
Minister Bohinc je opozoril, da je obdobje, ki je pred šolarji, še zlasti pomembno za prvošolce, na katere lahko v največji meri vplivajo starši s svojim zgledom in opozorili. Precej lahko k varnosti pripomore tudi varnostna vzgoja v šolah, sicer pa bodo policisti v njihovi okolici v prihodnjih dneh izvajali poostren nadzor, med katerim bodo še zlasti pozorni na hitrost vozil in upoštevanje prometnih predpisov. S šolami sodeluje tudi Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, prav tako pa bodo prvo pot malčkov v šole spremljali prostovoljci Zveze združenj šoferjev in avtomehanikov. Poleg voznikov, ki naj upoštevajo prometne predpise in še posebej pozorno vozijo v okolici šol in vrtcev, je poziv namenjen tudi staršem. Ti naj bi predvsem najmlajše otroke prvi dan spremljali na poti v šolo.
Po napovedih ministra Bohinca naj bi državni zbor do konca leta sprejel nacionalni program varnosti v prometu, ki naj bi se začel uresničevati že v začetku leta 2002.

Za preventivno akcijo pa bodo poskrbeli tudi na Slovenskih železnicah (SŽ), kjer bodo prva dva tedna v septembru namenili še posebno pozornost varnosti in redu na vlakih. Železniški delavci bodo pomagali predvsem novincem na postajah in vlakih, v skladu s pravilnikom o notranjem redu na železnici pa bodo ukrepali tudi pri morebitnih "krstih" ali preganjanjih novincev, ki si jih radi privoščijo dijaki višjih letnikov.
Železnica ne more vzgajati mladih potnikov, ki temeljne vrednote in navade prinesejo na vlak predvsem iz svojega družinskega okolja. Zato je dobro, da se starši s svojimi otroki - dijaki pogovorijo tudi o tem, kako naj se vedejo na poti v šolo z vlakom, so opozorili v izjavi za javnost SŽ.
V novem šolskem letu bo v postopno uvajanje programa devetletne osnovne šole vključenih že 161 osnovnih šol, od katerih se je postopnemu uvajanju na novo priključilo 64 osnovnih šol.