dopolnitev zakona

'V delih novele se zdi, da je cilj zmanjšanje stroškov in ne dobrobit živali'
16. 03. 2025 15.50V Zvezi nevladnih organizacij za zaščito živali Slovenije so temeljito preučili predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali. Ob zaključku javne obravnave so sporočili, da je v grobem njihovo mnenje o predlogu novele pozitivno, saj vključuje veliko potencialno dobrih sprememb, še posebej na področju rejnih živali. Podpirajo prepoved baterijske reje kokoši nesnic, boleče kastracije pujskov brez anestezije ter uvedbo obveznega označevanja mačk, odločno pa nasprotujejo zmanjšanju financiranja dolgotrajne oskrbe za zapuščene živali v zavetiščih in kaznovanju zavetišč zaradi pogojevanja oddaje.

Konec 'štempljanja' za malico
12. 03. 2025 12.28Odbor DZ za delo je obravnaval predlog novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti in mu prižgal zeleno luč. Med predlaganimi spremembami, ki so jih zahtevali delodajalci, je črtanje evidentiranja odmora za malico. V opoziciji predlog podpirajo. Spomnili so, da so na neživljenjskost zakona opozarjali že pred dvema letoma.

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja
07. 03. 2025 06.00Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'
06. 03. 2025 06.06Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

'Za dopolnilno zavarovanje bi danes plačevali preko 60 evrov mesečno'
03. 03. 2025 14.54Državljani bi za dopolnilno zdravstveno zavarovanje plačevali več kot 60, morda celo 70 evrov mesečno, je v odgovoru na poslansko vprašanje dejal predsednik vlade Robert Golob. S štirimi zakonskimi predlogi, ki jih bo prihodnji teden obravnaval odbor DZ za zdravstvo, pa se bo uspešno zaključil velik del zdravstvene reforme, je napovedal.

Po dveh letih še niso razdelili vseh računalnikov, a naj bi jih do konca meseca
14. 02. 2025 13.34Že skoraj dve leti se zapleta razdeljevanje 13.000 računalnikov, za katere je vlada odštela 6,5 milijona evrov. Sklad je sicer izdal 10.000 pozitivnih odločb, družinam pa so izročili nekaj več kot 8000 računalnikov. Približno 3000 računalnikov pa so že prej prejele srednje šole, zavodi in občine. Preostale računalnike naj bi razdelili do konca meseca. Je pa državni zbor v četrtek potrdil ukinitev mehanizma za dodeljevanje računalnikov, ki da je deloval prepočasi. Prav tako pa so se strinjali, da bodo upravičenci računalnike takoj po vročitvi prejeli v trajno last.

Slovenija pri zaznavanju korupcije napredovala za šest mest
11. 02. 2025 12.19Slovenija je pri indeksu zaznavanja korupcije za leto 2026 napredovala za štiri točke oz. za šest mest, a predsednik KPK Robert Šumi opozarja, da nas kljub izboljšanju čaka še veliko dela, saj ostajamo pod povprečjem EU in OECD. Medtem ministrstvo za pravosodje pozdravlja napredek in izpostavlja zakonodajne spremembe, kot sta dopolnitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije iz leta 2020 in zakon o zaščiti prijaviteljev, ki je bil sprejet leta 2023.

Predlog zakona o medijih prestal prvo obravnavo
04. 02. 2025 06.26DZ je po prvem branju vladnega predloga zakona o medijih odločil, da je ta primeren za nadaljnjo obravnavo. Za to je glasovalo 46 poslancev koalicije, proti je bilo 28 poslancev. Koalicija meni, da gre za sodoben medijski zakon, ki ga bodo sicer dopolnili, opozicija pa je večkrat opozorila, da škodi tudi neodvisnosti medijev. Društvo novinarjev Slovenije je ob tem opozorilo, da je v zakon nujno treba dodati višino letne pomoči novinarstvu. Besedilo predloga zakona, ki ga je vlada poslala v DZ, se namreč bistveno razlikuje od preteklih verzij, zato znova opozarjajo na člene zakona, ki jih je po mnenju društva treba še popraviti.

Upravljanje soteske Vintgar: bosta pomagali sprememba zakona in inšpekcija?
03. 02. 2025 15.01Vprašanja, povezana z upravljanjem naravnih znamenitosti, še naprej ostajajo nerešena. Javni zavod Triglavski narodni park (TNP) je problematiko upravljanja soteske Vintgar skušal rešiti s skrbniško pogodbo, vendar je postopek zaradi nerešenih lastniških razmerij ustavil. Nejasnosti naj bi pomagali razrešiti inšpekcija in sprememba zakona.

Interpelacijo ministra Poklukarja bodo obravnavali v torek
17. 01. 2025 11.44Kolegij predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič se je dogovoril o sklicu torkove izredne seje DZ, na kateri bodo obravnavali interpelacijo notranjega ministra Boštjana Poklukarja. Predsednica DZ je sejo tudi že uradno sklicala. Ob tem so se danes dogovorili tudi o sklicu redne seje DZ, ki se bo začela v ponedeljek, 27. januarja.

