V ponedeljek je notranji minister Boštjan Poklukar s poročila o izrednem nadzoru dela v Centru za varovanje in zaščito (CVZ), ki je potekal od marca do aprila letos, umaknil stopnjo tajnosti. Generalni direktor direktorata za Policijo in druge varnostne naloge Darijo Levačić je na novinarski konferenci razkril, da so ugotovili odtekanje informacij, neustrezen način ravnanja s tajnimi podatki, neustrezno načrtovanje ukrepov varovanja, vožnjo pod vplivom alkohola med delovnim časom, nepravilnosti pri odrejanju dela in poročanja o opravljenem delu, denimo nepravilno obračunavanje delovnih ur in dodatkov. Nadzorna skupina direktorata za Policijo je ugotovila tudi pretirano oseben odnos med varovanimi osebami in policisti.
"V nadzoru so zaznali pomanjkanje strokovnega stanja na področju varovanja oseb. Nadzor je razkril številne sistemske in individualne anomalije, kar je v zadnjem času privedlo do več težav, ki jih ni mogoče prezreti. Nujno bo treba okrepiti notranjo komunikacijo, hierarhijo in nadzor," je povedal.
Vožnja pod vplivom alkohola, netransparentna poraba sredstev, nepravilno obračunavanje delovnih ur ...
Danes pa so kolegi s portala N1 razkrili vsebino poročila, za katerega so po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja zaprosili že pred časom. Kljub umiku oznake tajnosti so številni deli, ki vsebujejo osebne in operativne podatke, prekriti, opozarjajo. Notranji nadzor je po njihovih trditvah pokazal, da CVZ ni imun na odklonska ravnanja. Med drugim je zaznal nadpovprečno obremenitev varnostnikov, ki tudi več dni zaporedoma nimajo zagotovljenega minimalnega dnevnega počitka, nepravilno obračunavanje delovnih ur in dodatka za nadomeščanje vodje ter nesledljivost opravljenega dela zaradi odsotnosti poročil.
V poročilu med drugim piše, da naj bi uslužbenci CVZ v preteklosti netransparentno in neupravičeno porabljali sredstva iz lastne dejavnosti: "Se je z njimi pred leti v objektu CVZ obnovila savna, oprema za fitnes in nabavila draga oblačila za izbrance." Savna je sicer po odločitvi vodstva CVZ že nekaj časa zaprta, razlog pa: prepiri znotraj kolektiva. Tako policisti kot vodstveni delavci naj bi jo namreč neupravičeno uporabljali tudi med službenim časom, kar je povzročilo medsebojna obtoževanja.
Zaradi očitkov v kolektivu se lastna sredstva že več let ne porabljajo, še razkriva poročilo. Najbolj sporna naj bi bila nabava civilnih "casual službenih oblek" za potrebe slovenskega predsedovanja Svetu EU v letu 2021. Oblačila blagovne znamke Andraž, ki veljajo za prestižna, naj bi dobili tudi uslužbenci CVZ, ki niso opravljali nalog varnostnikov. Poleg tega naj bi bila nabavljena v vrednosti tik pod 50.000 evrov, da ni bilo treba izvesti javnega razpisa.
Kot primer individualne kršitve delovne zakonodaje je v poročilu navedeno ravnanje varnostnika, ki je pred zaključkom varovanja samovoljno zapustil delovno mesto in se s službenim vozilom odpeljal, ne da bi o tem obvestil vodjo varovanja. Policisti so ga pozneje izsledili v Ljubljani, ker je občan na številko 113 prijavil "nezanesljivo vožnjo". Preizkus alkoholiziranosti je pokazal 0,90 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka. Vodja CVZ je zaradi hujše kršitve pogodbe o zaposlitvi predlagal izredno odpoved delovnega razmerja.
Opisan je tudi primer varnostnika, ki je službeno vozilo uporabljal izven delovnega časa. "Za evidentiranje prevoženih kilometrov je bil dogovorjen z drugim varnostnikom, ki je bil v službi. O dogovoru s partnerjem varovane osebe ni obveščal nadrejenih," je po poročanju N1 še zapisano v poročilu o nadzoru.
