Komisijo, ki je danes opravila nadzor na Generalni policijski upravi (GPU), so poleg Matjaža Nemca sestavljali še Monika Gregorčič (SMC), Blaž Pavlin (NSi), Rudi Medved (LMŠ) in Primož Siter (Levica). V stavbo na Litostrojski so se pripeljali malo po deveti uri.
Nemec je v izjavi za javnost povedal, da so pod drobnogled vzeli 11 protestov, nad tremi poteka tudi notranji nadzor, ki ga je "podpisal, predlagal in oblikoval" generalni direktor Policije Anton Olaj. "Za širšo javnost morda najbolj zanimiva informacija je, da so se potrdile govorice, da je politika 5. 10. bila prisotna v operativnih štabih na dveh lokacijah – govorimo o državnem sekretarju na MNZ Francu Kanglerju, samem ministru za notranje zadeve Alešu Hojsu, državnem sekretarju za nacionalno varnost Žanu Mahniču in direktorju Policije Antonu Olaju," je pojasnil.
Na vprašanje, ali je bil v enem od štabov prisoten tudi drugi državni sekretar na MNZ, Olaj po besedah Nemca ni želel odgovoriti. "Prvič v času zgodovine Republike Slovenije smo soočeni z izzivom, da je bil v času zelo resnih izgredov, ki so potekali v prestolnici in posega s strani policije, kot ga v zgodovini Republike Slovenije še nismo bili deležni, v OKC prisoten sam političen vrh. V času poteka aktivnosti. Sila nenavadno je, da se to dogaja. V preteklosti so ministri preteklih vlad obiskali operativno-komunikacijske centre, ampak šele potem, ko se je akcija zaključila."
Nemec je povedal, da v oči bode tudi to, da je bil pri domala vseh protestih, ki so bili nasilni, v OKC v takšni ali drugačni obliki prisoten tudi minister Hojs. "Uradna razlaga je, da je minister na dan 5. 10. v enem od sedežev OKC opravljal protokolarne obveznosti."
V času poteka nadzora protestov 25. 6., ko so bili s Prešernovega trga odstranjeni rumeni jopiči, je Olaj imenoval nadzorno skupino, s katero se je dobil pred in po izvedbi nadzora, je še dejal Nemec. "To nam je danes potrdil in to na nek način meče slabo vest v objektivnost delovanja tovrstne nadzorne skupine in ta modus operandi se je uveljavil potem v vseh treh imenovanjih posameznikov s strani Policije v nadzorne organe."
Olaj je potrdil, da je vsaj v enem primeru sam posegel v delo nadzornikov, torej v zaključno poročilo. "To je seveda nenavadno, da direktor, ki bi moral zagotoviti pogoje za neodvisno opravljeno delo neodvisnih strokovnjakov, potem sam poseže v samo vsebino."
Niso pa predstavniki Knovsa od direktorja Policije danes izvedeli, kdaj in kdo je slovenski policiji izdal ukaz, da je treba uporabiti vsa razpoložljiva sredstva, ko protestniki še niso bili nasilni. Olaj jim namreč ni vedel povedati, ali so dogajanje v operativnih centrih snemali. To naj bi Olaj preveril in jim sporočil naknadno.
Zaradi pomislekov o pravilnosti in ustreznosti delovanja Policije glede preteklih protestov v Ljubljani, predvsem z vidika spoštovanja in zagotavljanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin posameznikov, pooblaščena skupina Knovs predlaga, da predsednik Knovs z zapisnikom o izvedenem nadzoru v delu, ki se bo nanašal na navedeni dogodek, seznani Varuha človekovih pravic, ki ima pristojnost izvajanja nadzora nad ravnanjem izvršilne veje oblasti ter morebitnimi posegi v človekove pravice in temeljne svoboščine posameznikov s strani Policije. "Pooblaščena skupina varuhu predlaga, da na lastno pobudo začne postopek in v skladu s svojimi pristojnostmi ugotovi skladnost in ustreznost delovanja MNZ, GPU in Policije predvsem glede njihovega izvajanja dela in postopkov za varovanje javnega reda in miru v zvezi z nedavnimi protesti," pa je že predhodno sporočil Nemec.
Knovs se je nadzora na GPU lotil zaradi informacij v medijih, da so bili med protesti v Ljubljani v torek pred 14 dnevi v operativnih štabih Olaj, notranji minister Aleš Hojs in državni sekretar za nacionalno varnost v kabinetu premierja Žan Mahnič. Slednji je na družbenem omrežju zapisal, da je "nadzor KNOVS zavrgel lažnive trditve Matjaža Nemca in medijev", da sta bila z ministrom Hojsom prisotna med protestom na CVZ. "Prihod šele okrog 19.15, ko je bil glavni del protestov že končan. 2. Prišel zaradi seznanitve z delom in varnostno situacijo. 3. Nikomur nisem dajal navodil," je v treh točkah strnil svoje trditve.