Davek na pse: Zaenkrat le zamisel za razpravo, ne zakonski predlog
08. 01. 2025 15.53Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je po plazu kritik podalo obrazložitev predvidene novele zakona o zaščiti živali in morebitne uvedbe prispevka za pse. Kot izpostavljajo, gre trenutno zgolj za zamisel za razpravo in ne (še) za zakonski predlog.

Zakon bo določil urne postavke dela samozaposlenih v kulturi
28. 11. 2024 15.10Vlada je sprejela predlog zakona o dopolnitvi zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki bo kolektivno uredil izhodiščne urne postavke dela samozaposlenih v kulturi, kadar ti sodelujejo z javnimi zavodi in agencijami v kulturi. Samozaposleni bodo za enako delo plačani primerljivo s tistimi v javnih zavodih.

Zdravilo za Urbana: Poslanci sprejeli dopolnitev zakona
20. 11. 2024 16.29DZ je brez glasu proti sprejel dopolnitev zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki ureja financiranje zaključnega dela pri razvoju zdravila sirote za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi. Dopolnitev predvideva neposredno financiranje zadnjih faz pri razvoju zdravila s sredstvi državnega proračuna.

Brez glasu proti: še korak bližje zdravilu za otroke z redkimi boleznimi
12. 11. 2024 19.56Otroci z redkimi boleznimi so po seji odbora DZ za izobraževanje še korak bližje temu, da prejmejo zdravilo. Odbor je namreč brez glasu proti za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku pripravil predlog dopolnitve zakona o znanstvenoraziskovalni dejavnosti, ki predvideva financiranje zaključnega dela pri razvoju zdravila sirote.

Kaj prinaša nov plačni sistem v javnem sektorju?
24. 10. 2024 19.40Kakšne novosti prinaša težko pričakovan nov plačni sistem v javnem sektorju? Ključni del zakona je nova plačna lestvica, ki določa 67 plačnih razredov, razpon med njimi pa – namesto trenutnih štirih odstotkov – znaša tri odstotke. Plačni razredi se določijo v nominalni vrednosti, pri tem pa se prvi plačni razred določi v višini vrednosti minimalne plače za leto 2024. Vrednost plačnih razredov se usklajuje enkrat letno.

Novi predsednik ustavnega sodišča bo Rok Čeferin
24. 10. 2024 09.55Ustavno sodišče je na upravni seji za naslednjega predsednika ustavnega sodišča izvolilo dosedanjega podpredsednika Roka Čeferina. Funkcijo predsednika bo nastopil 16. decembra 2024, ko triletni mandat poteče Mateju Accettu.

Goloba ovadili zaradi domnevnega izkoriščanja položaja
16. 10. 2024 07.15Predsednik vlade Robert Golob se je odzval na kazensko ovadbo Policije, ki so jo v torek vložili na podlagi obtožb nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar. "Ne gre za nobeno vmešavanje v delo Policije, temveč za politični boj, ki se ga gre Tatjana Bobnar vse od njenega odstopa," je dejal v družbi svojih strankarskih kolegov. Dodal pa je tudi, da bo na vse očitke odgovoril in jih po pravni poti tudi zavrgel. Na Specializiranem državnem tožilstvu so nam potrdili, da so prejeli kazensko ovadbo zaradi kaznivega dejanja dajanja daril za nezakonito posredovanje.

Nasilne učence bi začasno izključili iz šole, koalicija je proti
25. 09. 2024 12.50Poslanci so sejo državnega zbora začeli s prvim v sklopu paketa zakonskih predlogov NSi, povezanih z romskimi vprašanji, predlogom novele zakona o osnovni šoli. Ta predvideva ukrepe za nasilne otroke, med drugim tudi izključitev iz šole. V koaliciji pa so izpostavili, da je osnovnošolsko izobraževanje za vse otroke obvezno in zagotovljeno z ustavo.

Upravno sodišče potrdilo nezdružljivost funkcij poslanca Horvatha
18. 09. 2024 11.25Upravno sodišče je zavrnilo tožbo poslanca madžarske narodne skupnosti Ferenca Horvatha zoper opozorilo, s katerim je KPK leta 2019 ugotovila nezdružljivost poslanske funkcije z dejavnostjo zastopanja v Pomurski madžarski samoupravni narodni skupnosti. Upravno sodišče je presodilo, da funkciji nista združljivi, so sporočili iz KPK.

Bo status kopalnih voda na nekaterih priljubljenih kopališčih ukinjen?
15. 08. 2024 15.32Ministrstvo za naravne vire in prostor je te dni v javno obravnavo posredovalo osnutek prenovljene uredbe o upravljanju kakovosti kopalnih voda, ki vzpostavlja posodobljen seznam kopalnih voda. Dodani sta dve novi območji kopalnih voda, dve sta združeni, na določenih območjih pa je status kopalnih voda ukinjen.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita
25. 07. 2024 06.00Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Po hitrem postopku sprejeli spremembe, opozicija protestno odšla
01. 07. 2024 21.52Ljubljanski mestni svetniki so na seji po hitrem postopku sprejeli predlog sprememb in dopolnitev odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, ki izvedbo prireditev v njem omejuje na pet lokacij. Opozicijski svetniki so po razpravi o tem zapustili sejo, svetnica Jasminka Dedić pa je napovedala vložitev občinskega referenduma.

