Boštjan Poklukar je komentiral razmere v Centru za varovanje in zaščito (CVZ) Generalne policijske uprave. Minister je uvodoma ponovil, da je Slovenija varna država ter da Policija dela dobro.
"Pred prevzemom funkcije sem se s PV pogovarjal o varnostnih politikah z različnih področij varnostnih zadev. PV mi je pojasnil razloge, zakaj se je odločil spremeniti sistem varovanja, in sicer na način, kot ga je imel nekdanji PV Janez Drnovšek," je dejal Poklukar.
"Odredil sem izredni nadzor nad delom CVZ in obvezne usmeritve za celostno reorganizacijo te enote. Dal sem več usmeritev in obveznih navodil. Kot minister zelo dobro vem, kako poteka samo varovanje. Žal je predhodno vodstvo pustilo to, kar danes spremljamo." Pri tem je, tako kot predsednik vlade Robert Golob, s prstom pokazal na nekdanje vodstvo MNZ – ministrico Tatjano Bobnar in v. d. generalnega direktorja Policije Boštjana Lindava.
"Vse bomo naredili, da se stanje, ki smo ga prevzeli od predhodnikov, izboljša in se zaupanje v delo CVZ v celoti povrne," je povedal minister in dodal, da so na ministrstvu zaradi velikega interesa javnosti umaknili stopnjo zaupnosti na poročilu o nadzoru nad CVZ.
"Verjel sem, da se bodo zadeve z manjšimi posegi uredile, a se žal niso," je dejal. "Moram dodati, da ob vseh medijskih pritiskih ugotavljam, da sistem postaja žrtev posameznikov, ki mislijo, da se svet vrti samo okoli njih," je še povedal Poklukar in dodal, da ne misli odstopiti.
Generalni direktor Direktorata za policijo in druge varnostne naloge Darijo Levačić je povedal, da je izredni nadzor potekal od marca do aprila letos. "V nadzoru so zaznali pomanjkanje strokovnega stanja na področju varovanja oseb. Nadzor je razkril številne sistemske in individualne anomalije, kar je v zadnjem času privedlo do več težav, ki jih ni mogoče prezreti. Nujno bo treba okrepiti notranjo komunikacijo, hierarhijo in nadzor," je dejal.
Resen odklonski pojav po njegovih besedah predstavlja odtekanje informacij. "Zaskrbljujoče je, da je varovana državna tožilka v zelo kratkem času prejela določene informacije, ki jih uslužbenci policije ne bi smeli posredovati," je v izjavi za medije povedal Levačić.
Nadzorna skupina direktorata za policijo je ugotovila tudi pretirano oseben odnos med varovanimi osebami in policisti. "Pretirana servilnost policistov ali njihova osebna navezanost na varovano osebo škoduje strokovnemu opravljanju nalog," je povedal Levačić. Pri tem je poudaril, da so "kakršni koli pritiski ali zahteve varovanih oseb, ki nimajo zakonske ali strokovne podlage, povsem nesprejemljivi".
Več sogovornikov nadzorne skupine je po besedah Levačića opozorilo, da policisti na prošnjo oseb, ki jih varujejo, pogosto ne poročajo o njihovih aktivnostih, zlasti v zasebnem času, čeprav bi skladno z internimi akti morali. "Te ugotovitve jasno kažejo na potrebo po izboljšanju organizacije dela, okrepljenem nadzoru in tesnejšem sodelovanju med vsemi vpletenimi pri zagotavljanju varnosti," je dejal.
Nadzorna skupina je glede varovanja državne tožilke ugotovila, da so za menjavo skupine varnostnikov, ki jo je varovala, obstajali tehtni razlogi. Ugotovljene so bile namreč strokovne napake, denimo nepravilnosti v zvezi z obravnavo dogodka, povezanega s sumljivim vozilom, ter zlorabe delovnega časa in službenega vozila. Nikoli ni bilo dokončno razjasnjeno, ali je omenjeno vozilo "dejansko predstavljalo grožnjo ali povezavo z varovanjem" tožilke, je povedal Levačić.
Državna tožilka je Centru za varovanje in zaščito očitala tudi zlorabo videonadzornega sistema. V zvezi s tem so uvedli notranji varnostni postopek, prav tako v tej zvezi poteka pritožbeni postopek na ministrstvu za notranje zadeve ter predkazenski postopek, ki ga vodi specializirano državno tožilstvo.
Med nadzorom so ugotovili več drugih nepravilnosti: neustrezen način ravnanja s tajnimi podatki, neustrezno načrtovanje ukrepov varovanja, vožnjo pod vplivom alkohola med delovnim časom, nepravilnosti pri odrejanju dela in poročanja o opravljenem delu, denimo nepravilno obračunavanje delovnih ur in dodatkov. Končno poročilo o realizaciji usmeritev mora policija posredovati do 15. aprila.
