Šesti in sedmi primer okužbe s koronavirusom so pristojni potrdili pri zaposlenima v UKC Maribor. Informacijo, da je poleg 32-letnega kliničnega farmacevta okužena tudi njegova soproga, so pristojni potrdili zgolj nekaj minut potem, ko so na novinarski konferenci vsi po vrsti zatrjevali, da soproga ni tesni stik in da je možnosti, da je okužena, skorajda nič.
32-letnik je sicer od minulega petka pa do ponedeljka potoval po severni Italiji, po naših informacijah s štirimi prijatelji. Naslednja dva dni ni imel nobenih simptomov, je pa normalno hodil v službo. V sredo je še jedel kosilo v menzi in bil ves čas v tesnejšem stiku s številnimi zdravniki in medicinskimi sestrami.
V UKC so, kot je pojasnila Nina Gorišek, predstojnica oddelka za nalezljive bolezni in vročinska stanja v UKC Maribor, tudi ponoči izvedli vse potrebne ukrepe in omogočili varno delo. Identificirali so nekaj zdravnikov in medicinskih sester, ki so bili z njim v tesnem stiku. Za te delavce so našli delovna mesta, kjer ne bodo prihajali v stik z bolniki.
Medtem, ko pristojni hitijo prepričevati še, da so takoj ustrezno ukrepali, identificirali vse tiste, ki so bili z obolelim v stiku, vse kritične zaposlene pa premestili na delovna mesta, kjer nimajo stika s pacienti in da razloga za skrb ni, pa naše neuradne, a zanesljive informacije razkrivajo kaotičen odziv v bolnišnici.
Danes naj bi začasno karanteno odredili kar na intenzivnem oddelku z najbolj ranljivimi bolniki, kjer naj bi pomešali vse osebje. Protokoli, kdaj naj bi koga testirali, naj bi se ves čas spreminjali. Ker da testiranje takoj po stiku tako ali tako ne bi dalo rezultatov, bodo večino rizičnih testirali v ponedeljek - do takrat naj bi jih opremili zgolj z navodili: ne hodite v trgovske centre, ne bodite v stiku s starejšimi, otroci. Do 11. ure dopoldne naj bi po oddelkih krožili študenti zdravstvene nege, ki predstavljajo visoko tveganje, ker oskrbujejo bolnike. Primanjkovalo naj bi tudi zaščitne opreme, kar pa so na tiskovni konferenci zanikali.
Da bi območja, kjer se je okuženi gibal, počistili, so zaprli kuhinjo in kirurški oddelek. Odpovedali tudi ambulantne preglede, študentske vaje in prakso. 32-letnik, trenutno hospitaliziran v mariborskem UKC, naj bi se sicer počutil dobro, imel naj bi blažjo obliko bolezni. O stanju žene - zaposlene na radiologiji, ki je ves čas v stiku s pacienti - pa ves čas zmedene informacije.
Po naših zanesljivih informacijah se naj ne bi udeležila izleta v Italijo. Počuti se dobro in ne kaže znakov bolezni. Kljub temu je hospitalizirana. Danes so v UKC Maribor odvzeli 110 testov, rezultati prvih 70 so že znani – vsi negativni, razen omenjene soproge. Stanje njenega 32-letnega soproga je prav tako stabilno, povišane telesne temperature danes nima več.
V vseh bolnišnicah prepovedani obiski
"Prihod koronavirusa smo pričakovali, sprejeli smo ustrezne ukrepe in jih tudi izvajamo, nekatere ukrepe dopolnjujemo. Priporočila in protokoli ostajajo enaki," je danes poudarila državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Simona Repar Bornšek. Tako še naprej ni razloga za odpovedi javnih prireditev, svetujejo pa samozaščitno ravnanje, bolne osebe pa naj ne hodijo na prireditve. Enaka ostajajo tudi priporočila za izobraževalne ustanove, za katere trenutno ni predvideno zapiranje. Zdravstvenim delavcem svetujejo, da ne hodijo na kongrese, izobraževanja in druge večje prireditve.
Danes so se tudi dogovorili, da v vseh bolnišnicah in socialno-varstvenih domovih prepovejo obiske. Dovoljene pa bodo izjeme, na primer pri umirajočih bolnikih. Pri tem po besedah državne sekretarke računajo na strokovno in etično odločitev posameznika.
Prvookuženi potoval iz Maroka preko Italije v Slovenijo
V večernih urah v sredo smo v Sloveniji zabeležili prvi primer okužbe s koronavirusom pri starejšem moškem v 60. letih, ki je konec februarja potoval v Maroko, domov pa se je vračal preko Italije. Oboleli je zaradi znakov bolezni prišel na pregled v ljubljanski ZD Vič Rudnik brez predhodnega klica in tako v nasprotju z navodili zdravstvenih oblasti.
Na ministrstvu za zdravje in NIJZ so tako včeraj na novinarski konferenci znova opozorili, naj se posamezniki v primeru suma na okužbo s koronavirusom držijo navodil ter pokličejo svojega osebnega zdravnika. Če ta ni dosegljiv, pokličite najbližjo dežurno ambulanto, kjer boste prejeli nadaljnja navodila.
Prvi oboleli je v Slovenijo prispel 29. februarja in okoli 20.00 ure prišel na ljubljansko urgenco zaradi poškodbe noge. Tam je ostal do 21.30, NIJZ pa poziva vse, ki so bili v tem času na urgencu, naj pokličejo na številko 031 619 118.
Včeraj so okužbo potrdili tudi pri dveh sopotnikih prvookuženega, ki sta bila z njim na motorističnem potovanju v Maroku. Drugi oboleli znakov bolezni nima, tretji pa je kazal znake prehlada. Slednji je bil včeraj kritičen do sistema testiranja in obveščanja. Trdi, da sopotnikov prvega obolelega na potovanju v Maroku sprva niso želeli testirati, sam pa naj bi za tretji potrjeni primer izvedel iz medijev. Doma je z ženo in trimesečnim dojenčkom več ur čakal, da je sploh vzpostavil stik z zdravnikom.
Da so telefonske linije včeraj vsepovsod pregorevale, je priznala tudi državna sekretarka Simona Repar Bornšekova. "Od vsepovsod smo poslušali, da je linij premalo, pogovarjali smo se, da bo pri vstopnih točkah treba povečati število telefonskih linij in zagotoviti dodatne kadre," je dejala v oddaji 24UR.
Ob tem pristojni tudi mirijo javnost, da vsak morebitni kontakt ni rizičen, za prenos okužbe je potreben tesen stik.
Četrti in peti primer: pred kratkim sta se vrnila s potovanja po Italiji
Včeraj v popoldanskih urah so potrdili še dva primera okužbe, ki pa s prvimi tremi nista povezana. Gre za moškega in žensko, ki živita na istem naslovu, in sta pred kratkim skupaj potovala po Italiji. Par se je držal navodil zdravstvenih oblasti. Na testiranje naj bi prišla takoj po prihodu v Slovenijo, slabo pa sta se počutila že na potovanju. Zdravstveno stanje vseh obolelih v Sloveniji je po besedah pristojnih stabilno. Dva od okuženih, ki ne kažeta znakov, bodo jutri odpustili v domačo oskrbo.
KOMENTARJI (2517)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.