Pet okuženih s koronavirusom je v oddaji 24UR ZVEČER potrdila državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Simona Repar Bornšek, za še eno pa smo izvedeli med oddajo. Gre za 32-letnega moškega iz okolice Maribora. Njegovo zdravstveno stanje je za zdaj stabilno. Kje se je okužil, še ni znano, pristojni podatke še zbirajo.
Medtem ko so bili prvi trije oboleli sopotniki na organiziranem motorističnem potovanju v Maroku, pa četrti in peti primer nista povezana z njimi. "Gre za moškega in žensko, ki živita na istem naslovu in sta skupaj potovala po Italiji. Ravnala sta po protokolu in se ob pojavu težav oglasila na infekcijski kliniki, kjer so ju obravnavali," je povedala Direktorica Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Nina Pirnat. Dodala je, da nima podatka, da bi bilo njuno stanje zaskrbljujoče.
Predstojnica infekcijske klinike ljubljanskega kliničnega centra Tatjana Lejko Zupanc je na Televiziji Slovenija povedala, da je stanje vseh okuženih dobro. Vsi so v izolaciji v bolnici, če bodo imeli več primerov ljudi, ki bodo potrebovali bolnišnično zdravljenje, pa bodo tiste, ki simptomov bolezni ne kažejo, poslali domov.
Poteka iskanje stikov
Epidemiologi so sicer ugotovili, da je bil prvi bolnik, pri katerem so v Sloveniji včeraj zvečer potrdili okužbo z novim koronavirusom, na desetdnevnem motorističnem potovanju v Maroku v stiku z 19 sopotniki, od tega s 16 Slovenci in tremi Hrvati. Tistim, ki so bili z njim v tesnem stiku, so odvzeli bris. V zdravstvenem domu na Viču, kamor je prišel po pomoč, je bil v stiku s sedmimi osebami.
Pirnatova je na novinarski konferenci pojasnila, da ves čas prejemajo tudi klice bolnikov, ki so bili v soboto med 20. uro in 21.30 na ljubljanski urgenci, torej v času, ko se je tam mudil tudi omenjeni bolnik. Do zdaj so jih prejeli okoli 30. "Vse seznanjamo z ukrepi in jim podajamo navodila za samoopazovanje, torej naj bodo pozorni, če bodo v naslednjih dneh začeli kašljati, kihati, bodo imeli povišano telesno temperaturo in težave z dihanjem. V tem primeru naj pokličejo svojega zdravnika." Opozorila je, da je možnost prenosa na ostale bolnike, ki so bili v tistem času na urgenci, zelo majhna, ker niso bili v tesnem stiku. Ampak da bi izključili tudi majhno možnost, so podali navodila tistim, ki so bili v bližini.
Od tega bolnika sta se okužili tudi druga in tretja oseba. "Pri drugem okuženem gre za sopotnika, ki je bil s prvim bolnikom v Maroku in na vožnji proti Sloveniji. Oseba je sicer zdrava, brez kliničnih znakov, torej nima vročine in ne kašlja, so jo pa kljub temu obravnavali na infekcijski kliniki," je povedala Pirnatova. Epidemiologi so ugotovili, da je bil v tesnem stiku s sedmimi ljudmi, vsi so prejeli ustrezna navodila. Čeprav ne kaže znakov bolezni, ga bodo še naprej infektološko spremljali, je dejala Pirnatova.
Tretji okuženi opozoril na zmedo: Izvedel sem iz medijev
S tretjim okuženim, Rokom Borštnikom, so se pogovarjali v oddaji 24UR. Povedal je, da je bil v Maroku celo v isti sobi s prvim okuženim, opozoril pa je tudi na zmedo v sistemu, saj tistih, ki niso kazali znakov okužbe, po njegovih besedah sploh niso želeli testirati. "Šele potem, ko so vztrajali, da bodo poklicali medije, so jih testirali in drugi primer je bil potrjen na osnovi tega. Naslednji šok pa je prišel pred kratkim. Da je tretji primer potrjen, sem izvedel iz medijev, torej preden so poklicali mene. Na poti iz Benetk v Ljubljano sem bil v stiku z ostalimi sedmimi potniku v Goopti kombiju in me do tega trenutka glede tega niso vprašali še nič," je povedal. Doma je z ženo in trimesečnim dojenčkom več ur čakal, da je sploh vzpostavil stik z zdravnikom, še pravi.
Repar Bornšekova konkretnega primera v omenjeni oddaji ni mogla komentirati, je pa povedala, da so zaradi prvega primera okužbe telefonske linije vsepovsod pregorevale, klicali so tako potencialni bolniki kot vsi ostali, ki jih je skrbelo. "Od vsepovsod smo poslušali, da je linij premalo, pogovarjali smo se, da bo pri vstopnih točkah treba povečati število telefonskih linij in zagotoviti dodatne kadre," je dejala.
Test tretje osebe, ki je bila v tesnem kontaktu s prvim obolelim, je bil medtem negativen. Gre za njegovo soprogo, ki je zaposlena na eni od ljubljanskih osnovnih šol, kjer je še do včeraj poučevala, zdaj pa je v domači karanteni.
Navodila in protokoli ostajajo enaki
Repar Bornšekova pa je na novinarski konferenci pojasnila, da so danes na ministrstvu za zdravje potekala dodatna usklajevanja s ključnimi deležniki. S šestimi največjimi bolnišnicami so dogovarjali nadaljnje sistemske ukrepe, dopolnjevali protokole in usklajevali potrebo po opremi, kadrih ... Sestala se je tudi koordinacijska skupina za nalezljive bolezni.
