"Trenutek resnice je tukaj. Obrambni minister se napenja, da bo zagotovil sredstva za strateške nakupe. Vidimo pa, da je ravno obrambni resor ob 31 milijonov. Pesek v oči. Z 32 milijard javnega dolga bomo kmalu na 40," je na Twitterju potrditev predloga rebalansa proračuna komentiral Marjan Šarec.
Zaskrbljeni so tudi v Šarčevi stranki LMŠ. Kot je v izjavi v prostorih DZ danes dejala poslanka LMŠ Jerca Korče, ni zaskrbljujoča le višina primanjkljaja, ampak tudi načrtovana delitev denarja.
"V LMŠ smo, verjamem da upravičeno, zaskrbljeni ob videnih številkah primanjkljaja, ki ga izkazuje rebalans," je poudarila Korčetova. Številke so visoke, je izpostavila. "Še bolj zaskrbljujoče pa je, da lahko delno upravičeno dvomimo v realnost teh številk in to, kakšen bo končen rezultat in kako bodo obremenjene prihodnje generacije," je nadaljevala. Ni pa vprašanje le, kakšen bo primanjkljaj, ampak zlasti, kako je denar porabljen, je nadaljevala. "Ali je torej prišel do ljudi, do gospodarstva, ali pa je, kot se izkazuje skozi določene koruptivne prakse, poniknil neznano kam," je navedla poslanka.
V LMŠ se po njenih besedah sprašujejo tudi, "kam gremo kot družba, če je osnovna strategija vlade, da se poreže znanosti in razvoju kot enemu od temeljev tega, da lahko polnimo proračun tudi v prihodnje, kam gremo, če je strategija, da se reže kulturi, ki je temelj vsakega naroda, in tako naprej".
Na drugi strani je po njeni oceni neodgovorno, da obrambni minister Matej Tonin hkrati prinaša v DZ zakon o vojaških investicijah v višini 780 milijonov evrov v obdobju 2021-2026, izpostavila je tudi zakon o dolgotrajni oskrbi.
Za SD rebalans proračuna premalo razvojno naravnan
Na današnji tiskovni konferenci so se na rebalans proračuna odzvali tudi Socialni demokrati. Njihova voditeljica Tanja Fajon je povedala, da gre po njihovih ocenah pri rebalansu za odmik od razvojne politike, dokument vlade pa da "ne nakazuje neke strateške usmeritve in ne izkorišča časa krize, da bi se kot država osredotočili, kakšen je naš razvojni načrt in kakšno državo si želimo čez 10 ali 20 let".
Fajonova je tudi dejala, da z rebalansom vlada bistveno zmanjšuje sredstva za nekatera zelo vitalna področja. Ob tem je omenila znanost in raziskave ter kulturo. "Veliko več sredstev gre tudi za vlaganje v ceste namesto v železnice. Poleg tega pa imamo več kot 90.000 brezposelnih, pa vlada v tem dokumentu zmanjšuje sredstva za zaposlovanje." Ob koncu je še dodala, da Janez Janša s sprejetimi ukrepi "deli bombončke in s tem kupuje volivce in glasove, ne razmišlja pa na dolgi rok, kako funkcionira država".
SAB: Nekaj gospodarskih panog je na robu preživetja
Kljub visokim proračunskim odhodkom v SAB niso optimistični, saj rebalans po njihovem mnenju za letošnje leto bolj kaže na to, da vlada le želi ugajati ljudem, posledice pa bomo odplačevali desetletja. Rekorden javnofinančni primanjkljaj in zadolževanje države po njihovem mnenju sam po sebi ni slab, "če bi porabljena sredstva v času najstrožjih omejitev zaradi covid-19 dosegla pravi cilj, tj. čim bolj ublažiti posledice korona krize za ljudi in gospodarstvo."
"Žal prvi podatki kažejo, da je nekaj gospodarskih panog na robu preživetja, denimo panoga organizacije dogodkov, panoga turističnih prevozov, kultura idr." Je pa po oceni stranke SAB treba pohvaliti ukrep turističnih bonov, ki bo turizem očitno izvlekel iz skupine panog, ki se borijo za preživetje.
Če se bodo stečaji podjetij nadaljevali in bo brezposelnost v prihodnjih mesecih narasla, finančna intervencija vlade ne bo dosegla svojega cilja, še opozarjajo v SAB.
Levica: Zategovanje pasu socialni državi na eni strani in nakupi nepotrebnega orožja na drugi
Stališče Levice je na izjavi za medije predstavil poslanec Miha Kordiš. Kot je uvodoma dejal, se ponovno strada znanost in kulturo, javnemu zdravstvu, ki nas je pripeljalo skozi epidemijo, pa se namenja premalo denarja, in sicer 140 milijonov namesto 200 oziroma 250 milijonov. Ob tem pa vlada kupuje orožje, je dejal Kordiš.
Izrisuje se, kakšno politiko lahko pričakujemo v bodoče, je dodal poslanec Levice. "Zategovanje pasu socialni državi, ekonomsko in socialno zgrešene politike na eni strani, na drugi pa nakupi nepotrebnega orožja. Vse to se je Janez Janša naučil v preteklih letih na škodo državljanov," je zaključil Kordiš.
"Vlada je kulturi odgriznila osem milijonov"
Ostro so se odzvali tudi v sindikatu Glosa, predvsem zaradi tega, ker je vlada, namesto, da bi odrezala večji kos pogače, "kulturi raje odgriznila osem milijonov". "Namesto za javno, dobro in državotvorno ste se – ne prvič – odločili za radikalno in razdiralno pot navzdol, ki uničuje vrednote in temelje naše demokracije," so zapisali v izjavi za javnost in dodali, da ostro nasprotujejo kulturni politiki, ki je v službi ideologije in vladajočega političnega programa ter "domačega in tujega diktata". V sindikatu menijo, da bo vlada s tem storila "neskončno neumnost".
Vlada je sicer predlog rebalansa pripravila v negotovih razmerah in po nenadni ter zelo hitri zaustavitvi gospodarstva, ki je sledila razglasitvi epidemije. Ta je povzročila velik ekonomski šok; po zadnji napovedi Umarja se bo BDP letos realno znižal za 7,6 odstotka. V času epidemije je tako prišlo do izrazitega upada proračunskih prihodkov, hkrati pa do rasti izdatkov zaradi sprejetih ukrepov vlade za omilitev posledic krize in ohranitev gospodarske aktivnosti, izpostavlja vlada.
KOMENTARJI (306)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.