Občina Vransko obvešča svoje občane, da je bila danes zjutraj Lovska družina Vransko obveščena o treh povoženih medvedjih mladičih na avtocesti med predorom Ločica in cestninsko postajo Vransko.
Precejšnja verjetnost je, da se potencialno nevarna medvedka zadržuje na širšem območju občine Vransko, zato po posvetu z lovci svetujejo previdnost. Odsvetovani so sprehodi v naravi, nabiranje gob in podobno, predstavnik območne enote Zavoda za gozdove v Celju, Peter Terglav, pa je za 24ur.com dejal, naj bodo prebivalci zelo previdni, naj se temu območju izogibajo in naj dajo pse na povodce. "Če medvedka ni poškodovana, je najverjetneje že šla naprej, če pa je bila tudi ona v nesreči poškodovana, je lahko zelo nevarna," pravi Terglav in dodaja, da se je nesreča zgodila okoli 3. ure zjutraj in da je mlada medvedja družina očitno prečila avtocesto. Ta je na njihovi migracijski poti od Menine planine preko Zasavja naprej proti Kočevskemu.
Na vprašanje, ali so medvedi pogosti na tem območju, Terglav odgovarja, da ne. Kot pravi, je pojav medvedje družine na tem terenu precej neobičajen, da pa zadnja leta narašča pogostost. Še posebej ga preseneča, da gre za letošnje mladiče, ki so, tako ocenjuje, stari okoli pet mesecev. Pravi, da so medvedjo družino opazili že pred tednom dni v bližini, zato so medvedko z mladiči zadnji teden spremljali. Kako je mogoče, da so mladiči in medvedka sploh prišli na avtocesto, saj je ob avtocesti ograja, morajo še ugotoviti. Predvideva, da so mladiči zlezli pod ograjo ali čez njo. Ali je medvedka že prečila cesto, še ne vedo, zdaj čakajo na posebno ekipo, da pride s Kočevskega in poskuša izslediti medvedko.
Dars omejil hitrost, voznike opozarja na previdnost
Z Darsa so sporočili, da so na tem odseku, zaradi nevarnosti, da bi medvedka sledila mladičem in prečila avtocesto, hitrost vožnje omejili na 80 km/h. Medvedja mamica bi lahko sledila svojim mladičem, zato obstaja velika nevarnost, da bo pri iskanju poškodovala varnostno ograjo in zašla na avtocesto. Darsovi vzdrževalci bodo na to nevarnost danes še posebej pozorni. Voznike na odseku med Trojanami in Vranskim Dars naproša, da omejitev upoštevajo in da so še posebej pozorni zaradi navedene nevarnosti.
Kot pravijo na Darsu, je tri mladiče zbil voznik tovornega vozila, za zdaj pa še ni znano, kako so medvedi zašli na avtocesto. "Po dosedanjem pregledu ograj nismo zaznali, da bi bila ta kakor koli poškodovana. Delavci iz pristojne avtocestne baze Vransko bodo sedaj skupaj z intervencijsko enoto Zavoda za gozdove pregledali tudi območje ograje," še navajajo.
Dars sicer na tem območju ni zaznal primerov, da bi medvedi zašli na avtocesto. Posebnega prehoda, ki bi bil ob gradnji avtoceste zgrajen izključno za prehajanje živali (ekodukt), pa ni. Je pa v bližini pod avtocesto struga potoka, ki jo po navedbah sodelavcev iz avtocestne baze Vransko živali razmeroma pogosto uporabljajo za prehod na drugo stran.
Kaj svetujejo na Zavodu za gozdove glede ravnanj v primeru srečanja z medvedom?
Napadi medveda na človeka so v splošnem zelo redki, vendar za to obstaja možnost. To možnost lahko zelo zmanjšamo, če upoštevamo nekatera preprosta navodila vedenja, navajajo na zavodu. Rjavi medved napade le takrat, če se ob nekaterih posebnih okoliščinah – srečanjih človeka toliko ustraši, da se odloči, da ne bo zbežal, ampak se bo branil. "Do napada navadno pride, kadar medveda presenetimo in se znajdemo v njegovi neposredni bližini, ko nas ne pričakuje oz. nima časa ali možnosti za umik. To je pogosteje pri samicah z mladiči, saj se ti ne morejo hitro umikati, mati medvedka pa jih brani," še pojasnjujejo na zavodu
Zato priporočajo, da imejte ob sprehodih v gozd psa vedno na povodcu, v spomladanskem obdobju (maj–junij) pa raje razmislite o nujnosti sprehajanja s psom v gozdovih na območjih, kjer je stalno prisoten tudi medved. Med hojo po gozdu, še posebno če je območje slabo pregledno, bodite glasnejši in s tem medvedu že na daleč sporočite, da prihajate. Kadar medveda opazite od daleč, se mirno umaknite v smeri prihoda, če medved prihaja v vašo smer in vas še ni zaznal, ga z mirnim glasom opozorite nase in praviloma se bo umaknil. Če pa medveda srečate v neposredni bližini (tudi medvedke z mladiči), se predvsem potrudite, da ostanete čim bolj mirni in ne delajte hitrih gibov ali krikov, ki bi medveda prestrašili. Najbolje je, da obstanete in se nato počasi zadenjsko umaknete.
Kaj pa, če se medved že zapodi proti nam? Takrat mirno obstanite na mestu. Skoraj vedno se bo medved ustavil, še preden pride do nas, svetujejo na zavodu. Ena od možnosti za zaščito v primeru napada medveda je tudi obrambno razpršilo proti medvedom, ki je na voljo tudi v nekaterih trgovinah z opremo za aktivnosti v naravi v Sloveniji.
Pa še nekaj si zapomnite:
- nikoli ne tecite pred medvedom, saj s tem povečate možnost napada. Izjema je, kadar se lahko umaknete na varno v nekaj korakih.
- ne zadržujte se v bližini trupel poginulih divjih ali domačih živali ali neprevidno in nezakonito odvrženih klavniških odpadkov.
- poskrbite, da v okolici svojega domovanja ni dostopnih virov hrane za medvede, saj ti navajajo medveda na človeka in so eden ključnih vzrokov težav z medvedom.
- nikar se ne približujte medvedjim mladičem, tudi če so videti zapuščeni. Če pa jih opazite, se čim prej umaknite.
- med oktobrom in majem ne hodite v bližino medvedjih brlogov in nikoli vanje.
- nikoli namerno ne ponujajte medvedom hrane.
"Medved, ki se dvigne oz. postavi na zadnje noge, ne izkazuje agresivnosti, ampak želi dobiti le boljši pregled nad okolico. Velikokrat pomaga, če spregovorimo z mirnim glasom, tako bo hitreje spoznal, da ima opraviti s človekom in se nam bo umaknil," še svetujejo na Zavodu za gozdove.
KOMENTARJI (344)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.