Letošnjo Pulitzerjevo nagrado za fotografijo so si razdelili fotografi New York Timesa in tiskovne agencije Reuters za fotografije o evropski migrantski krizi. Med nagrajenimi je tudi slovenski fotograf Srdjan Živulović, ki je sodeloval z Reutersom. Njegova fotografija, posneta 20. oktobra lani na obrobju Brežic, prikazuje prebežnike na poti.
Kot je za 24ur.com povedal Srdjan Živulović, je vesel in počaščen, da je po tolikih letih lahko prišel do nekega priznaja za svoje delo, sploh, ker sam svojih fotografij ne prijavlja na natečaje. In tudi tokrat je agencija Reuters tudi njegovo, zdaj nagrajeno fotografijo na temo migrantske krize, poslala skoraj brez njegove vednosti.
Sicer pa je Živulović povedal, da mu je prvi fotoaparat kupil oče za novo leto, ko je bil star 13 let, in od takrat ga ni spustil iz rok. S fotografiranjem se tako ukvarja že 40 let, in ''ta poklic opravljam z veseljem'', pravi. Kot dodaja, je pri fotografskem delu ''98 odstotkov dela rutinskega, en odstotek je cukra, en odstotek pa tistega, za kar delaš in za kar živiš''.
Živulović najraje fotografira lepe dogodke, od športnih do tistih, ''ki jih dobiš na krožnik, ko nanje nisi pripravljen, ali pa čakaš na to, da se bo nekaj zgodilo pred tabo in veš, da si samo ti tam''.
Bistvo fotografiranja pa je, tako Živulović, da morajo biti fotografije vidne. ''Seveda vsako fotografijo, ki jo naredim, naredim najprej samo zase, če jo drugi vidijo in rečejo, da jim je všeč, sem vesel. Ampak moj poklic je tak, da se fotografije morajo videti,'' je zaključil.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.