"Ne vem, če nas lahko prepriča, ne da ponovi razpis," je o Poklukarju dejal Matjaž Han. Na tem bodo vztrajali, "vse ostalo je politična računica".
Za zdaj razmišljajo o tem, da bi se glasovanja o interpelaciji vzdržali. V tem trenutku "glasov, da zavrnemo interpelacijo, od Socialnih demokratov ne bo", je pristavil. Prav tako pa za zdaj torej ne nameravajo podpreti ministrove razrešitve. Če ponovitve razpisa za generalnega direktorja Policije ne bo, pa se bodo pogovorili, kako postopati dalje.
Interpelacijo zoper notranjega ministra so namreč novembra vložili opozicijski in nepovezani poslanci. To so storili po tem, ko je upravno sodišče ugotovilo kršitev v postopku imenovanja generalnega direktorja Policije Senada Jušića, in sicer pomanjkljivo obrazložitev sklepa posebne natečajne komisije. Poklukar in Jušić medtem vztrajata, da je bil slednji imenovan zakonito.
Kot je v petek poročal portal N1, se je uradniški svet odločil, da bo vložil predlog za dopustitev revizije na del sodbe, v katerem je upravno sodišče ugotovilo, da je bil sklep o izpolnjevanju pogojev Jušića nezakonit. Kot je za portal navedel uradniški svet, se je za predlog odločil zaradi bistvene kršitve določb postopka v upravnem sporu. Za kakšno kršitev naj bi šlo, ni pojasnil.
Med očitki v interpelaciji Poklukarja predlagatelji navajajo še nepravilnosti v centru za varovanje in zaščito, nakup stražarskih hišk za policiste ter nasilje na območjih z romskim prebivalstvom. Med izrednim nadzorom v Centru za varovanje in zaščito so namreč ugotovili številne nepravilnosti, med drugim odtekanje informacij in nepravilno poročanje policistov o opravljenem delu.
Minister Poklukar je skupaj s premierjem Robertom Golobom prejšnji teden obiskal poslansko skupino Svoboda, kjer so se pogovarjali o razmerah na centru za varovanje in zaščito ter o tem, kako jih izboljšati. Po srečanju so v poslanski skupini pojasnili, da Poklukar še ima njihovo zaupanje.
'O nepremičninskem davku se bomo še veliko pogovarjali'
Han se je obširneje dotaknil tudi drugih aktualnih zadev in razmer v koaliciji in vladi, za katero sicer pričakuje, da bo mandat končala. Do takrat pa jih v koaliciji čaka naporno obdobje.
Glede stanovanj za mlade je dejal, da "samo z višanjem davkov ne bomo prišli do rešitve, ki si jo mladi želijo". Med možnimi rešitvami je izpostavil poenostavitev postopkov za pridobivanje gradbenih dovoljenj. Predlagal pa je tudi, da bi tisti, ki gradijo "velika in draga stanovanja", 10 odstotkov teh namenili za socialna stanovanja. "Mislim, da se bomo o nepremičninskem davku še veliko pogovarjali," je dejal, saj da imajo v SD "še marsikaj za povedati".
Pri pokojninski zakonodaji pa morajo biti previdni, saj so se pri tem že nekajkrat opekli, je dejal. Po uskladitvah s socialnimi partnerji in upokojenci bodo videli, kje so "za SD pomembni mejniki", da bodo lahko zagotovili solidaren pokojninski sistem, v katerega bodo verjeli tudi mladi.
Medijski zakon je "prebral zelo površno", ministrstvo za gospodarstvo pa je imelo še nekatere predloge o tem, da bi pomagali več medijem. "Ampak 31. decembra pa res nisem bral zakona in nisem glasoval," je dejal in dodal, da ga to sicer ne odvezuje odgovornosti. Tako je bil kritičen do datuma potrditve zakona na vladi, saj da se takšni zakoni ne sprejemajo v času dopustov, kar da je tudi povedal premierju Robertu Golobu in ministrici za kulturo Asti Vrečko.
Na vladi bo podprl predlog za razrešitev preostalih članov sveta Agencije za energijo, četudi gre za neodvisen organ. A je očitno, da je v njem nekaj narobe, meni, "je pa en del odgovornosti tudi na vladi", priznava.
Nekatere predvolilne obljube napaka, saj so jih dajali brez pravih rešitev
Glede imenovanja guvernerja Banke Slovenije je optimist, več težav pričakuje z imenovanjem varuha človekovih pravic, za katerega je v DZ potrebnih 60 glasov. "Tu bomo morali dati vsi svoj ego malo na stran, tako predsednica republike in vse politične stranke ter zaradi institucij v državi, ki jih potrebujemo, sprejeti odločitev," je dejal. Predsednici republike Nataši Pirc Musar je že sporočil, da bodo v SD pri tem sodelovali.
Dotaknil se je tudi razmer v zdravstvu. "Ne morem več obljubljati rešitve javnega zdravstva v enem mesecu," je dejal. Ob tem pa priznal, da so bile nekatere njihove predvolilne obljube napaka, saj so jih dajali brez pravih rešitev. Slednje pa bi morali iskati predvsem v dialogu z "odličnimi ljudmi v zdravstvu".
Kritičen je bil tudi do obveznega zdravstvenega prispevka, pri katerem še vedno zagovarjajo progresivno obdavčitev. "Tukaj je problem ministrstva, ki tega ne naredi, še drug problem pa je, da se menja vodstvo na zdravstveni zavarovalnici," je dejal.
Izpostavil je tudi pomembnost digitalizacije, ki po njegovem mnenju "ni prekladanje opreme iz enega skladišča v drugega".
Han v koaliciji pogreša spoštovanje do svoje stranke
Glede članstva v Natu je dejal, da absolutno podpira kolektivno varnost. "Ampak če nisi sam sposoben poskrbeti zase, potem je vprašanje, kako se lahko zaneseš na druge in kaj lahko tudi ti prispevaš k tej kolektivni varnosti," je dejal. Potrebujemo zanesljiv in učinkovit varnostni sistem, ki bo kos vrsti izzivom in groženj v svetu. Ob tem je izpostavil predvsem genocid v Gazi in vojno v Ukrajini. Zato poziva vse, da si skupaj prizadevajo za mir, do katerega se pride le po diplomatski poti.
Naštete kritike niso rušenje te vlade, je poudaril. Napovedal je, da bo SD "konkretno in korektno opravila nalogo do konca tega mandata", hkrati pa se pripravljajo na čas po tej vladi. "Ki je sicer naredila marsikaj dobrega, vendar zelo verjetno ne bo uspela izpolniti vseh obljub in pričakovanj ljudi, tukaj moramo biti iskreni" je dodal.
O razmerah v koaliciji pa je dodal, da včasih pogreša "malo več spoštovanja do stranke, ki je 30 let trdo delala, (...) v tem primeru tudi od nekaterih partnerjev v koaliciji".
KOMENTARJI (286)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.