V več slovenskih mestih že devetnajst petkov zapored potekajo protivladni protesti, na njih pa so udeleženci svoja mnenja večkrat sporočali tudi z uporabo transparentov. Eden izmed napisov, ki se je pojavljal, je bil tudi Smrt janšizmu. Premier Janez Janša je na Twitterju to označil za organizirano grožnjo s smrtjo, ki jo po njegovih besedah podpirajo tudi stranke SD, LMŠ, Levica in državno tožilstvo, pa tudi RTV Slovenija in naš medij.
Policija je pri teh napisih sama ugotovila razloge za sum, da gre za kaznivo dejanje grožnje, na predlog oškodovanca (v tem primeru Janše) pa so začeli s pregonom zoper osem različnih oseb. Predkazenski postopek vodi in usmerja pristojno okrožno državno tožilstvo (ODT), v tem primeru ljubljansko.
Kot poroča portal necenzurirano.si, je ODT v Ljubljani pred dnevi zavrglo kazensko ovadbo. Po njihovi oceni namreč ni mogoče potrditi, da besedna zveza Smrt janšizmu pomeni neposredno grožnjo Janši ter volivcem SDS.
"Slovar slovenskega knjižnega jezika janšizem opredeljuje kot politično usmeritev, ki jo razvija in zastopa slovenski politik Janez Janša. Besedna zveza 'Smrt janšizmu' torej ne pomeni 'smrt predlagatelju' in morebiti volivcem politike stranke SDS, temveč poziv k prenehanju politike predlagatelja oziroma politične stranke SDS. V tem kontekstu je uporaba besede smrt na transparentih zgolj metaforična. Ta zaključek utrjuje dejstvo, da so protestniki post-festum to besedo na transparentih nadomestili z zapisom 'STOP' in 'IZKLOP' janšizmu," je ugotovilo tožilstvo.
"Ker se s kaznivim dejanjem grožnje (...) varuje posameznikova pravica do osebne varnosti iz 34. člena Ustave RS, je lahko žrtev oziroma oškodovanec tega kaznivega dejanja samo človek kot posameznik, in ne morebiti ideološko prepričanje ali način vladanja."
"Besedno zvezo 'SMRT JANŠIZMU' je treba oceniti tudi skozi prizmo namena, ki so ga imeli udeleženci (in s tem osumljenci) protestov. Transparenti so bili izpostavljeni na protivladnih protestih. Cilj protestov oziroma protestnikov pa je bil doseči odstop trenutne vlade. V tem kontekstu je zapis 'SMRT JANŠIZMU' zagotovo izzivalen in neprimeren, saj trenuten način delovanja vlade primerja s fašističnim načinom vladanja, vendar dosedanji protesti in uporabljeni rekviziti v ničemer ne kažejo, da bi protestniki (in s tem osumljenci) predlagatelju in volilni bazi politične stranke SDS želeli dejansko smrt.
Iz ravnanja posameznika mora namreč nazorno izhajati, kdo in zakaj grozi, komu, kakšna je vsebina grožnje in kaj naj bi grožnji sledilo. To iz ravnanja osumljencev ni razvidno, saj je šlo zgolj za njihovo mirno izražanje nestrinjanja z načinom vodenja politike. Poseben namen osumljencev ustrahovati predlagatelja ali njegovo volilno bazo z napisi 'SMRT JANŠIZMU' kot izrecen zakonski znak kaznivega dejanja grožnje tako ni podan, tudi sicer pa je besedna zveza 'SMRT JANŠIZMU' premalo določna glede tega, na kakšen način naj bi smrt janšizmu nastopila, kaj naj bi se zaradi ravnanja osumljencev zgodilo in v posledici ravnanja koga," so pojasnili na tožilstvu.
KOMENTARJI (292)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.