Portal N1 poroča, da bo stranka SD premierju Golobu za novo pravosodno ministrico predlagala Andrejo Katič. Ta je v času vlade Marjana Šarca že vodila omenjeni resor, trenutno pa je državna sekretarka na ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj. Stranka naj bi odločitev sprejela na včerajšnji seji predsedstva SD.
Kot še neuradno poroča portal, naj bi bila Katičeva naklonjena prevzemu resorja, manj pa naj bi bil nad tem navdušen premier.
Prav tako po naših informacijah skorajda ni scenarija, po katerem bi Socialni demokrati lahko prepričali premierja Goloba, da je Katičeva primerna za vodenje resorja. SD je denimo Katičevo videl na pravosodju že ob oblikovanju vlade, po Golobovem posredovanju pa je SD izbral Dominiko Švarc Pipan.
V SD-ju sicer zaradi razmer na ministrstvu velikega zanimanja za ta položaj ni, na premierjevi strani pa si želijo predvsem strokovnjaka, ki bi lahko povrnil zaupanje v ta resor, v času sumov o korupciji na ministrstvu, nenazadnje tudi v luči jeze sodnikov in tožilcev, ker jim vlada ni dvignila plač. Tudi premier naj bi sam medtem že opravil nekaj pogovorov z ljudmi, ki jih vidi kot morebitne kandidate, a jasnega kandidata še vedno ni. Neuradno ni izključena niti možnost menjave resorjev torej, da bi se Socialni demokrati odrekli pravosodju in od Gibanja Svoboda prevzeli kak drug resor, a to je zaenkrat še precej občutljiva tema tako za SD kot za Svobodo.
V SD so za STA pojasnili, da je Katičeva ena od možnih kandidatov, ki se jih je omenjalo v razpravi, a da vodstvo oz. predsedstvo stranke ni sprejelo še nobenega sklepa. Je pa Katičeva po navedbah stranke izrazila pripravljenost za nadaljnje pogovore. V SD naj bi sicer pretresali še druga imena, nato pa se bodo tem pogovorili tudi s predsednikom vlade.
Švarc Pipanova: Zaradi videza nepristranskosti in objektivnosti bi bilo mora bolje, da resor ne ostane v kvoti SD
Zadnje tedne se je ugibalo tudi o tem, ali je na mizi vprašanje obstoja pravosodnega resorja v kvoti SD. Da bi bilo morda zaradi videza nepristranskosti in objektivnosti bolje, da resor ne ostane v kvoti SD, je danes dejala Švarc Pipanova, ki za zdaj na ministrstvu opravlja tekoče posle. To je sicer stvar odločitve predsednika vlade v dogovoru s koalicijskimi partnerji, je dodala.
Golob mora sicer do začetka prihodnjega tedna, ko se izteče 10-dnevni rok, državnemu zboru predlagati kandidata za novega pravosodnega ministra ali pa poslance obvestiti, da bo začasno ministrstvo vodil sam oz. kdo od ministrov.

Dominika Švarc Pipan je ministrsko funkcijo zapustila po tem, ko je kot predstojnica ministrstva za pravosodje podpisala pogodbo o nakupu stavbe za potrebe sodišč na Litijski cesti v Ljubljani, vredno 7,7 milijona evrov. Na ministrico so se zgrnili očitki o netransparentnem in negospodarnem nakupu.
V zadnjih tednih so ji številni očitali, da se otepa objektivne odgovornosti in oklepa funkcije, kar je Švarc Pipanova zavrnila. Kot je dejala, je morala ob izbruhu afere vztrajati na ministrski funkciji zato, da je po svojih najboljših močeh in v okviru svojih pristojnosti pomagala "odkriti in razkriti obrise netransparentne pajčevine spornih političnih, poslovnih in kadrovskih praks, ki omogočajo vdore parcialnih interesov in sistemske korupcije v državni aparat".
Premierju Golobu je pretekli teden predala končno poročilo, ki po njenih besedah kaže na "skrbno načrtovano delovanje peščice uradnikov v ozadju nakupa prostorov na Litijski".
Afera sodna stavba je sicer povzročila občuten padec volilne podpore stranki SD in njeni predsednici Tanji Fajon. Glede na podatke javnomnenjske raziskave, ki jo je za časnik Dnevnik opravila agencija Ninamedia, je SD v primerjavi s prejšnjim mesecem izgubila 52 odstotkov podpore, volilo bi jo le še 3,2 odstotka volivcev.
Prednik: V stranki vre od želje po preobrazbi
Na današnji seji DZ o korupciji je vodja poslancev Jani Prednik dejal, da vsi v SD čutijo breme afere, četudi vanjo niso vpleteni, med članstvom pa vre od želje po preobrazbi. "Številni me sprašujejo, zakaj smo tako brutalno iskreni, saj imajo tudi druge stranke afere. Sprašujejo me, zakaj tako brezkompromisni obračun in ali se ne bojimo, da nam bo ta iskrenost škodovala," je izpostavil Prednik. Prepričan je, da gre "za vse ali nič", v SD pa da zaupajo organom pregona. "Če ali ko bodo ugotovili, da so posamezni člani Socialnih demokratov vpleteni v kakršnokoli korupcijsko afero, bomo zarezali in počistili, sicer socialne demokracije v Sloveniji ne bo več," je zatrdil.
Po njegovih besedah so sicer nekatere poteze v stranki že potegnili. Ministrico za pravosodje iz njihovih vrst so pozvali k odstopu, odstopil je glavni tajnik SD Klemen Žibert, stranka se aprila podaja na volilni kongres in izbiro bodočega vodstva, je naštel. Slednje bodo storili zaradi "ohranjanja najvišjih standardov integritete, ne glede na ceno, ki jih visoki standardi terjajo, in ne glede na to, v kateri valuti je njihova cena izražena".
Prednik je zatrdil tudi, da SD z bojem proti korupciji misli resno, to pa da dokazujejo z dejanji, ne glede na to, kako boleče je to za stranko. "Gre za kredibilnost in brez kredibilnosti v politiki ne moreš in ne smeš obstati," je poudaril. Po njegovih besedah si je treba tudi priznati, da Slovenija pri odkrivanju in preprečevanju korupcije ni uspešna, zato ne sme čuditi, da se je v zadnjih tednih znova zgrnil nov oblak dvoma nad politiko.
KOMENTARJI (328)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.