Ne samo da je tu pomlad, konec tedna prihaja poletni čas. Tega morda ne bodo kazale temperature, ki se bodo čez dan povzpele do 10 stopinj Celzija, bo pa za poletno vzdušje poskrbel premik ure. Zaradi njega bomo sicer 'smrčali' uro manj, a bomo zvečer uro dlje uživali v dnevni svetlobi.
Naprave za merjenje časa se bodo v noči na nedeljo, 25. marca, pomaknile za eno uro naprej glede na srednjeevropski časovni pas – torej z 2.00 na 3.00 –, kar pomeni, da bomo spali eno uro manj.
Če je do zdaj sonce vzhajalo okrog šeste ure, bo v nedeljo vzšlo šele ob 6.52, zašlo pa dobrih 12 ur pozneje, natančneje ob 19.22.
Slovenija je sicer ena od približno 70 držav na svetu, ki še prestavlja uro. Vsako zadnjo nedeljo v oktobru jo tako nastavimo na zimski, zadnjo nedeljo v marcu pa na poletni čas. Letos bo poletni čas, ki se začne 25. marca, trajal do 28. oktobra.
Premikanje ure pa je v svetu povzročilo že pravo zmedo, Američani premikajo ure en teden za Evropo, v Rusiji so spreminjanje časa ukinili, na premikanje urnih kazalcev pa se požvižgata tudi Afrika in Azija.
V Sloveniji uro premikamo po Uredbi o določitvi obdobja poletnega časa, ki jo izdaja Zakon o računanju časa, se pa zadnje leto sproža veliko polemik, da bi premikanje ure v Evropi dvakrat na leto ukinili. Zakon, ki je bil sprva namenjen varčevanju z energijo, danes temu namenu več ne služi, če sploh kdaj je, zato se za ukinitev zavzema vedno več evropskih držav. Enoten čas ima vse leto Islandija, o ukinitvi premika ure pa razmišljata tudi Švedska in Finska.
V več državah članicah podpisujejo peticije za ukinitev premika ure, o njem pa so razpravljali tudi v Evropskem parlamentu, kjer so številni poslanci izpostavili, da spreminjanje časa lahko vpliva tudi na zdravje.
Premik ure znanstveno dokazano povzroča zdravstvene težave, zaradi utrujenosti, ki jo prinaša premik na poletni čas, je več utrujenosti, s čimer se poveča tveganje za prometne in delovne nesreče, v logistiki in prometu pa zvišuje administrativne stroške, opozarjajo. Znanstveniki so poleg tega ugotovili še, da premik ure vedno zmoti dnevno-nočni cikel, ki uveljavlja cirkadialni ritem vseh živih bitij.
Zmeda bioritma se pri zdravih ljudeh uravnava do pet dni, hormonska in temperaturna neravnovesja pa se lahko kažejo tudi do 14 dni. Milejše posledice so motnje spanja in koncentracije, v nekaterih primerih pa se lahko pojavi tudi depresija.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.