Po vseh sestankih pa vsa navodila in protokoli ostajajo enaki, je pojasnila. Govorili so tudi o odpovedi javnih prireditev, ki prinašajo večje tveganje za širjenje okužbe, predvsem tiste v zaprtih prostorih. "Organizatorje pozivamo, da upoštevajo vsa higienska navodila, da uporabijo sredstva za preprečevanje okužb," je dejala. Udeležbo na množičnih prireditvah in obisk nakupovalnih središč pa pristojni seveda odsvetujejo vsem bolnim in starejšim.
Kaj je znanega o prvem obolelem?
Kot smo že poročali, gre pri prvem obolelem za starejšega moškega v 60. letih, ki je trenutno v izolacijski sobi na Infekcijski kliniki UKC Ljubljana. Njegovo zdravstveno stanje je stabilno, več informacij pa zaradi varovanja osebnih podatkov ne morejo izdati.
Oboleli je včeraj prišel na pregled v ljubljanski zdravstveni dom Vič-Rudnik, brez predhodnega klica in tako v nasprotju z navodili zdravstvenih oblasti. Zdravnica ga je zaradi simptomov poslala na infekcijsko kliniko UKC Ljubljana, kamor so ga prepeljali z reševalnim vozilom. Testi okužbe s koronavirusom so bili pozitivni.
Zdravstveno osebje, ki je bilo v neposrednem kontaktu z obolelim, so, potem ko so izvedeli, da je imel poleg poškodbe tudi novi koronavirus, napotili v domačo izolacijo. "Vsi ukrepi, ki so bili včeraj izvedeni, so tekli v skladu s protokoli, ki so bili v ta namen pripravljeni," je dejala Repar Bornšekova. Zahvalila se je tudi vsem zdravstvenim delavcem, ki so "brezhibno izvedli postopek".
Pojasnila je tudi, da je šel bolnik v zdravstvenem domu Vič mimo triaže, takoj ob prihodu je prejel masko. Prišel je v stik z nekaterimi osebami, za vse je bilo ustrezno poskrbljeno, je dodala. So pa dobili opozorilo, da je treba paziti na bolnike, ki pridejo v zdravstvene ustanove primarno z drugimi težavami. Ta bolnik je namreč denimo na ljubljansko urgenco prišel zaradi poškodbe.
Ste bili 29. februarja med 20. in 21.30 na ljubljanski urgenci?
Oboleli je 29. februarja priletel iz Maroka na letališče Marco Polo v Benetkah ob 16.25 z letom AT 938 prevoznika Royal Air Maroc. Takrat je že imel bolezenske znake, a jih je pripisal nedavni poškodbi noge, ki jo je staknil v Maroku, je potrdila Pirnatova z NIJZ. Vse slovenske državljane, ki so bili na tem letu, pozivajo, da opazujejo svoje zdravstveno stanje in v primeru znakov bolezni pokličejo svojega osebnega zdravnika.
Istega dne je z GoOpti prišel v Ljubljano, kjer je ob 20. uri obiskal ljubljansko urgenco zaradi že omenjene poškodbe. "Ko je bil na urgenci, se je sicer slabo počutil, a je to pripisal poškodbi." Tam je ostal do 21.30, zdravniki so ga odpustili v domačo oskrbo.
Na NIJZ pozivajo vse, tako bolnike kot njihove spremljevalce, ki so bili tega dne od 20.00 do 21.30 na urgenci, da pokličejo na telefonsko številko 031 619 118. V primeru slabega počutja ali znakov bolezni pa pokličite svojega osebnega zdravnika.
Vsi ljudje, ki so bili s prvim obolelim v vozilu GoOpti, bodo govorili z epidemiologom in glede na stanje dobili vsa potrebna navodila, pravi Pirnatova. V GoOpti so pojasnili, da so že v stiku s pristojnimi. Direktor podjetja Marko Guček je povedal, da je bila v kombiju poleg okuženega manjša skupina potnikov, koliko natančno, ne ve, ter voznik, ki se sicer počuti dobro in nima znakov okužbe oz. bolezni covid-19. Voznik je že v postopku testiranja in izolacije.
Za prenos bolezni potreben tesen stik, vsak kontakt še ni rizičen
Na tiskovni konferenci so prav tako poudarili, da je "za prenos okužbe potreben tesnejši stik z bolnikom, zato je verjetnost, da bi se okužili bolniki in njihovi spremljevalci na urgenci, zelo majhna, podobno velja tudi za sopotnike na letalu," je dejala Pirnatova. Odvzem brisov ni smiseln, dokler so osebe zdrave oziroma nimajo bolezenskih znakov, kot so kašelj, vročina ali oteženo dihanje, je še poudarila. V kolikor pa se ti znaki pojavijo, pokličite svojega osebnega zdravnika.
Lejko Zupanceva je poudarila, da je zelo pomembno, da testiranje na okužbo poteka v varnih okoliščinah. "Večina ljudi, ki pride na testiranje, ni okužena. Če bi hiteli, bi se ti lahko okužili prav na testiranju," je pojasnila.
Strokovnjaki prav tako poudarjajo, da vsak kontakt še ni rizičen. "Govorimo o tesnih kontaktih, ki so bolj rizični, in za te je tudi bolj verjetno, da bi zboleli," je še dodala Repar Bornškova.
Lejko Zupanceva pa je poudarila, da "so zdravstveni delavci, ki skrbijo za bolnike, okužene s koronavirusom, v velikem stresu". "Treba jih je pustiti, da delajo v miru, v skladu s stroko in brez panike." Tudi ona je pozvala vse, ki se bojijo, da so okuženi, sledijo navodilom zdravstvenih oblasti.
KOMENTARJI (4105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.