Poklukar je danes v izjavi ponovno poudaril, da je po pritožbah nad varovanjem državne tožilke nemudoma ukrepal. "Žal je predhodno vodstvo na tem področju dela policije pustilo to, kar danes spremljamo. Več kot očitno je, da se moja predhodnica ministrica in predhodnik generalnega direktorja policije s to enoto nista ukvarjala in nič spreminjala," je zatrdil Poklukar.
Generalni direktor Policije Senad Jušić je dejal, da se v CVZ ni zgodil noben varnostni incident, ki bi ogrozil varnost katere koli varovane osebe. "Zaradi nadzora MNZ in notranjevarnostnega postopka v Policiji so nujne spremembe." Zagotovil je, da je interes Policije, da se zadeve raziščejo pri pristojnih organih in pridejo do končnih rezultatov. Komentiral je tudi določene informacije v medijih, ki so po njegovi oceni zavajajoče.
Predsednik vlade je sicer minuli konec tedna domnevne nepravilnosti v CVZ označil za 'maslo' nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar in jo označil za največjo nasprotnico. Ta kritike premierja zavrača. Po naših informacijah ima tako Poklukar še vedno podporo predsednika vlade. Sicer tudi nekateri v koaliciji pričakujejo dodatna pojasnila notranjega ministra.
Poklukar je konec minulega tedna izdal usmeritve za celovito reorganizacijo centra in sklep o izvedbi izredne notranje revizije uporabe nastanitvenih kapacitet za potrebe centra.
Minister Poklukar nima neomajne podpore Levice
Poklukar, ki ga v kratkem čaka tudi interpelacija, trenutno "nima neomajne podpore" koalicijske stranke Levica, razjasnitev nekaterih okoliščin, zlasti glede nepravilnosti na centru za varovanje in zaščito, pričakujejo tudi v SD in Svobodi. Medtem NSi meni, da bi moral Poklukar prevzeti odgovornost.
Vodja poslanske skupine Levice Matej Tašner Vatovec je v današnji izjavi za medije ob robu seje DZ dejal, da so očitki glede delovanja centra za varovanje in zaščito "zagotovo resni", terjajo pa resen in temeljit pogovor znotraj ministrstva za notranje zadeve, pa tudi v koaliciji.
Po njegovi oceni so bremena Poklukarja težja od bremen nekdanje ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh. "Resno je treba premisliti o tem, ali je treba potegniti politično odgovornost." Na vprašanje, ali bi torej moral Poklukar odstopiti, pa odgovarja: "Zagotovo ta trenutek ne morem reči, da ima našo neomajno podporo."
"Da je vprašanj več, kot ima minister odgovorov," meni tudi vodja poslancev SD Jani Prednik, ki napoveduje, da se bodo o tem še pogovorili tako v poslanski skupini kot z ministrom. Si pa v SD želijo, da se "zgodba okoli policije v povezavi z bivšo ministrico, trenutnim ministrom in predsednikom vlade čim prej razreši". Spomnil je, da so se v SD zavzeli za ponovitev razpisa za generalnega direktorja policije.
Tudi poslanec Svobode Lenart Žavbi napoveduje, da se bodo z ministrom Poklukarjem pogovorili, najbrž po novem letu. Ob nepravilnostih na Centru za varovanje in zaščito pa opozarja, da so se znašli v kontradiktornosti, ko se od ministra, torej politika, zahteva, da uredi stanje v policiji, na drugi strani pa se poseganje v policijo prepoznava kot problem.
Medtem pa je bil vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj bistveno bolj neposreden. V Poklukarjevih ravnanjih vidi "poskus ohranjanja svojega položaja, prelaganje odgovornosti in iskanje grešnih kozlov". V NSi vidijo tako v aktualnem dogajanju samo potrditve navedb iz interpelacije, ki so jo spisali zoper Poklukarja. "Vsak dan, ko čaka, da prevzame odgovornost, spravlja v težave številne operativne predane policiste in policistke," še meni Cigler Kralj.
Pristojni so danes umaknili stopnjo tajnosti s poročila o nadzoru dela v Centru za varovanje in zaščito. Ugotovili so številne nepravilnosti pri delu centra, tudi odtekanje informacij, zlasti s sestankov vodstva centra, in nepravilno poročanje policistov o opravljenem delu. Poklukar pa je danes znova zagotovil, da ne misli odstopiti in da bo vse pojasnil v razpravi o interpelaciji.
KOMENTARJI (302)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.