Slovenija

So se dobavitelji zemeljskega plina usklajevali glede cen?

Ljubljana, 20. 02. 2013 16.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Konec lanskega leta so po vstopu družbe Gen-I na trg zemeljskega plina cene strmoglavile. Vprašanje pa je, zakaj so bile prej toliko višje. So dobavitelji delovali usklajeno? To zdaj preverja agencija za varstvo konkurence. Pod drobnogled je vzela 16 dobaviteljev, ti krivdo zavračajo.

Bodo našli razlog za visoke cene zemeljskega plina?
Bodo našli razlog za visoke cene zemeljskega plina? FOTO: Thinkstock
Po podatkih iz konca leta 2011 se z zemeljskim plinom iz distribucijskih omrežij v Sloveniji oskrbuje 130.152 odjemalcev v 75 občinah. Slovenija nima svojih virov zemeljskega plina in je povsem odvisna od uvoza, predvsem iz Rusije in Alžirije.

Največji delež slovenskega trga zemeljskega plina trenutno obvladuje Energetika Ljubljana s 24-odstotnim tržnim deležem. Sledijo Plinarna Maribor (17 odstotkov), Adriaplin (16 odstotkov), Petrol (osem odstotkov) ter Energetika Celje in Gen-I (po sedem odstotkov), je razvidno iz podatkov Javne agencije RS za energijo.

Javna agencija RS za varstvo konkurence dobavitelje zemeljskega plina sumi, da so si izmenjevali občutljive poslovne informacije ter se usklajevali pri določanju cen plina gospodinjskim odjemalcem. Zato je konec minulega tedna uvedla postopek ugotavljanja kršitve zakona o preprečevanju omejevanja konkurence in pogodbe o delovanju EU.

Agencija je pod drobnogled vzela 16 dobaviteljev zemeljskega plina, skupaj z njihovim gospodarskim interesnim združenjem, ki so ta energent slovenskim potrošnikom ponujali, preden je lani jeseni na trg vstopila družba Gen-I, s čimer se je sprožil val zniževanja cen.

Gre za podjetja Adriaplin, Domplan, Energetika Celje, Energetika Ljubljana, Istrabenz plini, Javno podjetje Komunala Slovenj Gradec, Javno podjetje Plinovod Sevnica, Jeko-In, JP Komunalno podjetje Vrhnika, Komunalno podjetje Velenje, Loška komunala, Mestni plinovodi, Petrol, Petrol Energetika, Plinarna Maribor in Plinstal ter Gospodarsko interesno združenje za distribucijo zemeljskega plina.

Dobavitelji trdijo, da se o cenah niso dogovarjali

Dobavitelje zemeljskega plina je uvedba postopka presoje domnevnega usklajenega delovanja presenetila. Kot zatrjujejo, se o oblikovanju prodajnih cen niso nikoli dogovarjali. Prepričani so, da je očitek o dogovarjanju pri oblikovanju cen neutemeljen, kar jim bo uspelo dokazati tudi v postopku pred agencijo za varstvo konkurence.

V Energetiki Celje ob tem opozarjajo, da je slovenski trg razmeroma majhen. "Večina distributerjev je imela istega dobavitelja in podobne nabavne pogoje, same prodajne cene pa so bile različne in tudi uradno objavljene," so sporočili. Nabavne cene so se spreminjale mesečno, posledično pa tudi prodajne cene, ki so po teh navedbah vključevale minimalno maržo.

Slovenija nima svojih virov zemeljskega plina, zato je povsem odvisna od uvoza.
Slovenija nima svojih virov zemeljskega plina, zato je povsem odvisna od uvoza. FOTO: Reuters

Je Gen-I res samo spodbudil, kar bi se tako ali tako zgodilo?

Gen-I je na trg zemeljskega plina vstopil septembra lani in odjemalcem ponudil za približno četrtino nižje cene, kot so jih imeli drugi dobavitelji. Sledil je pravi plaz napovedi znižanja cen pri konkurenčnih družbah, tudi za skoraj 40 odstotkov.

V Energetiki Celje pojasnjujejo, da so se razmere v zadnjem času tudi na evropskem trgu zaradi recesije spremenile in posledično je na prostem trgu več plina, dolgoročne pogodbe in zanesljivost pa izpodriva kratkoročno trgovanje. "Tako je tudi nov dobavitelj na slovenskem tržišču to stvar samo pospešil in tudi mi smo se lahko začeli pogajati in si izborili boljše nabavne pogoje," so zapisali.

Medtem ko je v prejšnjih letih dobavitelja zamenjalo le od 100 do 200 odjemalcev letno, pa je ta številka s prihodom družbe Gen-I na trg močno poskočila. V letu 2012 je tako dobavitelja zamenjalo 11.384 odjemalcev, od tega velika večina v novembru in decembru.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

junij68
20. 02. 2013 22.37
+4
Pa bo spet g. Krajnc iz sevniškega plinovoda dobil znak občine za zasluge. Očitno je goljufanje danes vrednota ki se nagrajuje za kar dobiš celo občinsko priznanje-
krtaksn
20. 02. 2013 21.44
+1
Itak, sam dokazat bo težka. Naše sodstvo pa to ....
ian00
20. 02. 2013 19.39
+5
agencija za varstvo konkurence, je torej 10 let spala al se je ogrevala na druge energente
ptuj?anka
20. 02. 2013 18.39
+6
ne, res? A zdaj boste to ugotavljali?!?! Slovenci to že dolgo vemo in to tudi drago plačujemo!!! Zadnje dni Pop Tv odpira same anomalije slovenskega naroda, kje pa se bo našel KDO, ki bo vzpostavil red, vrgel z oblasti krivce, oglobil krivce ipd. ??!
mensesmeje
20. 02. 2013 18.53
+3
Oglobil in povrnil naš krvavo prigarani denar?
Aleš Stremljan
20. 02. 2013 18.25
+3
tankite sam na omv pa bo šu benz tut dol
HooplaToopla
20. 02. 2013 18.10
+9
Za idiote nas imajo že 25 let. Tole s plinom je malenkost.
ales2
20. 02. 2013 17.35
+6
Kakorkoli obrneš vsi kapitalisti so lopovi.
mensesmeje
20. 02. 2013 17.19
+11
Me zanima,če nam bodo povrnili nakraden denar?Mafija...
lcapl
20. 02. 2013 17.26
+4