Z novelo odprava težav najemnikov v denacionaliziranih stanovanjih
13. 06. 2024 16.00Vlada je sprejela predlog novele stanovanjskega zakona. Ta sledi odločbi ustavnega sodišča glede neprofitnih najemnih razmerij za nedoločen čas v stanovanjih, vrnjenih denacionalizacijskim upravičencem. Pravnega položaja najemnikov 10 let ne bi spreminjali, razliko do tržne najemnine bi doplačala država, so sporočili po seji vlade.

Ministrica napovedala dodatne ukrepe za zaščito ribičev
22. 05. 2024 19.31Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić, ki se je v Izoli skupaj s premierjem Robertom Golobom srečala s slovenskimi ribiči, je ob tej priložnosti napovedala sprejem dodatnih ukrepov za zaščito ribičev v okviru dopolnitve ustreznega zakona. Predlog ukrepov bo šel v naslednjih dneh v nadaljnje vladno usklajevanje.

Ministrstvo zavrnilo vlogo za gradbeno dovoljenje za vetrnice na Pohorju
02. 04. 2024 16.48Ministrstvo za naravne vire in prostor je konec marca zavrnilo vlogo za gradbeno dovoljenje za 35 vetrnih elektrarn na Pohorju, vlogo za še 21 dodatnih na Rogli pa je investitor umaknil sam. Investitor ima še možnost upravnega spora in ponovne vložitve umaknjene vloge.

Končan odvoz 2200 ton nevarnega mulja s Koroške v Avstrijo
19. 03. 2024 12.55Sanacija onesnaženega mulja na Koroškem je končana. Podjetje Saubermacher Slovenija je v Avstrijo v predelavo odpeljalo 2200 ton mulja, skupna vrednost projekta pa je stala slabih 640.000 evrov. So pa z okoljskega ministrstva sporočili, da bo potrebno v najkrajšem možnem času urediti center za ravnanje z onesnaženimi zemljinami na območju Mežiške doline in Celjske kotline.

Varuh človekovih stališč poziva: Invalidov ne jemljite za talce
12. 03. 2024 10.23Varuh človekovih pravic je pristojne spet opozoril na problematiko omejenega delovanja ambulante za voznike s posebnimi potrebami na URI Soča med stavko zdravnikov. Ravnanje URI Soča, ki ne sliši priporočil in ne upošteva zavez iz konvencije o pravicah invalidov, ocenjuje kot nesprejemljivo. Ogorčen je, da "se jemlje invalide za talce". Zagovornik načela enakosti pa je na podlagi zakona o varstvu pred diskriminacijo vladi priporočil, naj pripravi zakonsko podlago za ureditev položaja ljudi z invalidnostmi, ki zaradi zdravniške stavke ne morejo podaljšati ali pridobiti vozniških dovoljenj.

Fides prvi predlog za mediatorja zavrnil, želi si nekoga iz tujine
01. 03. 2024 19.24Zdravniška stavka se po sedmih tednih zaostruje, od danes namreč velja umik soglasij zdravnikov za nadurno delo. Spor med vlado in Fidesom se nadaljuje, kot kaže, pa tudi najnovejši predlog za mediacijo ne bo šel zlahka skozi. Čeprav se obe strani strinjata, da potrebujeta posrednika, je Fides prvi predlog za mediatorja že zavrnil. Za to vlogo se je ponudila Zveza organizacij pacientov Slovenije, ki pa po Fidesovem mnenju ni nevtralna. Zato želijo nekoga iz tujine. Tudi to pa že sproža pomisleke.

V veljavi velik del umikov soglasij zdravnikov za nadurno delo
01. 03. 2024 06.38V veljavo so stopili umiki soglasij zdravnikov za nadurno delo, s čimer Fides zaostruje stavko, ki poteka že sedem tednov. V številnih zdravstvenih ustanovah so umiki začeli veljati prav danes. Delo bodo marsikje zato reorganizirali. Ponekod bodo zdravniki delali v izmenah, odpadali bodo nekateri nenujni pregledi in posegi.

SDS vložil predlog zakona: predlaga referenčne cene za medicinsko opremo
09. 02. 2024 17.30Stranka SDS je v parlamentarno proceduro vložila predlog zakona o dopolnitvah zakona o javnem naročanju, s katerim bi določili referenčne cene medicinskih pripomočkov in medicinske opreme. Referenčne cene bi uradno določal urad za centralno cenovno evidenco, ki bi ga vzpostavili. Predlagajo obravnavo po skrajšanem postopku, je razvidno iz gradiva.