zakon o zdravniški službi

Vlada sprejela predlog zakona o zdravstveni dejavnosti. Prvi odzivi kritični
16. 01. 2025 12.08Vlada je na seji sprejela predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi ob sprejetju razmejil javno in zasebno zdravstvo. Vlada ob tem ocenjuje, da bo zakon na dolgi rok pozdravil "kronične bolečine slovenskega zdravstva". Javnim zdravstvenim delavcem bo prepovedano delo pri čistih zasebnikih, omogočena pa je obratna pot. Po besedah zdravstvene ministrice novela zaposlene tudi spodbuja, da bodo več delali in ostajali v svojih matičnih ustanovah. Zakon je usmerjen v večjo preglednost, izboljšanje učinkovitosti in poštenost zdravstvenega sistema, je še zatrdila. Na odločitev vlade pa so se že odzvali v Zdravniški zbornici in sindikatu Fides, kjer ocenjujejo, da novela ne prinaša rešitev za probleme v zdravstvu.

Koalicijo presenetil člen o ugovoru vesti za farmacevte
06. 12. 2024 15.40Vse tri koalicijske stranke, Gibanje Svoboda, SD in Levica, nasprotujejo členu novele zakona o lekarniški dejavnosti, ki ureja ugovor vesti za farmacevte. Člen je bil po navedbah SD v predlog dodan naknadno, o njem pa niso bili obveščeni. Ob uveljavitvi člena bi se lahko zgodilo, da bi pacient zaradi ugovora vesti po zdravilo moral v drugo lekarno, sta opozorili koalicijski stranki.

V Fidesu prepričani o nesorazmerjih v razvrstitvi plačnih razredov
20. 09. 2024 15.48V predlagani razvrstitvi plačnih razredov, o kateri se v okviru pogajanj o plačah v javnem sektorju dogovarjajo za steber zdravstva, so po mnenju zdravniškega sindikata Fides nesorazmerja. Fides, ki v omenjenih stebrnih pogajanjih ne sodeluje, sicer še naprej vodi stavko in se z vladno stranjo ločeno sestaja na stavkovnih pogajanjih.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'
16. 09. 2024 15.45V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

Golob o zaupanju v Boštjančiča, koalicijski pogodbi in razbremenitvi plač
13. 09. 2024 06.00Sporočilo četrtkovega vrha koalicije je bilo, da je vlada doslej uresničila 25 odstotkov sprejete koalicijske pogodbe. Premier Robert Golob je sicer za oddajo 24UR ZVEČER odgovoril še na številna vprašanja glede dela vlade. Med drugim tudi o tem, kako trdni so odnosi med koalicijskimi partnerji, ali minister Klemen Boštjančič in ministrica Emilija Stojmenova Duh še uživata podporo premierja in o tem, kdaj lahko v gospodarstvu pričakujejo razbremenitev plač.

Vladni načrti za odpravo 'dvoživkarstva': pridobili smo izhodišča
16. 05. 2024 18.58Bo res javno zdravstvo javno in zasebno zasebno? Kako bi vlada odpravila dvoživkarstvo? Pridobili smo izhodišča za pripravo novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki so v koalicijskem usklajevanju in bi po besedah Goloba jasno in dokončno razmejila javno in zasebno zdravstvo. Med drugim bi lahko zaposleni v javnem zdravstvenem zavodu z dovoljenjem direktorja delali samo pri drugem javnem zavodu, a le če pri storitvah, ki jih opravljajo, niso presežene najdaljše dopustne čakalne dobe oziroma ne odklanjajo nadurnega dela pri matičnem delodajalcu. Vlada pa napoveduje tudi cenovno kapico zdravstvenih storitev.

Odslej morajo zdravniki tudi med stavko izdajati zdravniška potrdila
27. 04. 2024 14.55V veljavo stopa novela zakona o zdravniški službi, ki določa naloge, ki jih mora zdravnik izvajati v času stavke. Vlada, ki je novelo pripravila, želi z njo omiliti oz. odpraviti posledice dolgotrajne zdravniške stavke. Zdravniški sindikat Fides je napovedal, da bo po uveljavitvi zakona vložil pobudo za presojo njegove ustavnosti.

