Po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) je ob večjih nevihtnih celicah severno od Dravograda radarska odbojnost dosegla mejo, zaradi katere se se po Sloveniji pojavili toča, močni sunki vetra in nalivi.
Uprava RS za zaščito in reševanje o dogodkih večjega obsega, ki so jih povzročila neurja, že poroča na območju Dravograda, Maribora, Podvelke, Prevalj, Ruš, Radelj ob Dravi, Lovrenca na Pohorju, Raven na Koroškem, Selnici ob Dravi, naselja Starše in na območju občin Hoče-Slivnica ter Rače-Fram. O dogodkih večjega obsega so poročali na več kot 20 lokacijah.
Aktivirali so poklicne gasilske enote in prostovoljna teritorialna gasilska društva. Ti so na terenu črpali vodo iz zalitih objektov, pokrivali strehe, odstranjevali podrta drevesa.
V Spodnji Polskavi je strela udarila v stanovanjsko hišo. Poškodovano osebo so prepeljali v bolnišnico.
Na jugu je medtem klestila tudi toča. V kraju Šentpavel so koščki ledu udarili v velikosti češenj.
V občini Hoče-Slivnica je medtem prišlo do vetroloma, prav tako uprava RS za zaščito in reševanje poroča o poplavah. Močan dež je zalil kletne prostore stanovanjskih objektov, voda je zalila več dvorišč, prostore trgovskega podjetja in tiskarne. V Slovenj Gradcu je meteorna voda zalila stanovanjsko hišo, v Ravnah na Koroškem pa frizerski salon.
Veter pa je podrl več 100 dreves, odkril nekaj streh stanovanjskih, gospodarskih objektov in streho podjetja ter poškodoval pokrov dimnika. Gasilci so bili zaradi podrtih dreves, ki so padla tudi na dva avtomobila, in zalitih kleti na terenu tudi na Dolenjskem in v Beli Krajini.
Močno neurje je težave povzročalo tudi v Mariboru, kjer je poškodovalo več prometnih znakov.
Županja občine Črna na Koroškem je medtem na družbenem omrežju delila tudi fotografije zemeljskega plazu. Cesta Črna - Sleme je tako trenutno neprevozna, obvoz pa je možen čez Javorje. Po podatkih prometno-informacijskega centra pa je cesta Ruše-Lovrenc na Pohorju zaprta zaradi plazu pri Fali. Na Prevaljah je medtem težave povzročala tudi toča.
Na cesti Pesnica – Maribor je promet zaradi udora cestišča pri Veterinarski bolnici urejen izmenično enosmerno.
Vremensko nepredvidljivo poletje
Krepko smo že zakorakali v meteorološko poletje, ki je za marsikoga najlepši del leta, toda z vremenskega vidika pogosto tudi zelo nepredvidljiv. Tako v tem letnem času ni nič nenavadnega, če trenutno še sije sonce, le eno uro pozneje pa divja uničujoče neurje. V večjem delu Slovenije sta ravno maj in junij najbolj nestabilna meseca v letu in tudi letos ni veliko drugače, le da je dogajanje zaradi visokih temperatur še toliko bolj burno.
Po nekaj dneh umirjenega vremena je bil četrtkov dan nevihtno spet bolj pester. Zaradi bližine oslabljene hladne fronte se je v višinah čez dan krepil severozahodni veter, po nižinah pa se je veter obračal sprva na južno, pozneje pa na severovzhodno smer, kar je ob kombinaciji z vročo in vlažno zračno maso predstavljalo dobre pogoje za nastanek nevihtnih oblakov in zelo verjetno tudi krajevnih neurij.
Pred spremembo vremena je bil dan sprva povsod sončen. Šibak južni veter je živo srebro hitro potiskal navzgor, marsikje pa smo že pred poldnevom presegli 25 stopinj Celzija. Popoldne je bilo najbolj vroče na Goriškem in v Vipavski dolini, kjer se je ogrelo do 32 stopinj Celzija, in tudi marsikje drugje je živo srebro prilezlo do tridesetice.
Medtem ko smo se v večjem delu Slovenije potili od vročine, pa so nad hribi v bližini meje z Avstrijo že zgodaj popoldne nastale prve nevihte. Bolj pestro dogajanje se je zgodilo v drugem delu popoldneva. Neurja so se sprva pojavila na Koroškem, Štajerskem in v Prekmurju, pozneje pa se je nevihtna celica premaknila tudi proti jugovzhodu države. Na Primorskem in Notranjskem, kamor vpliv fronte ni segel, je ostalo večinoma suho.
Zvečer se je ozračje postopno povsod umirilo. Petek bo na Primorskem sončen s šibko burjo. Drugje bo zjutraj nekaj megle, v nadaljevanju dneva pa se bosta izmenjevali sivina in modrina. Popoldne bo nastalo nekaj kratkotrajnih ploh. Zaradi obrata vetra na severovzhodno smer bodo temperature nekaj stopinj nižje od današnjih, a že ob koncu tedna nam bo spet bolj vroče.
Vremenska napoved za prihajajoče dni
Temperature bodo že v soboto v večjem delu Slovenije dosegle, v nedeljo pa tudi presegle 30 stopinj, v najtoplejših krajih na Goriškem in v Vipavski dolini pa se bodo lahko približale tudi 35 stopinjam Celzija. V prvi polovici prihodnjega tedna, ko se bo k nam razširil še bolj vroč zrak, lahko podobno visoke temperature pričakujemo tudi v preostalem delu države.
Ker se bodo poleg nižin močno ogrele tudi višine, bodo nevihte ob koncu tedna tudi nad hribi malo verjetne. Možnost zanje se bo spet nekoliko povečala v ponedeljek popoldne.
Višje temperature nam prinašajo številne ekstreme
Letošnje poletje niha med vročimi in soparnimi ter nekoliko bolj svežimi dnevi. Čeprav smo se hudi vročini izognili, so bile temperature v prvi polovici junija na ravni Slovenije za kar 3 stopinje višje od dolgoletnega povprečja.
Zaradi višjih temperatur se v zadnjih 20 letih vse pogosteje vrtimo v začaranem krogu. Na eni strani veliko škode povzročajo krajevna neurja, ki so ob vročem vremenu silovitejša, po drugi strani pa nekatere regije pesti huda suša. Višje temperature namreč pomenijo večje izhlapevanje, ki ob velikem pomanjkanju padavin le še stopnjuje sušo.
Trenutno je stanje najslabše na Goriškem in v Ljubljanski kotlini, kjer je v zadnjih 30 dneh padlo le dobrih 40 litrov dežja na kvadratni meter, kar je komaj tretjina dolgoletnega povprečja. Zelo malo dežja je bilo tudi v alpskih dolinah. V Ratečah ga je po podatkih Arsa padlo 69 litrov, medtem ko povprečje znaša 126 litrov na kvadratni meter.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.