Protestniki so ob 17. uri pred poslopje parlamenta prišli s transparenti in izdelanimi lutkami slovenskih poslancev, s čimer so sporočali, da vse niti v rokah drži predsednik vlade. Zahtevali so konec trenutne vlade in sporočali: "Stop fašizmu. Rešimo se Janše. Bolje je z modrim jokati, kakor z norcem peti."
Iz t. i. protestne ljudske skupščine sporočajo, da imajo poslanci danes zadnjo priložnost, da "obrnejo ta grozljivi trend in naredijo edino in najbolj konstruktivno stvar, ki jo lahko". Se pravi to, da glasujejo za konstruktivno nezaupnico vladi. S protestnim shodom poslancem postavljajo vprašanje, kaj bodo storili in jim dajo vedeti, da je odgovornost na njihovi strani. Želijo, da se ljudem povrne zaupanje v demokracijo.
Poslanke in poslanci morajo na glasovanju upoštevati dobrobit ljudstva, ne pa v prvo vrsto postavljati lastne interese in želje po osebnih privilegijih, razlagajo pri skupščini.
"Predvsem pa je to čas, ko se morajo poslanke in poslanci SMC in DESUS zavedati, da z nadaljevanjem podpore Janezu Janši delajo v nasprotju z voljo lastnih volivk in volivcev, ki so jim leta 2018 zaupali. Na zadnjih volitvah prebivalstvo namreč ni izbralo vlade Janeza Janše. SMC in DeSUS sta volivkam in volivcem obljubila, da z njim ne bosta šla v koalicijo."
Sedaj pa smo v Sloveniji že skoraj eno leto priča vsem posledicam, ki jih vlada Janeza Janše prinaša družbi, dodajajo."Boste dopustili, da Slovenija še naprej drvi v totalitarizem, da ljudje dobesedno umirajo zaradi nesposobnosti vaše vlade, da se uničuje demokracija in vladavina prava, da se izkoreninja svobodo medijev, da se ustrahuje vse drugače misleče?" Sporočili so, da jim je bilo dovolj, da se ne bodo pustili ustrahovati, poslance so opozorili še na to, da jih opazujejo in da si bodo njihove odločitve tudi zapomnili.
Manjši incident s policisti
Prišlo je tudi do manjši incidenta, ko so policisti eni od protestnic vzeli megafon. To je nekatere protestnike dodatno razburilo in so policistom sledili do njihovih vozil. Policisti so sicer udeležence opozarjali, da gre za neprijavljen shod in naj upoštevajo njihova navodila.
Popisovanja udeležencev zaradi kršenja protikoronskih ukrepov oz. prepovedi zbiranja nad 10 oseb ob začetku protesta ni bilo opaziti, so pa policisti protestnike popisali ob koncu protesta. Ena izmed protestnic dokumentov ni želela pokazati, zato so jo policisti odvedli.
V protestni ljudski skupščini so spomnili tudi na raziskavo EU Parlameter 2020, ki "kaže katastrofalno sliko". Iz poročila o raziskavi Eurobarometra je razbrati, da 79 odstotkov Slovencev meni, da gredo stvari v državi v napačno smer. S tem odstotkom so najbolj pesimistični v Evropski uniji. 68 odstotkov prebivalcev pa ni zadovoljnih s stanjem demokracije v Sloveniji.
Opozarjajo še, da je Slovenija še vedno glede števila smrti zaradi covida-19 v Evropski uniji na prvem mestu.
"Tudi po odstotku presežnih smrti v 2020 smo povsem na vrhu EU, več kot trikrat slabši kot Nemčija in dvakrat slabši od Hrvaške. Zaradi trenutne vlade smo torej v samem vrhu zastrašujočih statistik."
Konstruktivno nezaupnico s predlogom za izvolitev predsednika DeSUS Karla Erjavca za mandatarja, o kateri danes na maratonski seji razpravlja DZ, je predlagalo enajst poslancev LMŠ, SD, Levice, DeSUS in SAB. Prvotnim desetim podpisnikom se je namreč pridružil še poslanec LMŠ Jani Möderndorfer.
KOMENTARJI (239)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.