Slovenija

Poslanci podprli dopolnitve zakona, ki bo olajšal zaposlitve zdravnikov iz držav zunaj EU

Ljubljana, 10. 07. 2018 18.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Poslanci so na izredni seji podprli dopolnitve zakona o zdravniški službi, ki bodo olajšale zaposlitve zdravnikov iz držav zunaj EU. S tem želijo rešiti problem pomanjkanja domačih strokovnjakov na področju otroške kardiologije. Dopolnitve zakona je podprlo 48 poslancev, proti jih je glasovalo 12.

Proti zakonu so glasovali poslanci SNS in Levice. V obeh poslanskih skupinah so predlaganim dopolnitvam zakona med drugim očitali razgradnjo javnega zdravstvenega sistema. Poslanci SDS so se pri glasovanju vzdržali.

Z dopolnitvami zakona bo lahko minister za zdravje v izjemnih primerih izdal odločbo, s katero bodo specialisti iz tretjih držav, ki imajo posebno strokovno znanje, začasno opravljali zdravstvene storitve v Sloveniji.

Šlo bi za izjemne primere, ko javni zavodi s slovenskimi strokovnjaki ne morejo zagotavljati neprekinjene zdravstvene dejavnosti in je s tem tvegano ogrožanje življenj ali huda okvara zdravja bolnikov. Od teh zdravnikov tako ne bodo zahtevali visokega znanja slovenskega jezika, bo pa moral izvajalec zdravstvene dejavnosti zagotoviti komunikacijo med vabljenim zdravnikom in bolnikom ter njegovimi svojci v slovenskem jeziku, prav tako pa poskrbeti, da bo vsa medicinska dokumentacija bolnikov dostopna tudi v slovenskem jeziku.

Zdravnik bo lahko v Sloveniji deloval največ eno leto, če bo prejel vabilo iz terciarne zdravstvene ustanove in če bodo za njegovo strokovno znanje jamčili trije zdravniki v Sloveniji, od tega nacionalni koordinator za to specializacijo in specialista mentorja.

Dopolnitve zakona bodo začele veljati dan po objavi v uradnem listu.

Direktor UKC Aleš Šabeder je povedal, da bi morali novi program otroške kardiologije zapreti, če poslanci ne bi podprli zakona.
Direktor UKC Aleš Šabeder je povedal, da bi morali novi program otroške kardiologije zapreti, če poslanci ne bi podprli zakona. FOTO: Aljoša Kravanja

S tem zakonom se rešuje kadrovska težava na področju otroške kardiologije Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana, ki je z odhodom več domačih otroških kardiologov v kratkem času ostala praktično brez lastnih tovrstnih strokovnjakov. Tako so našli tuje zdravnike, med njimi enega iz ZDA, ki bi delovali v UKC oz. novoustanovljenem Nacionalnem inštitutu za otroške srčne bolezni in tudi pomagali ponovno vzpostaviti to dejavnost v Sloveniji. A trenutna zakonodaja za zdravnike, ki ne prihajajo iz EU, predvideva precej stroge pogoje za delovanje v Sloveniji.

Službi za kardiologijo ljubljanske pediatrične klinike sta se sicer v ponedeljek pridružila dva otroška kardiologa iz tujine. A ker dopolnitve zakona še niso v veljavi, še nista bila neposredno vpeta v delo z bolniki, pač pa jima bo to omogočeno po uveljavitvi dopolnitev zakona. Sta pa omenjena zdravnika že na voljo za konzultacije domačim zdravnikom.

Gre za prvi sprejeti zakon v tem sklicu DZ, je pa dopolnitve zakona pripravila vlada v odhajanju.

Poslanci SDS so predlagali dopolnilo k 1. členu predloga zakona, ki pa ni naletelo na večinsko podporo poslancev. So pa podprli dopolnitve, ki so jih predlagali poslanci SMC.

Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Ana Medved je sporočila, da jo potrditev dopolnitev zakona veseli, saj te zagotavljajo kontinuirano, varno in kakovostno oskrbo bolnikov. "S tem so poslanci omogočili hitrejše zaposlovanje tistih zdravnikov specialistov, ki jih je na trgu razmeroma malo, tudi v primerjavi z drugimi ozkimi strokovnimi področji znotraj zdravstva," so besede Medvedove sporočili z ministrstva za zdravje.

Ob tem je poudarila, da spremembe zakona ne ukinjajo pravic bolnikov, ki jih določa zakon o pacientovih pravicah, da zdravstveni delavci in zdravstveni sodelavci z njim govorijo v slovenščini, saj bo izvajalec zdravstvene dejavnosti moral zagotoviti, da ta komunikacija poteka v slovenščini. To pomeni, da se zdravnik s pacientom lahko sporazumeva tudi s tolmačem.

Dodala je še, da so v zadnjih mesecih pri reševanju problema otroške kardiokirurgije delali z roko v roki z vodstvoma UKC Ljubljana in Nacionalnega inštituta za otroške srčne bolezni ter stroke. Za pomoč so pridobili mednarodno uveljavljenega kirurga Igorja Gregoriča, ki je v ZDA ustanovil takšen center, ki ga še vedno vodi. Z njegovo pomočjo in zaradi dopolnitev zakona "nam je uspelo, da nam bodo v prehodnem obdobju, dokler ne postavimo domače ekipe zdravnikov, pomagali strokovnjaki iz Evrope in ZDA", je še zapisala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Transformerji
11. 07. 2018 12.48
Torej so podprli mojo trditev; na gnile zobne korenine lahko na zob najemo nove zalivke ali plombe! Narobe svet!!!!!
komarec
10. 07. 2018 20.12
Zaposlitve zdravnikov so najbolj pomembne, ostali nepomebni.
Maribor?an 1
10. 07. 2018 19.33
hitro ste to sprejeli, kaj pa delavci ko gredo v tujino to pa se vleceeeeeeeeeee 10 let
igy02
10. 07. 2018 19.12
+3
Berite prispevke Blaža Mravljeta na Portal plus: Ne samo otroški kirurgiji, tudi nekaterim ostalim oddelkom grozi samoukinitev. Banda vlada že leta v UKC (sedaj je direktor bivši vodja semenarne). Zdravstvo je pred razsulom. Nova Šarčeva koalicija predlaga še 150 milijonov evro, ki bodo šli v žep dobavitelski mafiji. In Židan, Cerar in Erjavec bodo reševali to, kar so totalno zjebali. Razumi kdor more. Ampak volivci so tako ideološko usmerjeni, da jih to sploh ne zanima. Mislijo, da je več javnega zdravstva bolje za sistem. Očitnio ni tako, saj nič ne fukcionira. Medicor je privatna ustanova in vsak se lahko tam operira. In stenti ne stanejo 1400 EURO, kot v UKC. V Nemčiji 140 EURO. To je že objavila komisija gospe Godec. In? Karavana gre dalje.
BobbyP
10. 07. 2018 19.07
+0
Zaposlili bodo lahko zdravnike izven EU? Pa se sploh kdo zaveda, kakšen potencial se nahaja na južnem balkanu? Sami doktorji, profesorji in inženirji, ki si želijo "zaposlitve". Kaj še čakamo? 😳
Kjegavidissss
10. 07. 2018 19.00
Žalostno, da se v EU državi, ki je socialno usmerjena, razvita dogajajo takšne stvari. Upam, da razumete sarkazem.