V Fidesu bodo vložili pobudo za presojo ustavnosti novele zakona o zdravniški službi
18. 04. 2024 11.56V zdravniškem sindikatu Fides so razočarani zaradi sprejetja novele zakona o zdravniški službi. Menijo, da takšno ravnanje predstavlja nevaren precedens, ki ne bo vplival le na pravico do stavke zdravnikov. Pomeni poseg v ustavne pravice, zato bodo na ustavno sodišče po uveljavitvi zakona vložili pobudo za presojo ustavnosti novele, so sporočili.

Poslanci prestavili odločanje o noveli o zdravniški službi
02. 04. 2024 12.32Poslanci DZ so s 45 glasovi za in nobenim proti prestavili razpravo in odločanje o predlogu novele zakona o zdravniški službi na eno od prihodnjih sej. Za prestavitev so glasovali poslanci koalicijskih strank Svoboda, SD in Levica, ki so jo tudi predlagali. Poslanci opozicijskih SDS in NSi pa so se pri glasovanju vzdržali oziroma bili odsotni.

Ministrstvo: Pravica do stavke ne sme pretehtati nad drugimi pravicami
27. 03. 2024 13.52Na ministrstvu za zdravje so v odzivu na očitke Fidesa vnovič pojasnili razloge za sprejetje nekaterih ukrepov, med drugim predloga zakonske določitve minimuma dela zdravnikov v času stavke. Opozarjajo, da je država dolžna zagotavljati zdravstveno varstvo, pravica do stavke pa je neizpodbitna, a nikakor ne sme pretehtati nad drugimi pravicami.

Izredna letna konferenca Fidesa: 'SOS za javno zdravstvo'
21. 03. 2024 12.43Iz sindikata Fides so sporočili, da bodo naslednji torek organizirali izredno letno konferenco pod geslom "SOS za javno zdravstvo: strokovno, odgovorno, solidarno". Izbrani datum – 26. marec – sicer predstavlja stoti dan od napovedi zdravniške stavke.

'Prikrivali so nam, da pripravljajo zakon, ki bo zdravnikom omejil pravico do stavke'
20. 03. 2024 14.15Vlada je sprejela predlog novele zakona o zdravniški službi. Predlog širi nabor storitev, ki jih morajo zdravniki opravljati v času stavke. Predlagane spremembe večinoma sledijo nedavnemu vladnemu odloku o opravljanju zdravniške službe v času stavke, ki pa ga zdravniški sindikat Fides izpodbija na ustavnem sodišču. Predlog novele določa tudi globe za nespoštovanje zakona, in sicer za zdravnike, za pravne osebe (zdravstvene zavode), pa tudi za predstojnike zdravstvenih zavodov. V Fidesu so presenečeni.

Fides: Vključitev zunanjega neodvisnega mediatorja bi bila dobrodošla
29. 02. 2024 08.10Vlada je z odlokom razširila seznam storitev, ki jih morajo zdravniki opravljati tudi v času stavke. Med drugim gre za storitve za ranljive skupine, je pojasnila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. V sindikatu Fides opozarjajo, da je to nezakonito. Tudi v Zdravniški zbornici Slovenije ocenjujejo, da za vladni odlok "ni videti pravne podlage". Zveza organizacij pacientov je pripravljena prevzeti vlogo mediatorja. "Odprti smo za vse oblike reševanja stavkovnih zahtev, tudi za vključitev mediatorja, po možnosti iz države EU," pa odgovarjajo v Fidesu.

Najdaljša zdravniška stavka v zgodovini Slovenije: odpovedali 7000 terminov
11. 02. 2024 19.52Z iztekom današnjega dne bo stavka zdravniškega in zobozdravniškega sindikata Fides trajala že štiri tedne oziroma 28 dni, kar je dlje, kot je trajala doslej najdaljša stavka leta 2016. V prvih treh tednih stavke so v bolnišnicah skupaj odpovedali oziroma prestavili približno sedem tisoč terminov zdravstvenih storitev, soglasja za nadurno delo pa je skupaj umaknilo približno 33 odstotkov zdravnikov v bolnišnicah in 17 odstotkov v zdravstvenih domovih.

Inšpektorji zaznali kršitve pacientovih pravic
31. 01. 2024 10.28Zdravstveni inšpektorat RS je v povezavi s trenutno stavko zdravnikov prejel skupno 35 prijav, ki so se nanašale na odpoved že določenih terminov zdravstvenih obravnav, nedosegljivost ambulant za naročanje, neizdajo receptov ter na zaključevanje bolniških dopustov, so navedli na inšpektoratu. Vse prijave obravnavajo prednostno.

