Ministrstvo za zunanje zadeve je enega izmed diplomatov na ruskem veleposlaništvu označilo kot nezaželeno osebo in mu naložilo, da mora do naslednjega četrtka zapustiti državo. Gre za podpolkovnika Sergeja Lemeševa, ki na veleposlaništvu opravlja funkcijo namestnika vojaškega atašeja in naj bi bil povezan z ruskimi propagandnimi aktivnostmi proti nacionalnim interesom Slovenije, ki so kritizirale slovensko zunanjo politiko do Rusije in opravičevale rusko agresijo na Ukrajino.
Vse to po tem, ko naj bi slovenska obveščevalna služba opazila porast ruskih državljanov v Sloveniji – spomnimo pa se lahko tudi na aretacijo dveh ruskih vohunov v začetku prejšnjega leta, ki sta v Ljubljani živela šest let in odprla dve podjetji.
O tem, na kaj kaže izgon diplomata iz Slovenije in kaj nam pove podatek, da naj bi bilo v Sloveniji več kot 100 ruskih državljanov s študentskim statusom, ki ne obiskujejo študija, je v oddaji 24UR ZVEČER spregovoril Andrej Rupnik, nekdanji direktor Slovenske obveščevalno varnostne agencije.
Po njegovih besedah vse skupaj ni nič kaj posebej novega, saj Ruska federacija že zadnjih 15 let proti vsem svojim potencialnim nasprotnikom uporablja t. i. posebne ukrepe ("special measures"). "To so ukrepi, ki so jih Rusi razvili v času Sovjetske zveze v 20 letih prejšnjega stoletja, zajemajo pa vse možne načine delovanja, od klasičnega vohunjenja do vohunjenja preko diplomatsko konzularne mreže, do izvajanja različnih aktivnosti, kot so dezinformacije, polinformacije, propaganda, širjenje vpliva preko socialnih omrežij, kibernetskega vojskovanja itd. Gre za ves diapazon ukrepov, ki so jim na razpolago, da poskušajo doseči svoje zunanjepolitične cilje," je pojasnil.
Slovenija je tarča, ker je del Evropske unije in Nata.
Povsem možno je, da naj bi pri teh aktivnostih sodelovalo več sto ruskih državljanov, ki v Sloveniji bivajo zakonito na podlagi študentskih vizumov, pravi Rupnik, a od domneve, da so vsi ti ljudje vohuni, pa do tega, da bi se to res dokazalo, bo preteklo še kar precej časa, saj je to težko dokazovati.
"Gre za tako imenovano potencialno kategorijo ilegalcev, kot jim rečejo Rusi, in Ruska federacija je vselej, v vsakem času in povsod po svetu, infiltrirala celo vrsto teh svojih tajnih operativcev. Nekatere je svet zaznal, tako kot smo v Sloveniji zaznali ta dva pripadnika ruske zunanje službe, vendar je to možno narediti samo z zelo natančnim opazovanjem njihove dejavnosti, z operativnim pokrivanjem in podobnimi obveščevalnimi ukrepi."
Podatki po njegovih besedah kažejo, da se je ta populacija nekako povečala, a pomembno je pogledati strukturo, opozarja. "Od kod so prišli, kaj študirajo, ali v resnici študirajo, ali hodijo na neka predavanja, koliko so stari, kakšni so njihovi poklici, s kom se družijo, kakšno socialno mrežo so si ustvarili v Sloveniji ... Preko teh posrednih indikacij se da ugotoviti, ali gre za normalne državljane ali za potencialne vohune."
Na vprašanje, kaj sledi zdaj, je Rupnik napovedal retaliacijo oz. povračilne ukrepe Rusov. "Vselej jih izvedejo, kot so jih tudi v obdobju, ko je Slovenija zahtevala, da Rusi zmanjšajo število osebja na svojem veleposlaništvu v Ljubljani. Takrat so oni seveda reciprocitetno isto zahtevali od slovenskega veleposlaništva, torej lahko v naslednjih dneh pričakujemo, da bo nekdo od slovenskih diplomatov v Moskvi postal persona non grata in bo moral Moskvo zapustiti."
KOMENTARJI (227)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.