Po poročanju časnika Mladina, ki se sklicuje na neuradne, a kot so zapisali, preverjene informacije, so prav omenjeni, Hojs in Mahnič, dejansko neformalno izdajali ukaze. Po navedbah časnika je poveljevanje Policiji potekalo iz dveh operativnih štabov hkrati. Kot so zapisali, je na Operativno-komunikacijskem centru Ljubljana na Prešernovi nedavno imenovani direktor Policijske uprave Ljubljana Janez Rupnik za vodenje operativnega štaba pooblastil vodjo sektorja uniformirane policije Dejana Čulka, a sta "dejansko, neformalno izdajala ukaze" Rupnik in generalni direktor Policije Anton Olaj.
V drugem operativnem štabu, ki je bil vzpostavljen zaradi dogodka EU-Zahodni Balkan, s sedežem v centru za varovanje in zaščito na ulici Jožeta Jame, pa je formalno poveljevanje vodil direktor Uprave uniformirane policije Danijel Lorbek, a je bil po navedbah Mladine tudi on "zgolj izvrševalec (neformalnih) ukazov, za njegovim hrbtom sta namreč stala notranji minister Aleš Hojs in državni sekretar za nacionalno varnost v kabinetu predsednika vlade Žan Mahnič".
Kot še piše časnik, so policisti na terenu v središču Ljubljane okoli pol štirih prejeli ukaz, "da je treba uporabiti vsa prisilna sredstva, ki so na razpolago, in pridržati čim več ljudi".
Na Policiji so pojasnili, da so tisti torek zaradi varovanja obiskov visokih tujih predstavnikov in neprijavljenih shodov ustanovili tri operativne štabe: enega v Ljubljani in enega v Kranju, njune aktivnosti pa je koordiniral tretji štab, ki je deloval v prostorih centra za varovanje in zaščito. V večernih urah sta ga obiskala Hojs in Mahnič. Kot so poudarili na Policiji, "v razgovorih ob obisku nihče ni podajal nobenih navodil".
Portal Necenzurirano je poročal, da jim je več virov potrdilo, da sta Mahnič in Hojs prišla v prostore centra v torek že zgodaj popoldne, še pred začetkom protestov, odšla naj bi okrog 18. ure. Hojs je pozneje na Twitterju zapisal, da je bil 5. oktobra v Budimpešti. Let z Brnika je imel ob 7. uri zjutraj, v madžarsko prestolnico je prišel ob 7.45. Iz Budimpešte se je odpravil ob 15.30 in na Brniku pristal ob 16.17, letalo je "ugasnilo motorje ob 16.20".
Policija: Zavračamo vse vnaprejšnje neargumentirane ocene o delu policije
Policija je v izjavi za javnost sporočila, da spoštuje parlamentarni nadzor in KNOVS ter da je Policija je inštitucija, ki je med najbolj nadzorovanimi v državi. "Generalni direktor policije je Knovs pojasnil, da sta bila za ukrepanje na shodih 15.9. in 5.10. ustanovljeni komisiji, ki bosta preverili zakonitost in strokovnost uporabe policijskih pooblastil. Prvo poročilo dr. Olaj pričakuje v prvi polovici novembra, poročilo pa bo dostopno tudi javnosti. In nikakor ne drži, da bi generalni direktor policije vsebinsko kakorkoli posegal v zaključna poročila komisij ter da pričakuje jasne in razumljive odgovore na odprta vprašanja in dileme." V izjavi, ki jo je na družbenem omrežju objavil Olaj, Policija "zavrača vse vnaprejšnje neargumentirane ocene o delu policije in pavšalne očitke o pretirani represiji. Tudi od nekaterih članov Knovsa."
"Dr. Olaj člane Knovsa seznanil s točnim časom obiska, ki je potekal v prostorih centra za varovanje in zaščito zvečer ob 19.25. uri in v prostorih Policijske uprave Ljubljana ob 19.35. uri," sporočilo pa navaja tudi Olajevo pojasnilo, da policistom nihče ni podajal nobenih navodil.
Tudi mnister za notranje zadeve Hojs poudarja, da v operativnem centru policije v času protesta 5. oktobra ni dajal nikakršnih navodil. V center pa je, kot je povedal v izjavi medijem ob robu seje DZ, tisti dan prišel okrog 19.15.
KOMENTARJI (730)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.