Kljub pozivom ministrstva in ZZZS zdravniki ne želijo izdajati bolniških listov
24. 01. 2024 09.32Kako pacientom v času stavke zdravnikov zagotoviti potrebno oskrbo? Ostajajo namreč brez bolniških listov, brez pregledov in posegov, kar povzroča vse več skrbi. "Lovimo torej ravnotežje med pravicami stavkajočih in pravicami pacientov. In menimo, da so tu pacienti šibkejša stran," pravi Jasna Humar z zdravstvenega ministrstva. "Preko stisk ljudi se skuša iztržiti neke cenovne parametre za določene zdravstvene delavce. To ni prav," pa je prepričan zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj. Vlado in Fides zato poziva, naj skleneta dogovor, "ki pije vodo".

Ministrstvo: Bolniški listi in dostopnost na daljavo morajo biti zagotovljeni
22. 01. 2024 11.14V času stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je po mnenju ministrstva za zdravje nujno, da zdravniki še naprej zagotavljajo zdravstvene storitve, ki so ključne tudi za socialno varnost zavarovancev. Pravici do izdaje bolniških listov in dostopnosti na daljavo morata biti med stavko zagotovljeni, so sporočili. Javnim zdravstvenim zavodom so že prejšnji teden poslali dopis, v katerih jih opozarjajo, da imajo osebni zdravniki "ekskluzivno" dolžnost in hkrati možnost, da za paciente urejajo bolniške staleže.

Inšpektorat zaradi stavke prejel prijavo, inšpekcijski postopek poteka
19. 01. 2024 16.11Zdravstveni inšpektorat RS je v povezavi s trenutno stavko zdravnikov prejel eno prijavo, ki se je nanašala na izvajanje storitev na primarni ravni zdravstvenega varstva. Na podlagi prijave so uvedli inšpekcijski postopek, ki pa še poteka. Opravljanje zdravniške službe v času stavke je sicer opredeljeno z zakonom.

Po opoldanskih pogajanjih Fides vlado poziva, naj 'resno sede za mizo'
15. 01. 2024 07.14Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je po enodnevni opozorilni stavki, ki je potekala prejšnji torek, danes začel splošno stavko, ki bo potekala do preklica oziroma sklenitve stavkovnega sporazuma. A tega, sodeč po dosedanjih izjavah predstavnikov obeh strani, za zdaj še ni na vidiku. Delo v javnem zdravstvu tako poteka okrnjeno. Zveza društev upokojencev Slovenije se medtem pridružuje nasprotovanju do stavke zdravnikov in Fidesa, saj je po njihovem prepričanju to stavka le za višje plače in ne stavka, ki poziva k urejanju sistemskih razmer v zdravstvu.

Za družinske zdravnike in pediatre 'preveč' prijav, morali bodo v izbirni postopek
04. 05. 2023 17.08Zdravniška zbornica Slovenije je objavila stanje prijav na aprilski razpis specializacij. Ob tem je po besedah predsednice zbornice Bojane Beović nastal paradoks, saj bo med drugim za pediatrijo in družinsko medicino, kjer zdravnikov primanjkuje, zaradi znižanja mest na nacionalnem razpisu potekal izbirni postopek.

100 razpisanih mest za specializacijo družinske medicine in le 27 prijav
27. 04. 2023 11.39Na aprilski razpis specializacij s področja medicine, ki se je iztekel prejšnji petek, se je na skupno 100 razpisnih mest družinske medicine prijavilo 27 kandidatov. Na 18 razpisanih mest v Zdravstvenem domu Ljubljana, kjer v zadnjem času najbolj primanjkuje družinskih zdravnikov, se sicer ni prijavil nihče. Za stabilizacijo razmer na primarni ravni zdravstva bi se moralo na razpise več let zapored letno prijaviti vsaj 100 mladih zdravnikov, ob tem poudarja družinski zdravnik Rok Ravnikar.

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni
02. 12. 2022 06.00V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

Sindikati v zdravstvu nezadovoljni: 'Ministra bomo držali za besedo'
28. 09. 2022 14.28Dopoldan so se nadaljevala pogajanja med ministrstvom za zdravje in ostalimi sindikati zaposlenih v zdravstvu. Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov ter predstavniki sindikatov zdravstva, socialnega varstva in zdravstvene nege so s pogajanji vse bolj nezadovoljni. Drugemu pogajalskemu srečanju bi morala slediti tudi novinarska konferenca, na kateri bi minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik predstavila vladno plat pogajanj, a so jo prestavili.

