Minister za notranje zadeve in predsednik DL Gregor Virant je ob robu sestanka koalicije pojasnil, da je od predsednikov koalicijskih strank dobil podporo projektu reorganizacije občin. Po pripravljenem predlogu občine ne bi smele imeti manj kot 5000 prebivalcev, tako bi bilo občin približno 120 namesto današnjih 212, je dejal Virant.
Preverite, katere občine bi ukinili
Apače, Benedikt, Bistrica ob Sotli, Bloke, Borovnica, Bovec, Cankova, Cerkno, Cerkvenjak, Cirkulane, Črenšovci, Črna na Koroškem, Destrnik, Divača, Dobje, Dobrepolje, Dobrna, Dobrovnik, Dolenjske Toplice, Dornava, Gorišnica, Gorje, Gornji Grad, Gornji Petrovci, Grad, Hajdina, Hodoš, Horjul, Hrpelje Kozina, Jezersko, Juršinci, Kobarid, Kobilje, Komen, Komenda, Kostanjevica na Krki, Kostel, Kozje, Križevci, Kungota, Kuzma, Ljubno, Log – Dragomer, Loška dolina, Loški Potok, Lovrenc na Pohorju, Luče, Majšperk, Makole, Markovci, Mežica, Miren – Kostanjevica, Mirna, Mirna Peč, Mislinja, Mokronog – Trebelno, Moravče, Mozirje, Muta, Nazarje, Odranci, Oplotnica, Osilnica, Podčetrtek, Podlehnik, Podvelka, Poljčane, Prebold, Preddvor, Radeče, Razkrižje, Rečica ob Savinji, Renče – Vogrsko, Ribnica na Pohorju, Rogašovci, Rogatec, Selnica ob Dravi, Semič, Sodražica, Solčava, Središče ob Dravi, Starše, Straža, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih Goricah, Sveti Andraž v Slovenskih Goricah, Sveti Jurij, Sveti Jurij v Slovenskih Goricah, Sveti Tomaž, Šalovci, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Šmartno ob Paki, Štore, Tabor, Tišina, Trnovska vas, Trzin, Turnišče, Velika Polana, Velike Lašče, Veržej, Vitanje, Vodice, Vransko, Vuzenica, Zavrč, Žetale, Žiri, Žirovnica, Žužemberk.
Virant bo iskal podporo še med poslanci
Slovenija je razdeljena na 211 (oziroma 212, če prištejemo še Ankaran, ki je občina v konstituiranju) bolj ali manj velikih občin. Po podatkih statističnega urada, dostopnih na spletni strani ministrstva za notranje zadeve in javno upravo, ima 110 občin manj kot 5000 prebivalcev (52,1 odstotka). Od tega je 26 občin z manj kot 2000 prebivalci.
V 48 občinah (22,8 odstotka) je od 5000 do 10.000 prebivalcev, v 49 občinah (23,2 odstotka) pa je od 10.000 do 50.000 prebivalcev. Dve občini (Koper in Kranj) imata od 50.000 do 100.000 prebivalcev, dve (Ljubljana in Maribor) pa več kot 100.000.
Dve občini sta imeli 1. januarja 2013 manj kot 400 prebivalcev, in sicer Hodoš/Hodos (375) in Osilnica (396). Manj kot 1000 prebivalcev imajo po podatkih statističnega urada še Solčava (518), Kobilje (590), Jezersko (634), Kostel (644) in Dobje (968).
Potem ko so Virantu zeleno luč za projekt reorganizacije občin dali predsedniki koalicijskih strank, se bo v naslednjem koraku minister odpravil še v poslanske skupine in skušal podporo dobiti še med poslanci. Kot je Virant danes vnovič poudaril, je projekt reorganizacije zelo koristen in nujen.
V oddaji Svet je Virant dejal, da bi bil čisti prihranek reorganizacije 10 milijonov evrov. Če pa gledamo celoten učinek racionalizacije, pa lahko govorimo o več 100 milijonih evrov, pojasnjuje Virant. "Občine bi se med seboj združevale, nihče ne bi ostal brez svoje občine," je še dodal in poudaril, da je Slovenija preveč nespametno razdeljena. Medtem pa je na drugi strani predsednik Skupnosti občin Slovenije Ivan Žagar dejal, da so te ocene pretirane ter da bi reorganizacija pomenila več škode kot koristi.
Obetajo se spremembe tudi pri financiranju občin
Obenem je tudi že objavljen predlog sprememb zakona o financiranju občin, ki vsem občinam jemlje skupno približno sto milijonov evrov na račun manjšega deleža od pobrane dohodnine in manjšega sofinanciranja skupnih občinskih uprav.
V predlogu spremembe zakona je predvideno, da bo država za občine namenila le še 50 in ne več 54 odstotkov pobrane dohodnine, s čimer bi država prihranila 86 milijonov evrov na leto, ostalih 14 milijonov evrov pa bi prihranili z znižanjem sofinanciranja skupnih občinskih uprav s 50 na 30 odstotkov, poroča Dnevnik.
Predsednik Skupnosti občin Slovenije Ivan Žagar je za časnik dejal, da je zgrožen nad tem, da občinam denar jemljejo, ne nižajo pa jim stroškov. Spremembe po njegovih besedah vodijo v siromašenje občin, ki so še "edini blažilec socialnih stisk prebivalstva". Tudi predsednik Združenja občin Slovenije Robert Smrdelj meni, da bi omenjeni predlogi prispevali k centralizaciji Slovenije.
"Brezidejna koalicija bi izbrisala številne občine"
"V času, ko vlada nima vsebinskih rešitev za sprejetje nujnih in pomembnih ukrepov za rešitev iz krize, bi Virant, Lukšič, Bratuškova in Erjavec izbrisali skoraj 100 občin. Ta brezidejna koalicija bi izbrisala številne občine zgolj na podlagi števila občanov," je dejal poslanec SDS Tomaž Lisec. "V PS SDS ocenjujemo, da je izbris skoraj 100 občin nedopusten, saj pomeni teptanje volje ljudi, ki so se na referendumih odločili za svojo občino. Omenjeni projekt tudi ne pomeni racionalizacije delovanja države, temveč prav nasprotno," je dejal Lisec. V PS SDS menijo, da se minister Virant problemov loteva na napačni strani ter da mi morali na občine prenesti več pristojnosti in naloge, ki so sedaj v pristojnosti države in ki jih izvajajo upravne enote.
Predsednik SLS Franc Bogovič pa ocenjuje, "da takšna poteza vlade, ki izkazuje željo po popolni centralizaciji in uničevanju podeželja, v nadaljevanju lahko pripelje sedanjo vlado do moderne formule varčevanja – ukinitev vseh občin in ohranitev zgolj ene, Ljubljane, ki jo bo kot doslej skupaj z državo Slovenijo vodil isti gospod naravnost z Ljubljanskega magistrata".
Tudi vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin je spomnil, da so občine, zlasti manjše, nastajale predvsem tam, kjer so bili kraji pozabljeni od centrov moči. Občine danes predstavljajo glavno gonilo razvoja, saj so praktično edine, ki še investirajo v infrastrukturo, je poudaril vodja poslancev NSi.
V NSi pozivajo vladno koalicijo, naj odstopi od namere in si prihrani eno dodatno fronto, "ki je v tem trenutku resnično ne potrebuje". Po njegovem ta korak namreč ne bi rešil slovenskih javnih financ, lahko pa prinese veliko nezadovoljstva in razočaranja.
KOMENTARJI (1043)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.