Forenzična preiskava pogovora med Andrejem Vizjakom in Bojanom Petanom, ki smo ga objavili, je zaradi temeljitosti in uporabe najbolj kredibilnih programskih orodij za preverjanje avtentičnosti posnetkov in zvokov trajala več kot 14 dni. Za objavo teh posnetkov smo se odločili, ker je Vizjak spet minister in vpliven član sedanje vlade. Tudi Petan je še vedno pomemben igralec na gospodarskem področju.
In ravno zato, ker Vizjak zdaj kot minister spet odloča o pomembnih stvareh, tokrat kar zadeva okolje, ima javnost pravico vedeti, kako je sedanji minister za okolje in prostor deloval v času, ko je bil gospodarski minister.
In zdaj se s temi novimi dejstvi, ki do kosti razkrivajo takratno delovanje ministra Vizjaka, preselimo v čas prve Janševe vlade.
"Kdo vam je pa rekel, da morate prevzeti Terme Čatež?" – "A to je resno vprašanje? Sem že hotel reči mama. Se opravičujem, ampak .. zakaj bi mi pa kdo rekel to?" Takšen je bil odgovor Petana pred preiskovalno komisijo leta 2018, ki je želela razgaliti ozadje nastanka bančne luknje, danes daje pomemben vpogled v vsebino pravkar slišanega pogovora, ki se je glede na izrečeno najverjetneje odvijal med decembrom 2007 in januarjem 2008.
Takrat javnost spremlja že večkrat omenjeni javni spopad za prevlado v Termah Čatež. Eksplozivna julijska skupščina leta 2007, ki jo Petan omenja v pogovoru, kot da ga je Vizjak "nategnil", se je končala po željah t. i. državnega tabora. "Predolga skupščina, izjemno slabo pripravljena in o vseh današnjih t. i. sprejetih sklepih bodo še dolgo odločala sodišča," je Petan povedal leta 2007.
Skupščina mine brez odkupa lastnih delnic, kar skuša doseči Petan – v teh sto tisoč delnicah pa se skriva famoznih 34 milijonov evrov, ki jih omenjata v že objavljenih posnetkih, tolikšna je namreč njihova vrednost. Vizjak ga prepričuje, naj ne vztraja pri odkupu, naj denar prihrani tako Termam kot sebi.
"Jaz ne vem, zakaj bi denar tam metal tako bedasto stran, daj mi povej. To je meni nelogično. Da bi ta denar od Term Čatež, ne vem, koliko milijonov … Davke boš plačal!" mu je govoril Vizjak.
Takrat gospodarski minister je torej daleč od oči javnosti iskal kompromis in ohranitev vpliva v Termah Čatež, ki se je od julija do takrat že prevešal v Petanovo korist. Novembra 2007 je namreč v pogovoru omenjeni Boško Šrot, ki da je po Vizjaku "zavil", Petanu prodal svoj delež v Termah Čatež.
In zakaj Vizjak sploh išče dogovor? V medijih se tisti čas omenja, da si po končanem ministrovanu želi zagotoviti direktorsko mesto v Termah iz domačih krajev.
"Sigurno ne drži, niti približno. Ne morem sploh razumeti teh absurdnih očitkov, ki prihajajo verjetno z enim samim namenom – diskreditirati mene osebno, češ da se z nekaterimi aktivnostmi, ko sem in bom branil predvsem državno lastnino, skratka to zreducirati na neke moje osebne interese in to res najostreje zavračam," se je zagovarjal Vizjak.
Če bi Petan pristal na dogovor o pat poziciji v Termah Čatež, mu Vizjak ponuja dobrohotnost države pri nakupu drugih term –Term Olimje, in kooperativnost Slovenskih železnic, ki jih ta čas vodi Tomaž Schara, ki ga vlada nastavi novembra 2007. Ponuja pa tudi kooperativnost državnega Kad-a, oba imata namreč delež v Termah Olimje, ki si jih Petan želi v svojem portfelju. In zanje tekmuje tudi s cerkvenim Zvonom.
V javnosti pa Vizjak sočustvuje z državljani, ki se počutijo opeharjeni zaradi tajkunov, med katere uradno šteje tudi Petana: "Na njegovih žuljih se rojevajo nesluteni milijarderji."
In ne pozabimo: Petan se slišanega pogovora menda ne spomni, dvomi, da je avtentičen. Aktualni minister za okolje Vizjak pa ves čas vztraja, da gre za zlepljenko.
Premier Janez Janša od ministra Vizjaka še ni terjal pojasnil o vsebini objavljenih pogovorov.
Strokovnjaki: Zvočne datoteke niso bile vsebinsko spremenjene
Daljši del pogovora, ki ga je slovenska javnost lahko prvič slišala nocoj, so že obdelali največji forenzični strokovnjaki pri nas, na katere se obrača tudi sodišče. Forenzična preiskava vseh pogovorov med Vizjakom in Petanom, ki smo jih objavili, je zaradi temeljitosti in uporabe najbolj kredibilnih programskih orodij za preverjanje avtentičnosti posnetkov in zvokov trajala več kot 14 dni.
Na Inštitutu za forenziko in informacijske tehnologije so datoteke pogovora preiskali z aplikacijo IKAR Lab 3 – gre za profesionalno forenzično orodje za analizo govornih signalov, ki ga uporabljajo v 350 forenzičnih laboratorijih po svetu, v več kot 40 državah in so namenjene preverjanju pristnosti avdio posnetkov. Po neodvisni preiskavi so prepričani, da nobena od obravnavanih zvočnih datotek ni bila vsebinsko spremenjena.
Tako minister Vizjak, ki sicer že ob objavi prvih posnetkov ni zanikal, da je na njih njegov glas, prav tako ni zanikal izrečenih stavkov po objavi današnjega posnetka pogovora med njim in Petanom, ne bo več mogel govoriti, da gre za zlepljenko.
KOMENTARJI (1502)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.