Javna agencija RS za varstvo konkurence dobavitelje zemeljskega plina sumi, da so si izmenjevali občutljive poslovne informacije ter se usklajevali pri določanju cen plina gospodinjskim odjemalcem. Zato je konec minulega tedna uvedla postopek ugotavljanja kršitve zakona o preprečevanju omejevanja konkurence in pogodbe o delovanju EU.
Agencija je pod drobnogled vzela 16 dobaviteljev zemeljskega plina, skupaj z njihovim gospodarskim interesnim združenjem, ki so ta energent slovenskim potrošnikom ponujali, preden je lani jeseni na trg vstopila družba Gen-I, s čimer se je sprožil val zniževanja cen.
Gre za podjetja Adriaplin, Domplan, Energetika Celje, Energetika Ljubljana, Istrabenz plini, Javno podjetje Komunala Slovenj Gradec, Javno podjetje Plinovod Sevnica, Jeko-In, JP Komunalno podjetje Vrhnika, Komunalno podjetje Velenje, Loška komunala, Mestni plinovodi, Petrol, Petrol Energetika, Plinarna Maribor in Plinstal ter Gospodarsko interesno združenje za distribucijo zemeljskega plina.
Dobavitelji trdijo, da se o cenah niso dogovarjali
Dobavitelje zemeljskega plina je uvedba postopka presoje domnevnega usklajenega delovanja presenetila. Kot zatrjujejo, se o oblikovanju prodajnih cen niso nikoli dogovarjali. Prepričani so, da je očitek o dogovarjanju pri oblikovanju cen neutemeljen, kar jim bo uspelo dokazati tudi v postopku pred agencijo za varstvo konkurence.
V Energetiki Celje ob tem opozarjajo, da je slovenski trg razmeroma majhen. "Večina distributerjev je imela istega dobavitelja in podobne nabavne pogoje, same prodajne cene pa so bile različne in tudi uradno objavljene," so sporočili. Nabavne cene so se spreminjale mesečno, posledično pa tudi prodajne cene, ki so po teh navedbah vključevale minimalno maržo.
Je Gen-I res samo spodbudil, kar bi se tako ali tako zgodilo?
Gen-I je na trg zemeljskega plina vstopil septembra lani in odjemalcem ponudil za približno četrtino nižje cene, kot so jih imeli drugi dobavitelji. Sledil je pravi plaz napovedi znižanja cen pri konkurenčnih družbah, tudi za skoraj 40 odstotkov.
V Energetiki Celje pojasnjujejo, da so se razmere v zadnjem času tudi na evropskem trgu zaradi recesije spremenile in posledično je na prostem trgu več plina, dolgoročne pogodbe in zanesljivost pa izpodriva kratkoročno trgovanje. "Tako je tudi nov dobavitelj na slovenskem tržišču to stvar samo pospešil in tudi mi smo se lahko začeli pogajati in si izborili boljše nabavne pogoje," so zapisali.
Medtem ko je v prejšnjih letih dobavitelja zamenjalo le od 100 do 200 odjemalcev letno, pa je ta številka s prihodom družbe Gen-I na trg močno poskočila. V letu 2012 je tako dobavitelja zamenjalo 11.384 odjemalcev, od tega velika večina v novembru in decembru.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.