, ki nimajo pravice do bivanja v uniji, v tretje države. Predlog vključuje tudi pravno podlago za vzpostavitev centrov za vračanje zunaj EU, v katere bi na podlagi sporazumov s tretjimi državami pošiljali migrante, ki so nezakonito v uniji.

'Rusija bo prekršila vsak šibek dogovor'

01. 03. 2025 07.00

Tri leta od začetka ruske invazije na Ukrajino se zdi, da smo blizu začetku pogajanj o prekinitvi ognja. A doseči trajen mir ne bo lahka naloga. Ameriški predsednik Donald Trump je dal jasno vedeti, da nadaljnja ameriška vojaška podpora ni več samoumevna, še manj pa brezplačna. Čeprav vojna poteka na evropskih tleh, so bili iz prvih pogovorov med rusko in ameriško stranjo izključeni tako evropski voditelji kot Ukrajina. Britanski diplomat ob tem poudarja: "Pogajanj o Ukrajini brez Ukrajine ne sme biti."

Kandidatki za ministrico za digitalno preobrazbo Klampferjevi zelena luč

03. 12. 2024 17.55

Kandidatka za ministrico za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer je uspešno prestala zaslišanje na matičnem odboru DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo. Z devetimi glasovi za in štirimi proti so člani odbora njeno predstavitev ocenili kot ustrezno. Med drugim je napovedala ukinitev mehanizma za razdeljevanje računalnikov.

To se danes dogaja z nekoč izrazito premogovniškim Zasavjem

26. 11. 2024 09.06

V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj.

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?

01. 11. 2024 06.00

Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Skupina G7 potrdila dogovor o izvedbi 50-milijardnega posojila Ukrajini

26. 10. 2024 11.33

Finančni ministri skupine najrazvitejših svetovnih gospodarstev G7 so v petek potrdili dogovor o izvedbi posojila Ukrajini v višini 50 milijard ameriških dolarjev (okoli 45 milijard evrov), za odplačilo katerega bodo Kijevu namenili prihodke od upravljanja zamrznjenega ruskega premoženja. EU bo prispevala okoli 18 milijard evrov.

Zamrznjeno rusko premoženje odslej za posojilo Ukrajini?

22. 10. 2024 15.19

Evroposlanci so potrdili pravno podlago, ki bo omogočila uporabo prihodkov od zamrznjenega ruskega premoženja za financiranje posojila Ukrajini. Skupina G7 namerava Ukrajini posoditi do 45 milijard evrov, od tega naj bi EU prispevala do 35 milijard. Postopek potrjevanja mora zdaj zaključiti Svet EU, ki je posojilo Ukrajini že podprl.

Na železniški postaji začetek del: 'Pomen projekta presega meje Slovenije'

19. 10. 2024 12.08

V okviru nadgradnje osrednjega dela Železniške postaje Ljubljana se začenjajo gradbena dela. Pričetek nove faze so simbolično zaznamovali z odkritjem spominske plošče, slavnostni govornik pa je bil premier Robert Golob.

Kako varne so aplikacije za sporočanje?

21. 09. 2024 10.33

Kdaj ste nazadnje uporabili aplikacijo za sporočanje? Verjetno pred nekaj minutami. Te aplikacije so postale sestavni del našega vsakdana, saj ponujajo udobje ter takojšnjo komunikacijo s prijatelji, družino in sodelavci. Toda ste se kdaj med lahkotnim pošiljanjem besedila, deljenjem fotografije ali sodelovanjem v skupinskem klepetu ustavili in razmislili o varnosti takšne komunikacije?

Zbujajo se v neskončen dan; po Bratislavi s supom

17. 09. 2024 09.49

Prebivalcem srednje in vzhodne Evrope se zdi, kot da se zbujajo v neskončen dan. S sivega neba dan za dnem se zlivajo litri dežja, ki jih zemlja ne požira, zato voda preplavlja njihove domove, ulice, njive. Redno prevozno sredstvo so postali reševalni helikopterji in čolni, do svojih avtomobilov ne morejo več. Seznama mrtvih in pogrešanih se vztrajno polnita, doslej so našli že 21 trupel. Najhuje ostaja na Poljskem, Češkem in v Avstriji, visoke vode so že dosegle tudi Nemčijo.

Slovenija v Bruselj poslala tretji zahtevek za izplačilo iz mehanizma za okrevanje

28. 06. 2024 19.44

Urad RS za okrevanje in odpornost je Evropski komisiji poslal tretji zahtevek Slovenije za izplačilo sredstev iz mehanizma za okrevanje po koronski krizi. Skupna vrednost zahtevka je 280 milijonov evrov bruto oziroma 257,7 milijona evrov neto, če se upošteva septembra 2021 prejeto predplačilo, so sporočili iz omenjenega urada.