V poglavju dodatek za nevarnost so izpostavljene tudi navedbe nekaterih uslužbencev CVZ, da naj bi varnostniki ogrožene državne tožilke Mateje Gončin po zaključku osebnega varovanja ostajali na njenem naslovu in čakali na njeno zahtevo po morebitnem dodatnem prevozu. Za to čakanje so predložili v obračun dejanski delovni čas, za katerega se jim je obračunal tudi dodatek za nevarnost.
Tožilka Gončinova je Policiji med drugim očitala, da ni ukrepala, ko naj bi januarja letos neznani voznik zasledoval njeno vozilo, vozilo tožilcev iz BiH in skesanca v zadevi Kavaški klan Satka Zovka, ki so ga nedavno likvidirali v Ljubljani. V poročilu je navedeno, da se vodja njenega varovanja glede preverjanja prisotnosti črnega passata ni zanimal in ni vedel, ali so bili odrejeni dodatni ukrepi. Tožilka je zahtevala poročilo o ugotovitvah, znotraj Policije pa so se pojavila obtoževanja, kdo ni opravil svojega dela. CVZ je šele po nekaj tednih sprožil preverjanje varnostnih kamer na javnih krajih pri upravljavcu, vendar so bili posnetki v tem času že izbrisani.
Glede menjave ekipe varnostnikov tožilke v dokumentu piše, da je vodja CVZ 18. marca letos sklical sestanek, na katerem naj bi prisotne seznanil s poročilom o notranjevarnostnem postopku. Po sestanku je določil novega vodjo varovanja in skupino varnostnikov tožilke. Iz poročila je razvidno, da se tožilka ni strinjala z menjavami varnostnikov, o razlogih za njihov umik pa je spraševala tudi generalnega direktorja Policije.
Poklukar ne namerava odstopiti
Kot je znano, na Policiji očitke zanikajo, notranji minister Boštjan Poklukar pa je včeraj ponovno poudaril, da je po pritožbah nad varovanjem državne tožilke nemudoma ukrepal. "Žal je predhodno vodstvo na tem področju dela Policije pustilo to, kar danes spremljamo. Več kot očitno je, da se moja predhodnica ministrica in predhodnik generalnega direktorja Policije s to enoto nista ukvarjala in nič spreminjala," je zatrdil. Zagotovil je, da ne misli odstopiti in da bo vse pojasnil v razpravi o interpelaciji.
Premier Robert Golob pa je na poslansko vprašanje v DZ odgovoril, da je bil ob nastopu mandata deležen opozoril, da zaradi politizacije iz mandata prejšnje vlade iz Centra za varovanje in zaščito odtekajo informacije. Tovrstnim opozorilom sprva ni verjel, dokler ni nekdo na njegovi prvi službeni poti v tujino pred hotelom fotografiral njegovega mladoletnega sina in to točno ob tisti uri, ko je njegov sin stopil iz hotela.
Kot je dodal, mu je zaradi omenjenega dogodka popolnoma jasno, da informacijska varnost v varnostni službi ne odraža želenega stanja, zato je v izogib temu, da bi se vtikal v delo Policije, organiziral službo tako, da so bile informacije na varnem in še danes so. "Verjamem, da je ena velikih bolečin marsikoga v tej državi to, da informacije iz moje varnostne službe ne odtekajo nikamor," je poudaril.
Slovenija po besedah premierja ne bi bila med desetimi najbolj varnimi državami, če Policija ne bi delala dobro. "Dobro dela ravno zato, ker se politika vanjo ne vtika za razliko od prejšnjega obdobja, ko smo ravno obratno lahko opazovali, kaj vse je politika počela s Policijo," je še poudaril premier.
Golob sicer verjame, da bo z ukrepi, ki jih je napovedal Poklukar in ki jih bo izpeljal generalni direktor Policije, tudi v tistih službah, kjer stvari še vedno ne delujejo, na podlagi reorganizacije prišlo do izboljšanja varnosti in učinkovitosti delovanja.
Prav je, da tako generalni direktor Policije Senad Jušić kot minister Poklukar najprej javnosti, potem pa tudi vsem drugim, predvsem vladi, pojasnita, kaj se dogaja, je v sinočnjem pogovoru za Televizijo Slovenija (TVS) dejal predsednik vlade. Po njegovih informacijah je minister včeraj tudi odredil notranji nadzor, zato bo Golob počakal na poročilo in se nato odločal naprej.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.