V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) pričakujejo, da bodo socialni partnerji povabljeni k sodelovanju pri pripravi morebitnega novega predloga zakona.
V konfederaciji, v katero so povezani sindikati, ki imajo skupaj včlanjenih prek 71.000 zaposlenih v javnem sektorju, med drugim tudi v javnih agencijah, obsojajo "nesprejemljiv pristop, ki sta se ga poslužila ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo in vlada s posegom v organiziranost in delovanje javnih agencij, zadolženih za regulacijo kapitalskih trgov, zavarovalnic, varstva konkurence, trga z energijo, telekomunikacij, medijev, avdiovizualnih in poštnih storitev, varnosti prometa, civilnega letalstva in železniškega prometa, ko sta v popolni tajnosti pripravila predlog zakona, brez potrebnih študij o njegovih sinergijskih učinkih, in od javnih agencij zahtevala pripombe v roku 24 ur".
Ocenjujejo, da je predlog zakona o Javni agenciji RS za trg in potrošnike in Javni agenciji RS za finančne trge, s katerim se po njihovem mnenju "ukinja neodvisnost in avtonomija" osmih javnih agencij in se jih združuje v dve superagenciji, neposredno podrejeni vladi, v pomembnih delih v nasprotju z evropskimi direktivami in ga zavračajo kot nesprejemljivega.
"Pričakujemo, da bo nesprejemljivi predlog zakona umaknjen iz nadaljnje obravnave in da bodo, v skladu s pravili o delovanju Ekonomsko-socialnega sveta, socialni partnerji povabljeni k sodelovanju pri pripravi morebitnega novega predloga zakona, k nadaljnji javni razpravi pa tudi vsi ostali relevantni deležniki," je zapisal predsednik KSJS Branimir Štrukelj.
Počivalšek prepričan v to, da je predlog zakona dober
"Gre za predlog, na kakšen način debirokratizirati pomembne procese, ki pomenijo več ali pa manj konkurenčne sposobnosti Slovenije kot celote in znotraj tega gospodarstva," je danes ob robu obiska vlade na Koroškem dejal Počivalšek.
"Vsem kritikom smo prisluhnili. Verjamem, da smo pripravili dober predlog. Seveda pa je pričakovati strinjanje od tistih, ki naj bi bili reorganizirani, malo preveč. Verjamem, da bomo nadgradili obstoječ predlog v smeri, da bo sprejemljiv in efikasen," je dodal glede kritičnega odziva vseh agencij, ki jih predlog zadeva.
Agencije, ki jih predlog zadeva, so predlog prejele minuli četrtek in imele za oddajo pripomb en dan časa. Vse agencije so v ponedeljek izrazile nestrinjanje s predlogom, med drugim ker da bo zmanjšal njihovo neodvisnost, ki jo zahtevajo evropske direktive. Agenciji za civilno letalstvo in za železniški promet sta poudarili tudi, da njune naloge niso povezane z delovanjem trga, nadzor katerega bi bil v pristojnosti agencije za trg in potrošnike.
Kritični so tudi v opozicijskih strankah LMŠ, SD, SAB in Levica, kjer menijo, da gre za poskus političnega prevzema neodvisnih institucij. Na pobudo NSi je v torek o predlogu potekalo koalicijsko usklajevanje; kot so povedali v NSi, so izpostavili zlasti vprašanje usklajenosti takšnega ukrepa z evropskim pravnim redom.
Kaj predvideva predlog zakona?
Predlog zakona predvideva združitev Agencije za energijo, Agencije za komunikacijska omrežja in storitve RS (Akos), Javne agencije RS za varstvo konkurence (AVK), Javne agencije RS za varnost prometa (AVP), Javne agencije za civilno letalstvo RS (CAA) in Javne agencije za železniški promet RS (AŽP) v novo Javno agencijo RS za trg in potrošnike. Na to agencijo bi se prenesle tudi nekatere naloge s področja varstva potrošnikov, ki jih sedaj opravlja gospodarsko ministrstvo. Agencijo za zavarovalni nadzor (AZN) in Agencijo za trg vrednostnih papirjev (ATVP) pa bi združili v novo Javno agencijo RS za finančne trge. Vodstvi obeh novoustanovljenih agencij bi imenovala vlada.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.