

'Protestni shod bo miren!'
Protestni shod bo po besedah generalnega sekretarja Obrtno-podjetniške zbornice Dušana Krajnika potekal mirno. Več kot tri tisoč protestnikov se bo ob 9. uri zjutraj zbralo pred ljubljansko Halo Tivoli in krenilo do Državnega zbora, kjer se bodo sestali z nekaterimi parlamentarci. Nato se bodo sprehodili do vladnega poslopja, kjer bodo premierju Borutu Pahorju predstavili zahteve, ki do sedaj še niso rešene, je nadaljeval Krajnik in dodal, da se bodo nato ljudje mirno razšli, za kar naj bi poskrbela tako varnostna služba kot policija. "Organizirali smo varnostno službo in sledenje naših članov, zato obstaja zelo majhna verjetnost, da bi se lahko med protestnike vmešali nepridipravi, ki bi počeli tisto, česar mi definitivno ne bomo. Shod ni demonstracija, pač pa protest!" je še dodal podpredsednik Bogdan Oblak.
"Ugotavljamo, da so spremembe pri treh zakonih sprejete v Državnem zboru, dva zakona sta bila sprejeta na Vladi RS, dva morata na medresorsko usklajevanje, trije pomembni zakoni pa so še vedno na čistini," so dejali. Dane spremembe in uvedbe novih zakonov naj bi doprinesle predvsem k ureditvi finančne discipline, zmanjšanju obsega sive ekonomije ter uskladitvi slovenske zakonodaje z evropsko.
Bo 18. aprila sledila zapora cest?
Z državljansko nepokorščino bo OZS tako nadaljevala, dokler rešitve za pomoč malemu gospodarstvu, ki jih je predlagala vlada, ne bodo sprejete v državnem zboru in objavljene v uradnem listu. Če ključne zahteve slovenske obrti in podjetništva ne bodo uresničene do foruma obrti in podjetništva, ki bo 13. aprila, po napovedih OZS sledi naslednji korak – zapora Slovenije, ki je predvidena za 18. april. Tudi o tem bo sicer odločala skupščina zbornice.
Banka Slovenije: Banke imajo dovolj gotovine!

Guverner Banke Slovenije Marko Kranjec je že pred začetkom akcije obrtnikov zagotavljal, da razloga za skrb ni. Kot je pojasnil Slavko Cimprič iz Združenja bank Slovenije, je bil minuli konec tedna na bankomatih "znotraj normalnosti". "V celoti gledano sploh ni bil zaznan kakršen koli povečan obseg dvigovanja, ne po številu, ne po vrednosti," je dejal. Ob tem je dodal, da nekateri segmenti celo kažejo, da je bil minuli konec tedna, ko so obrtniki in podjetniki organizirano dvigovali gotovino in bankomatov, manj frekventen kot običajno.
Okoli 1200 bančnih poslovalnic po državi pa danes, ko obrtniki denar dvigujejo iz bank, po Cimpričevih zagotovilih ne pričakuje posebnosti. Banke so namreč pripravljene in imajo dovolj gotovine. Nekatere banke imajo že ves čas tudi sistem najavljenih dvigov, kar pomeni, da je treba dvige nad določeno višino najaviti, je še dodal.
Vlada obžaluje nepokorščino
Z vlade so sporočili, da obžalujejo odločitev obrtnikov za nadaljevanje državljanske nepokorščino. Trdijo namreč, da so njihovim zahtevam prisluhnili in tudi sprejeli ukrepe za njihovo uresničevanje. "Vlada Republike Slovenije je od desetih prednostnih zahtev obrtnikov uresničila osem, dva ukrepa pa bo sprejela v prihodnjih 14 dneh. Od skupno 93 zahtev je v celoti ali smiselno uresničila ali pa so rešitve še v pripravi preko 70 odstotkov zahtev. Zato ne vidimo posebnega razloga za nadaljevanje državljanske nepokorščine,“ so zapisali v izjavi za javnost.
Našteli so tudi negativne posledice, ki bi jih tak protest lahko imel za obrtnike. "Vlada Republike Slovenije je zaskrbljena nad pozivi k neplačevanju davkov in prispevkov, saj bodo samostojni podjetniki, ki se bodo odločili za ta korak, v primeru neplačila prispevkov za zdravstveno zavarovanje izpostavljeni blokadi kartice zdravstvenega zavarovanja in posledično kritju zdravstvenih in bolnišničnih storitev v lastni režiji.“
OZS, ki ima okoli 52.000 članov, se je za državljansko nepokorščino odločila, ker vlada ni izpolnila vseh njihovih zahtev, z njo pa bodo po napovedih nadaljevali, dokler rešitve za pomoč malemu gospodarstvu ne bodo sprejete v državnem zboru in objavljene v uradnem listu. Sicer pa je vlada od 10 prednostnih zahtev, ki so jih obrtniki postavili po sestanku s premierjem Borutom Pahorjem v začetku meseca, uresničila osem, dva ukrepa pa bo sprejela v prihodnjih 14 dneh, je v petek pojasnil državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Miloš Pavlica.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.