Slovenija

Posvet o uvedbi pokrajin

Sežana, 13. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ministrstvo za notranje zadeve je tokrat posvet o ustanovitvi pokrajin pripravilo v Sežani. Na današnjem posvetu v prostorih sežanske občine bodo obravnavali preliminarne rešitve v zvezi z načrtovano decentralizacijo, ki so jih pripravili vladni resorji.

Na posvet so med drugim vabljeni predstavniki lokalnih skupnosti, regionalnih razvojnih agencij, interesnih gospodarskih združenj in drugih strokovnih institucij, poslanci državnega zbora in člani državnega sveta. Naslednji strokovni posvet bo 20. marca v Dobrovniku.

Zahteven projekt uvedbe pokrajin je razdeljen na več podprojektov, in sicer na določitev pristojnosti, finančno-materialni del, organizacijski in nazadnje teritorialni del. Okvirne pristojnosti in organizacija pokrajine so v veliki meri znane, v tem trenutku pa je še povsem odprto vprašanje o sistemu financiranja pokrajin kot tudi njihova ozemeljska delitev. Merila za teritorialno delitev bo skušala določiti posebna delovna skupina, ki jo je imenoval notranji minister.

"Pri določanju števila pokrajin bo treba upoštevati obstoječe procese povezovanja, regionalno identiteto in pripadnost, naravno geografsko oziroma družbeno poselitev, specifične razmere z zgodovinskega in kulturnega vidika ter lastne gospodarske potenciale," je za najnovejšo številko revije notranjega ministrstva Slovenska uprava povedala državna sekretarka na tem ministrstvu Astrid Prašnikar. Število prebivalcev bo, kot je pojasnila, le eno od meril pri oblikovanju pokrajin. V koalicijski pogodbi je sicer predvideno, da naj bi prihodnje regije imele najmanj 100.000 prebivalcev.

Vlado so do odločitve, da je uvedba pokrajin nujna, pripeljali številni strokovni razmisleki, študije in mednarodne primerjave. Lani je začela načrtne aktivnosti za vzpostavitev druge ravni lokalne samouprave. Med drugim je oblikovala predlog ustavnih sprememb, ki so nujni predpogoj za ustanovitev pokrajin. Predlagane spremembe ustave v poglavju o lokalni samoupravi bi omogočile, da bi se reforma lokalne samouprave, ki se je začela z uveljavitvijo zakona o lokalni samoupravi leta 1994, dokončala, kot je bila zamišljena - z vzpostavitvijo druge ravni lokalne samouprave. Če bodo predlagane ustavne spremembe sprejete, nameravajo že v naslednjem letu pripraviti za obravnavo v DZ vse potrebne zakone - tako zakon o pokrajinah, zakon o volitvah v lokalne skupnosti in zakon o ustanovitvi pokrajin. S tem bi dosegli cilj, da se pokrajine konstituirajo že v letu 2004. Če bo do konca leta jasno, da ustavnih sprememb ne bo tako hitro, bodo po besedah Prašnikarjeve razmišljali o drugi možnosti, torej kako bi lahko ustanovili pokrajine na podlagi zdajšnjih ustavnih določb.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.