Eno zadnjih dejanj niza vaj Preskok 2020 je bil prelet Suhe krajine, v katerem so poleg slovenskega vojaškega letalstva sodelovali tudi pripadnik ameriških zračnih sil (USAF). Dvema pilatusoma PC-9 so tako pri iskanju pogrešane osebe pomagali lovsko vojaško letalo F-16 ter helikopter HH-60 Pave Hawk.
Kot so nam pojasnili v SV, gre za namišljen scenarij, kjer se išče pogrešano osebo – pilot se katapultira iz sestreljenega letala, v njegovem reševanju pa SV pomagajo zavezniške sile.
Podobno vajo, sicer brez sodelovanja zaveznikov, so pretekli teden, kljub poslabšanim vremenskim razmeram, že izvedli v Divači. V SV aktivnosti prilagajajo vremenu, ki pa v zadnjih dneh ni najbolj ugodno za prelete.
Niz vaj Preskok 2020 poteka že od 24. aprila, s prvo vajo na Kočevskem. Med 11. in 30. majem so se pripadnice in pripadniki SV usposabljali in urili na ravni vodov. Na več lokacijah po Sloveniji so sodelovali pehotni vodi 1., 72. in logistične brigade. Niz taktičnih vojaških aktivnosti, ki so namenjene preverjanju in nadgrajevanju sposobnosti delovanja sil SV, poteka tudi po težko prehodnih zemljiščih ter zunaj vojaških vadišč in strelišč, saj je poleg obvladovanja vojaških veščin poznavanje okolja izrednega pomena za hitro odzivnost.
Preskok 2020 se odvija pretežno zunaj vadišč Slovenske vojske (SV), kjer so se pripadniki poveljstev in enot Slovenske vojske usposabljali na različnih manevrskih terenih. Poveljnik sil SV brigadir Miha Škerbinc je ob začetku vaje pojasnil, da je Preskok 2020 konceptualno sestavljena vaja iz vodnega in četnega usposabljanja ter združene vaje sil SV. Ta teden, predvidoma v petek, pa se vaja, v kateri sodeluje 2500 vojakov, zaključuje.
Janša ob ogledu vojaške vaje Preskok izpostavil prizadevanja za izboljšanje položaja SV
Prikaza vojaške vaje Preskok 2020 se je udeležil tudi premier Janez Janša. V svojem nagovoru se je premier na vojsko obrnil kot na naslednico obrambnih sil, ki so v junijskih in julijskih dneh pred 29 leti obranile Slovenijo. Brez te obrambe po Janševih besedah ne bi bilo samostojne Slovenije niti Slovenske vojske, ne bi bilo Slovenije v EU in Natu.
Izpostavil je, da je Preskok 2020 po dolgem času prva vaja Slovenske vojske izven vojaških poligonov, s čimer je bil ponovno vzpostavljen nujni stik s prebivalstvom.
Ob tem je poudaril, da posebej tisti, ki se ob južni meji čutijo ogrožene zaradi ilegalnih migracij, gledajo na pripadnike vojske kot na zaščitnike, zato se jim je v njihovem imenu zahvalil za prisotnost na tem območju.
Zaupanje prebivalstva je bilo sicer vedno visoko, je dejal premier, a dodal, da je pripadnikom Slovenske vojske najbrž včasih težko, ko iz dela slovenske javnosti vidijo, "da se bolj blagohotno obravnava ravnanje nekega črnosrajčnika na protestih v Ljubljani, ki napade policijo in je ob tem zamaskiran in je to del nove normalnosti, kot pa to, če vojak Slovenske vojske ob opravljanju svoje službe uperi orožje na nekoga, ki je sumljiv na prvi pogled". "To postane škandal brez primere in nekateri to razglašajo celo za mednarodni škandal na naših tleh," je dodal.
Spomnil je tudi na krčenje sredstev za vojsko v preteklosti in na napovedi ministrstva za obrambo in vlade, ki pripravljata rešitve za izboljšanje položaja vojske.
Janša je izpostavil tudi pohvale vojske za nekatere aktivnosti, ki so jih izvedli v času epidemije novega koronavirusa. Škerbinc mu je sicer danes predstavil delo v času epidemije. Na ministrstvu za obrambo kot ključno izpostavljajo, da je pripadnikom sil ob izvajanju podpore Civilni zaščiti in drugim državnim organom, vzdrževanju operativnosti na mednarodnih misijah ter ohranjanju zmogljivosti za izvedbo osnovnega poslanstva uspelo ohraniti lastno zdravje.
Vaja Preskok 2020, ki se zaključuje v petek, bo sicer v mnogočem zapisana kot posebna vaja, so danes zapisali na ministrstvu za obrambo. Šlo je za sklop taktičnih in štabnih vaj različnih velikosti, od voda do celotne strukture sil. V vaji je bilo neposredno angažiranih 2500 pripadnikov SV, posredno pa kar 3500, "kar predstavlja veliko večino sil, ki se nahajajo v Sloveniji". Na voljo je bilo izjemno malo časa za načrtovanje, saj je od sklepa vlade do prve taktične vaje minilo le tri dni. Vaja bo trajala 67 dni, začela se je namreč 14. aprila, s čimer gre za najdaljšo vajo v zgodovini Slovenske vojske.
"Vaja je dala tudi številne iztočnice za prihodnje delo, ki sta jih poveljnik sil in načelnik generalštaba opisala predsedniku vlade in ministru za obrambo ter bodo v jeseni zanesljivo predmet resne obravnave," so dodali na ministrstvu.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.