Ursula von der Leyen na slovenski tehtnici

06. 06. 2024 10.53

Pandemija covida, odziv na ruski napad na Ukrajino, energetska kriza, Zeleni dogovor, vojna v Gazi. To so vse teme, po katerih nosilci list slovenskih strank presojajo delo Ursule von der Leyen in njene Evropske komisije. Kdo bi jo podprl in od koga bi dobila odločni ne?

Povišani toni velikega soočenja: burno o Palestini in splavu

03. 06. 2024 15.19

Na naši televiziji je potekalo veliko soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami. Dvourno oddajo je vodila Petra Kerčmar, o različnih temah so se soočali nosilci list devetih strank. Začeli so s trenutno najbolj vročo politično temo: priznanje Palestine. Svoja stališča so soočili tudi glede plač evroposlancev, pravici do splava, pa tudi o referendumih.

Dejstva: 'Ali Golobova vlada starejšim ponuja smrt, mladim pa, da se zadevajo'?

03. 06. 2024 19.23

Osrednje soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami na POP TV smo podrobno analizirali tudi v Dejstvih. Verodostojnost izjav devetih kandidatov za evropske poslance, ki jih je soočila voditeljica Petra Kerčmar, sta z nami v živo preverjala strokovna sodelavca - docent na Fakulteti za družbene vede doc. dr. Jure Požgan in magistrica razvojnih študij Lara Bandi. Oba pravita, da morajo biti izjave kandidatov za evroposlance točne in preverljive. Preverite, ali so kandidati za evropske poslance, govorili resnico in ali so operirali s pravimi podatki.

Kupil koče na Veliki planini in jih legaliziral

20. 05. 2024 06.16

Investitor Urban Bergant je na Veliki planini kupil pet koč, uredil manjkajočo gradbeno dokumentacijo, jih legaliziral in obnovil. Koče so propadla podjetja prodala v zasebne roke, dokumentacija pa se je zato večinoma izgubila. Za legalizacijo posamezne koče je Bergant potreboval od šest do 12 mesecev. Kakšne pasti pa čakajo kupce, ki kupujejo črne gradnje?

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen

10. 04. 2024 16.40

Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

Golob o predlogih Bruslja: Odlična novica za slovenskega kmeta

22. 03. 2024 06.14

Voditelji držav EU so odločeni podpreti evropske kmete, ki se soočajo s številnimi izzivi glede upravnih bremen in nelojalne konkurence na kmetijskih trgih. Na zasedanju v Bruslju so pozvali k nadaljnjemu delu, med drugim pri zmanjšanju birokracije in pri zagotavljanju poštene konkurence tako na notranjem trgu, kot tudi globalno. "Kratkoročni ukrepi izrazito zmanjšujejo administrativno breme za male kmete, to so vsi tisti, ki imajo kmetijska zemljišča manjša od desetih hektarjev. Takšnih je v Sloveniji kar 80 odstotkov in to je odlična novica za slovenskega kmeta," je ocenil Golob.

Evropski parlament zaradi Madžarske v tožbo proti komisiji

14. 03. 2024 13.24

Evropski parlament namerava tožiti Evropsko komisijo zaradi njene odločitve o decembrski odmrznitvi sredstev za Madžarsko. Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je naročila pristojnim službam, da zadevo predložijo Sodišču EU, so sporočili iz Evropskega parlamenta.

Parlamentarni odbor podprl novelo za razdelitev računalnikov

13. 03. 2024 21.48

Odbor DZ za notranje zadeve je v drugi obravnavi podprl predlog novele zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, ki bi dala podlago za razdelitev prenosnih računalnikov, nakup katerih je bil povod za interpelacijo ministrice Emilije Stojmenove Duh. Predlog novele tako kot upravičence določa vse, ki imajo vsaj enega osnovnošolskega otroka in so kot prejemniki otroškega dodatka uvrščeni v prvi dohodkovni razred.

Mark Ruffalo na oskarjih podprl kampanjo Inštituta 8. marec

11. 03. 2024 09.03

Oskarjev nominiranec Mark Ruffalo je podelitev oskarjev izkoristil za podporo kampanje My voice, my choice, ki jo vodi Inštitut 8. marec. "Navdihujoče je, da ženske v Evropi uporabljajo simbol srca, ki simbolizira enotnost – prsta se združita v harmoniji. To je lep opomin, da ko solidarno presežemo medsebojne razkole, postanemo utripajoče jedro srca človeštva," je zapisal.

