"Dogovorili smo se, da je DeSUS zopet enotna, kot smo tudi pričakovali, in da bomo vsi spoštovali sklepe tako izvršnega odbora kot sveta stranke," je v izjavi novinarjem po seji izvršnega odbora povedal predsednik sveta DeSUS Anton Urh. To je po njegovih besedah sporočilo vsem članom DeSUS.
Na seji sta bila od poslancev DeSUS prisotna vodja poslanske skupine Franc Jurša, ki pa izjave ni dal, ter Jurij Lep. Ivan Hršak in Branko Simonovič sta se po navedbah Karla Erjavca zaradi slabega počutja opravičila.
Na sejo so bili vabljeni tudi predsedniki pokrajinskih organizacij in poslanci, kot člana odbora po funkciji so nekateri tam pričakovali tudi kmetijskega ministra Jožeta Podgorška. Ta tudi po izstopu DeSUS iz koalicije še vedno dela v vladi Janeza Janše.
Erjavec je po seji odbora ugotavljal, da enotno stojijo za sklepi organov stranke glede tega, da so v opoziciji in da podpirajo njegovo kandidaturo za predsednika vlade. Tako pričakuje, da bodo poslanci DeSUS v ponedeljek, ko bo DZ predvidoma razpravljal o konstruktivni nezaupnici, podprli njegovo kandidaturo. Spomnil je, da so najmanj trije to že izkazali s tem, ko so se januarja podpisali pod prvi predlog konstruktivne nezaupnice.
Tedaj se je pod predlog podpisalo skupno 42 poslancev iz vrst LMŠ, SD, Levice, SAB in DeSUS. Poslanec DeSUS Branko Simonovič podpisa ni dal. "On je povedal, da bo glasoval tajno, da ne bo povedal vnaprej, kako, in da ne bo ničesar podpisal. Vendar je nekako razumeti, da bo podprl tisto, kar je v korist stranke, in sicer, da bo spoštoval sklepe sveta stranke," je dejal Erjavec.
Na vprašanje, ali so se danes pogovarjali tudi o nadaljnjem delu DeSUS v primeru neuspeha nezaupnice vladi Janeza Janše, je Erjavec med drugim odgovoril, da je konstruktivna nezaupnica le eden od političnih aktov. Dodal je, da je njegov glavni cilj konsolidacija in poenotenje stranke. Njena velika enotnost se po njegovih ocenah izkazuje na sejah organov DeSUS. Spomnil je še na svojo nalogo, da DeSUS tudi na prihodnjih parlamentarnih volitvah pripelje v DZ. Odločitev za njegovo kandidaturo za predsednika vlade pa so sprejeli v okviru Koalicije ustavnega loka (KUL), kjer so ocenili, da je za to glede na njegovo politično kilometrino v tem "ključnem trenutku za prihodnost Slovenije najprimernejša oseba", je ponovil.
Sejo o konstruktivni nezaupnici pričakuje optimistično in ocenjuje, da se poslanci zavedajo, da ne bodo odločali le o njemu kot mandatarju, saj da to ni bistveno. Kot je zatrdil, v kandidaturo ni šel zaradi političnih ambicij, ampak predvsem zato, ker da vidi, da je vse narobe. Po njegovem prepričanju državljani aktualne vlade ne želijo več, poslanci pa bodo imeli priložnost, da tej želji zadostijo.
'Zaradi veliko dezinformacij želim stranko iz prve roke seznaniti z dogajanjem'
Erjavec je sicer v izjavi novinarjem ob prihodu na razširjeno sejo izvršnega odbora poročanje, da so poslanci DeSUS pri konstruktivni nezaupnici, ki so jo stranke LMŠ, SD, Levica, SAB in DeSUS vložile v sredo, neenotni, označil za špekulacije. Po njegovih besedah je član poslanske skupine DeSUS Robert Polnar, ki pa so ga izključili iz stranke, eden od žarišč teh dezinformacij. "Poslanci bodo pač glasovali po svoji vesti. Pričakujem, da bodo podprli sklepe stranke," je dejal.
Za dezinformacijo je označil tudi navedbe, da namerava zamenjati generalno sekretarko stranke Lidijo Štruc. Prav tako je zatrdil, naj ne pričakujemo pritiskov na poslance. Po njegovem mnenju namreč to delajo predvsem tisti, ki to govorijo.
Tudi Urh je pred sejo izvršnega odbora odločno zavrnil, da bi stranka pritiskala na poslance, da bi glasovali v skladu s sklepi stranke. "Poslanci so samostojni in se odločajo po svoji vesti. Tudi ustava jih ščiti," je dejal. Dodal je, da stranka na to ne vpliva, "je pa lepo in priporočeno, če glasujejo v skladu s sklepi stranke".
Lep pa je pred sejo odbora dejal, da je stvar posameznika, ali bo podprl konstruktivno nezaupnico. "Bomo videli, kaj bo. Danes smo tukaj zato, da se v stranki pogovorimo, kako bomo ravnali," je povedal. Upa, da bodo tudi v primeru neuspeha nezaupnice vladi Janeza Janše poslanci ostali skupaj.
KOMENTARJI (1238)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.