Na ministrstvu za zdravje so potrdili, da od danes naprej velja popolna prepoved obiskov v domovih za starejše. Prepoved po prvih informacijah velja do nadaljnjega.
"Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je z dopisom že dne 26. 2. 2020 pozvalo vse izvajalce institucionalnega varstva starejših, da začnejo izvajati programe preprečevanja in obvladovanja širjenja kapljičnih okužb zaradi zaznanih okužb z novim koronavirusom v sosednjih državah," so zapisali na spletni strani.
Populacija starejših, ki biva v domovih, je zaradi pridruženih osnovnih obolenj še toliko bolj življenjsko ogrožena v primeru okužbe z imenovanim virusom. "Zaradi naraščajočega števila okuženih s koronavirusom v Sloveniji in zaradi varovanja zdravja stanovalcev smo danes vsem izvajalcem predlagali, da nemudoma sprejmejo ukrep popolne prepovedi obiskov v domovih za starejše. Ustrezno ukrepanje je primarna skrb, naloga in obveza vseh izvajalcev storitev za starejše s ciljem zaščite zdravja uporabnikov storitev."
Omejitve obiskov v UKC Ljubljana in UKC Maribor
V UKC Ljubljana so 26. februarja omejili obiske "zaradi velikega števila respiratornih obolenj in omejevanja širjenja virusnih okužb". Do nadaljnjega so tako prepovedani vsi obiski hospitaliziranih bolnikov v UKC Ljubljana. Vstop na Urgentni blok je omejen na eno vstopno točko zgolj za bolnike, ki potrebujejo nujno obravnavo.
Vzpostavili so telefonsko številko za informacije o koronvirusu. Na številki 01 522 45 40 in 01 522 45 41 lahko pokličejo vsi, ki jih zanima, kako ukrepati in kako priti do pomoči. Zdravstveni dispečer jih bo usmeril, s čimer preprečujemo nepotreben vstop v urgenco in UKC, so zapisali na spletni strani.
Na vseh oddelkih Porodnišnice Ljubljana so ukinili vse obiske pri nosečnicah, otročnicah in novorojenčkih do preklica prepovedi.
Tudi v UKC Maribor do nadaljnjega velja prepoved parkiranja znotraj območja UKC in prepoved obiskov na vseh oddelkih.
Danes pa tečejo tudi preventivni ukrepi zaradi potrditve okužbe s koronavirusom pri 32-letnem zaposlenem.
Celjska bolnišnica sprejela zaščitne ukrepe zaradi koronavirusa
Celjska bolnišnica je zaradi povečanega števila sumov na okužbo z novim koronavirusom in tudi bolnikov s potrjeno okužbo od danes do preklica sprejela nekatere zaščitne ukrepe. Z njimi bi radi zmanjšali možnosti za okužbo bolnikov, ki v bolnišnico prihajajo zaradi drugih zdravstvenih težav, hospitaliziranih bolnikov in njihovih zaposlenih.
Kot so sporočili iz celjske bolnišnice, je prvi ukrep zapiranje nekaterih vhodov v prostore bolnišnice. Na vhodih, ki bodo ostali odprti, bo vzpostavljen epidemiološki nadzor tistih, ki bodo vstopali v bolnišnico. Po simptomih novega koronavirusa bodo izprašali tudi tiste, ki bodo v bolnišnico prihajali zaradi drugih zdravstvenih težav.
Izkušnja prvega bolnika, pri katerem je bila dokazana okužba, je namreč pokazala, da je bolnik v zdravstveno ustanovo najprej prišel zaradi drugih zdravstvenih težav. Osebje bolnišnice bo tudi zavračalo obiskovalce.
Večina vhodov, ki bodo ostali odprti, bo odprta do 15.30 ure, z izjemo vhoda številka šest, ki bo odprt do 21. ure. 24 ur na dan pa bo odprt le vhod številka 20, to je vhod v Urgentni center Celje.
Prav tako je bolnišnica ukinila osebno naročanje na zdravniško obravnavo. Vse bolnike poziva, da do preklica za naročanje uporabljajo druge načine, to je naročanje po telefonu, preko elektronskega naslova enarocanje@sb-celje.si oz. spletne strani eZdravje-zVem.
Bolnišnica se je odločila tudi za ukinitev osebnih informacij o bolnikih na bolnišničnih oddelkih. Informiranje svojcev, ki so jih bolniki za to pooblastili, bo potekalo po telefonu. V primeru kritičnega zdravstvenega stanja bolnikov bodo obiski svojcev dovoljeni izključno ob predhodni pisni odobritvi zdravnika.
Poleg tega je bolnišnica začasno ukinila izobraževalne procese vseh strokovnih profilov, odpovedala je tudi obiske vseh poslovnih partnerjev in prepovedala uporabo samopostrežne restavracije za zunanje obiskovalce. Do preklica bo restavracije tako namenjena le zaposlenim v bolnišnici.
Enotna točka sprejema, v kateri potekajo odvzemi kužnin bolnikom s sumom na okužbo z novim koronavirusom, do nadaljnjega deluje v izolacijski ambulanti urgentnega centra. Takoj po dostavi kontejnerjev pa jo bodo vzpostavili v treh kontejnerjih pred urgentnim centrom. Vse bolnike s sumom na okužbo pa bolnišnica prosi, da se pred prihodom najavijo na telefonsko številko 03 423 30 79.
Vse obiske, vključno z obiskom partnerja pri porodnicah na porodniškem oddelku, prepoveduje tudi Splošna bolnišnica Novo mesto.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.