'Edino, kar funkcionira, je medicinska stroka, vse ostalo stoji'
21. 09. 2022 11.58Zdravniški sindikat Fides je predstavil razloge za sprejetje sklepa o splošni stavki zdravnikov in zobozdravnikov. Kot je poudaril predsednik sindikata Konrad Kuštrin, te odločitve niso sprejeli zlahka, a druge rešitve ne vidijo, saj da dialoga ni. Stavka se bo, če pogajanja o reševanju stavkovnih zahtev ne bodo obrodila sadov, začela 19. oktobra ob 7. uri.

Ženskam moramo omogočiti varno prekinitev nosečnosti, brez obsojanja
25. 05. 2022 06.00V Sloveniji je vsaj polovica nosečnosti nenačrtovanih, zato je za zmanjševanje dovoljenih splavov, so enotni ginekologi, pomembna kakovostna spolna vzgoja in kontracepcijska zaščita. A ker ženska še vedno lahko nenačrtovano zanosi, je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti, za katero se mora odločiti ženska sama, brez obsodb, je jasen ginekolog Mišo Rajić. Ozaveščanje o kontracepciji ni samoumevno, saj več kot 200 tisoč žensk nima ginekologa.

Prva nestrankarska lista v slovenski zgodovini zbira podpise za nastop na parlamentarnih volitvah
03. 03. 2022 00.15Nestrankarska ljudska lista civilno-družbenega povezovalnega gibanja Zdrava družba je potrdila pričetek zbiranja podpisov podpore za nastop na državnozborskih volitvah. V Sloveniji bo prvič uporabljena procedura, ki jo opredeljuje 44. člen Zakona o volitvah v Državni zbor, da lahko na volitvah predlagajo listo tudi volivke in volivci, če za to pridobijo v volilni enoti 1.000 podpisov podpore.

Vlada sprejela izhodišča za pogajanje z zdravniki, ocena finančnih posledic slabih 112 milijonov na leto
20. 01. 2022 16.48Vlada je sprejela izhodišča za pogajanja z reprezentativnimi sindikati za sklenitev aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. Ocenjene finančne posledice predlaganih izhodišč na letni ravni znašajo 111,57 milijona evrov, so sporočili po seji vlade. Pooblastila je tudi vladno skupino za pogajanja.

Zelena luč PKP 10 na odboru za finance, opozicijski poslanci sejo zapustili
23. 12. 2021 06.38Odbor DZ za finance je ob obstrukciji poslancev dela opozicije potrdil predlog desetega protikoronskega zakona. Opozicijski poslanci so sejo zapustili, saj, kot pravijo, nasprotujejo "demontaži države". Predsedujoči odboru Robert Polnar je namreč priznal, da tri četrtine dopolnil k PKP10 ni v skladu s poslovnikom, a je hkrati dodal, da jih ne bo zavrnil. Predstavniki opozicijskih poslanskih skupin SAB, LMŠ, SD in Levica so na novinarski konferenci povedali, da "vladajoča koalcija ruši temelje vladavine prava in države s protiustavnim delovanjem".

Državni zbor podprl novelo zakona o zdravniški službi
09. 12. 2021 19.09DZ je s 47 glasovi za in 28 proti potrdil novelo zakona o zdravniški službi, ki bo po oceni ministrstva za zdravje pripomogla k boljši dostopnosti zdravstvenega sistema. Za so glasovali poslanci SDS, NSi, SMC, NeP, SNS ter dva člana poslanske skupine DeSUS, proti pa poslanci LMŠ, SD, Levice. V SAB so se glasovanja vzdržali.

Tuji zdravniki lažje do potrdila o znanju slovenščine, izpit bi opravili pri zbornici
25. 11. 2021 16.42Vlada je sprejela predlog novele zakona o zdravniški službi, s katerim rešuje problematiko pomanjkanja zdravnikov v Sloveniji. Med drugim uvajajo možnosti pridobitve certifikata o usvojenih posebnih znanjih, tuji zdravniki pa bi izpit o znanju slovenskega jezika odslej opravljali pri Zdravniški zbornici.