Popustil tudi Orban, EU znova enotna: Ukrajini 50 milijard evrov pomoči

01. 02. 2024 11.43

Voditelji vseh 27 članic EU podpirajo 50 milijard evrov makrofinančne pomoči za Ukrajino, je po pogovorih z madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom, ki je tako umaknil veto Madžarske, povedal predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Orban je dejal, da so dobili zagotovila, da madžarski denar ne bo šel Ukrajini. Pomoč je del revizije dolgoročnega proračuna EU (MFF), ki vključuje še dodatna sredstva za soočanje z migracijami in naravnimi nesrečami. Ukrajina je dogovor že pozdravila. V Bruslju sicer menijo, da EU z dogovorom o nadaljnji makrofinančni pomoči Ukrajini pošilja tudi sporočilo ZDA.

Kmetje stopnjujejo pritisk, Von der Leyenova jih miri

01. 02. 2024 11.04

V luči današnjega izrednega zasedanja voditeljev držav članic EU v belgijski prestolnici poteka protest kmetov, ki so se s traktorji pripeljali pred Evropski parlament. Vanj mečejo jajca, v bližini stavbe pa netijo požare in zažigajo pnevmatike. Pripeljali so tudi gnoj. Z blokadami prometa nadaljujejo tudi francoski kmeti.Von der Leyenova pa je kmetom obljubila zmanjšanje upravnega bremena.

Bruselj z več ukrepi naproti evropskim kmetom, bodo omejili uvoz iz Ukrajine?

31. 01. 2024 18.05

Bruselj je predstavil predloge, s katerimi želi odgovoriti na težave kmetov. V predlog za podaljšanje odprave carin na uvoz blaga iz Ukrajine je vključil mehanizem, ki bi omogočil ukrepanje v primeru negativnega vpliva določenih kmetijskih izdelkov na trge v EU. Predlaga pa tudi določena odstopanja od pravil glede obdelave zemlje. Francoski kmetje sicer še stopnjujejo pritisk na vlado. S konvojem traktorjev so se še bolj približali Parizu, Lyonu in drugim pomembnim mestom. Posredovala je policija.

EU vzpostavlja solidarnostni mehanizem za izmenjavo zdravil med članicami

24. 10. 2023 15.36

Evropska komisija vzpostavlja evropski solidarnostni mehanizem za izmenjavo zdravil med državami članicami, s čimer želi nasloviti pomanjkanje zdravil v Evropski uniji. Bruselj je napovedal še več drugih ukrepov na tem področju. S pomanjkanjem zdravil se sooča tudi Slovenija, poudarjajo na pristojni javni agenciji.

Bruselj pripravlja paket pomoči Sloveniji za odpravo škode v kmetijstvu po ujmi

24. 10. 2023 06.18

Evropska komisija pripravlja paket finančne pomoči Sloveniji za odpravo posledic poplav v kmetijstvu, je v Luxembourgu povedal evropski komisar za kmetijstvo Janusz Wojciechowski. Obenem je pozdravil pobudo Slovenije in Hrvaške za vzpostavitev posebnega finančnega mehanizma za primer kriznih razmer v kmetijstvu.

'Slovenija ima veliko prijateljev': kdo vse nam je priskočil na pomoč?

12. 08. 2023 10.32

"V nesreči človek spozna prijatelja, enako tudi država. In po odzivu iz tujine ima Slovenija veliko prijateljev," je ekipam iz tujine, ki so priskočile na pomoč Sloveniji pri reševanju življenj in sanaciji, hvaležen obrambni minister Marjan Šarec. Slovenija je bilateralno ali preko mehanizma EU na področju civilne zaščite do zdaj prejela pomoč v obliki 257 oseb, 87 vozil, osmih helikopterjev in dveh mostov. Države, ki so nam že zagotovile pomoč, so Madžarska, Hrvaška, Nemčija, Francija, Španija, Avstrija, Slovaška, Poljska, Italija, Srbija, Bosna in Hercegovina, ZDA ter celo Ukrajina, v kateri divja vojna.

Slovenija bo od EU letos prejela 100, drugo leto pa še 300 milijonov evrov

09. 08. 2023 07.20

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen si je ogledala nekatera območja, ki so jih prizadele poplave. Povedala je, da je bilo srce parajoče videti veliko škodo, ki so jo povzročile poplave in plazovi. Ob tem je poudarila, da se Slovenija lahko zanese na Evropsko unijo. Slovenija bo letos iz solidarnostnega sklada EU prejela 100 milijonov evrov, leta 2024 pa še 300 milijonov.

Robert Golob za CNN: Hvaležni smo zaveznikom in prijateljem

08. 08. 2023 21.07

Premier Robert Golob je v oddaji televizije CNN International opisal posledice katastrofalnih poplav v Sloveniji in zavrnil namige o prepočasnem spoprijemanju s podnebno krizo. Menil je še, da se je ob pomoči Sloveniji v ujmi pokazala solidarnost in enotnost v Evropski uniji in zvezi Nato.