Slovenska vojska se že sodeč po imenu vaje Preskok sooča s tem, da "preskoči v neko novo realnost, da se zna soočiti s krizo, ki jo je povzročil novi koronavirus, predvsem pa, da zna delovati tudi v oteženih okoliščinah," je poudaril obrambni minister Matej Tonin. Vaja je posebna, ker ne poteka na osrednjih vadiščih, pač pa v občinah, kjer so pripadnike Slovenske vojske po njegovih besedah dobro sprejeli. Na ta način želijo po besedah ministra vojsko še bolj približati ljudem.
Ob tej priložnosti je razkril tudi nekatere načrte glede prihodnjega razvoja Slovenske vojske. Ponovil je, da si bo prizadeval za spremembo zakona o obrambi in zakona o investicijah na obrambnem področju. Glede prvega po njegovih besedah že tečejo pogovori z opozicijskimi poslanskimi skupinami, saj zakonske spremembe potrebujejo dvotretjinsko večino v DZ. Z njimi želijo zlasti urediti status slovenskega vojaka po 45. letu. "Najboljši promotor Slovenske vojske je zadovoljen vojak," je pojasnil.
Glede zakona o investicijah na obrambnem področju pa je Tonin izrazil zadovoljstvo, da sta ministrstvo za obrambo in ministrstvo za finance v torek uskladili končno različico besedila. Tonin se zdaj podaja na koalicijsko usklajevanje po podporo predlogu, ki predvideva 780 milijonov evrov v naslednjih šestih letih za investicije v Slovensko vojsko.
Obrambni minister Matej Tonin je mnenja, da prisotnost vojske na terenu ne škodi in je pozitivno sporočilo. Da je lokalna skupnost z veseljem sprejela pobudo vojske, je potrdil tudi župan Loške doline Janez Komidar.
Vaja po zagotovilih ministra ni povezana s preprečevanjem nezakonitih migracij. S tem namenom je sicer v torek policija okrepila svojo prisotnost na obmejnem območju.
Predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor pa je dodal, da potrebnih velikih investicij v vojsko ni mogoče vedno načrtovati samo na obdobju ene vlade, pač pa na daljše obdobje, v tem primeru s šestletnim ciklusom, vrednim tričetrt milijarde evrov. "To bo Slovenski vojski zagotovilo, da bo še naprej vojaški steber Slovenske varnosti," je povedal.
V izjavi za medije po prikazu vaje je Pahor tudi izpostavil, da je Slovenija varna država. To dojema kot enega velikih uspehov države po osamosvojitvi. Poudaril je, da Slovenija v svetu nima sovražnikov, ima pa ogromno prijateljev in dobiva še nove. "To je dosežek, ki je zasluga varnostnega sistema," je dejal in ob vojski izpostavil tudi policijo in druge dejavnike.
Predsednik republike se je dotaknil ilegalnih migracij. "Sporoča tistim, ki se ukvarjajo z ilegalnimi migracijami, naj Slovenijo zaobidejo, saj bo naša južna meja primerno varovana," je dodal. Obenem je to tudi sporočilo drugim državam, da izpolnjujemo pričakovanja v smislu varovanja zunanje schengenske meje.
Omejevalne ukrepe ob umirjanju pandemije koronavirusa sicer rahljajo vse države v regiji, na zahodnobalkanski poti pa se je v tem času zbralo več tisoč migrantov, ki želijo nadaljevati pot v Zahodno Evropo. Kot je poudaril Pahor je treba tako z varnostnega kot diplomatskega vidika ubrati primerne poti.
Ogleda današnje vaje, v okviru katere so območje Babnega polja večkrat preleteli tudi ameriški lovci F16 in slovenski pilatusi, so se poleg vrhovnega poveljnika obrambnih sil in ministra udeležili še nekateri visoki gostje, med njimi ameriška veleposlanica v Sloveniji Lynda C. Blanchard, predsednik odbora DZ za obrambo Samo Bevk in državni sekretar na notranjem ministrstvu Franc Kangler.
Na vaji Preskok 2020, ki poteka na širšem območju Slovenije in ob podpori lokalnega prebivalstva, se pripadnice in pripadniki Slovenske vojske urijo zlasti v taktičnih postopkih. Začela se je 11. maja in bo trajala do 19. junija, na njej pa je oz. še bo sodelovalo do 2500 pripadnic in pripadnikov. Pred kratkim smo se vaje udeležili tudi mi.
Poveljnik poveljstva Slovenske vojske Miha Škerbinc je dodal, da gre za vajo z najkrajšim načrtovalnim časom v njegovi karieri, saj je bila vojska tri dni po sklepu vlade praktično že na terenu. Obenem pa gre za najdaljšo vajo v njegovi karieri, ki je vsaj v prvem delu potekala v posebnih okoliščinah epidemije.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.