Nova podpredsednika Mlade Slovenije (MSi) sta Rajko Janžekovič in Jakob Kokalj, za predsednika sveta je bil izvoljen Silvo Sok, za generalnega sekretarja pa Robert Ilc.
V program je podmladek NSi zapisal deset političnih ciljev: visokošolski študij brez šolnin, policentrični univerzitetni razvoj in ustanovitev novih univerz, enakopravna e-družba, včlanitev Slovenije v Evropsko unijo, članstvo države v zvezi NATO, profesionalna vojska, aktivna politika zaposlovanja, enakomeren in usklajen regionalni razvoj, pregledne in razvojno naravnane finance ter uveljavitev načela socialne države.
Soglasno so delegati sprejeli tudi osrednjo resolucijo kongresa z naslovom: Mi smo mlada Evropa. V njej se MSi odločno izreka za vstop Slovenije v EU in soodločanje mladih pri izgradnji Evrope. Ob tem se zavzema za odpravo prehodnega obdobja za prost pretok ljudi, liberalizacijo slovenskega trga in odpravo ovir za neposredne tuje investicije, pluralizacijo medijskega prostora ter dokončanje denacionalizacije. Že pred sprejetjem programskih dokumentov so delegati poslušali poročila o minulem delu MSi in potrdili spremembe statuta. Ob koncu zasedanja bo kongres volil novo vodstvo podmladka NSi.

Včerajšnji uvodni nagovor kongresa je pripadel predsedniku NSi in vodji strankine poslanske skupine Andreju Bajuku, ki se je znova zavzel za čimprejšnje končanje tranzicije v državi. Poleg Bajuka so delegate nagovorili še ostali člani vodstva NSi in njene poslanske skupine, nagovorom pa je sledila slavnostna akademija s podelitvijo priznanj in odličij MSi.
"Tako Nova Slovenija kot njen podmladek imata pomembno vlogo pri oblikovanju novega političnega gibanja v Sloveniji, njuna osrednja politična naloga pa je končanje tranzicije v državi. Za dosego tega cilja je potrebno čim prej ustvariti resnično demokracijo, tržno gospodarstvo ter pravno in socialno državo," je poudaril Bajuk. Ob tem je opozoril na tako imenovano frontovsko politiko, ki je še vedno prisotna v slovenskem političnem prostoru. "Velike koalicije, ki jih vodi LDS, so le posodobljena oblika frontovske politike, ta pa želi pred svetom ustvariti podobo nekakšne normalnosti v državi." Predsednik NSi je tudi menil, da sta krepitev državljanskega čuta in zvestoba krščansko-ljudskim vrednotam najkrajša in najboljša pot do nove Slovenije.
Prvi dan zasedanja je sicer približno 70 delegatov izvolilo delovno predsedstvo in organe kongresa ter sprejelo njegov poslovnik.