Po naših podatkih je izbral odstavljeno nekdanjo generalno direktorico policije Tatjano Bobnar, razrešenega nekdanjega šefa kriminalistične policije Boštjana Lindava, razrešeno nekdanjo šefico Sektorja za odnose z javnostjo Vesno Drole in še dva kriminalista na Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU). Tudi ta načrtno izbrana – Tina Pahor in Marko Košir, ki preiskujeta domnevne nepravilnosti prejšnje Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb ( Knovs) oziroma sume kaznivih dejanj obrambnega ministra Mateja Tonina in državnega sekretarja Žana Mahniča.
To, da je Jurič izbral ravno teh pet ljudi za neko skupino, ki se bo ukvarjala z ilegalnimi migracijami, pove vse. Gre za ljudi, ki so strokovno pokrivali povsem druga področja in z migracijami nimajo zveze, gre za ljudi, ki jih je ta vlada brez razlogov odstavila s položajev, ker so bili za njo moteči. Dva preiskovalca pa sta še vedno moteča, ker preiskujeta domnevna kazniva dejanja vladnih predstavnikov, stranka SDS pa kriminalistko Tino Pahor tudi neprestano napada prek svojih propagandnih medijev in jo diskreditira na družbenih omrežjih. Zdaj se je pa skuša znebiti in jo poslati na migracije. Kadrovska čistka vlade se tako nadaljuje s polno paro, ne izbira sredstev, ko se želi znebiti ljudi. Če ne gre drugače, si pa izmisli, da jih potrebuje v neki delovni skupini, ki jo bo šele ustanovila. Vse pod pretvezo, da jih umakne iz tega okolja, kjer so za njo očitno moteči.
Vse te manevre stranke SDS, ki si podreja slovensko policijo za svoje politične interese in izvaja nezaslišane pritiske na njihovo delo, veselo podpirajo predsedniki koalicijskih strank in ministri Zdravko Počivalšek, Matej Tonin in Aleksandra Pivec. Vsi trije tudi sami v predkazenskih postopkih. Pa vendar, če tudi degradirajo preiskovalce NPU, jih kazensko premeščajo in s tem strokovno ponižujejo, bodo preiskave zoper njih še vedno normalno tekle naprej, saj jih usmerja tožilstvo in tožilstvo odloča, kakšen bo epilog predkazenskih postopkov zoper njih.
Nad politične pritiske tudi Knovs
Komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, ki jo vodi Matjaž Nemec, je včeraj znova opravila nadzor na policiji, tokrat zaradi spornih dopisov, ki jih državni sekretar na notranjem ministrstvu Franc Kangler pošilja direktorju policije in zahteva ukrepanje zoper kriminaliste na NPU. "Pooblaščena skupina Knovs je na sedežu Generalne policijske uprave in NPU preverjala navedbe medijev, da naj bi se državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc Kangler z dopisi obrnil na vodstvo GPU glede konkretne preiskave NPU. Na vpogled smo od GPU dobili tri dokumente, iz enega so jasno razvidna pričakovanja, ki bi lahko izražala namero po vplivu glede konkretne zadeve, ki jo je preiskoval NPU," je povedal Matjaž Nemec. Čeprav Kangler trdi, da njegove dopise medijem dostavlja NPU, ga je Knovs včeraj postavil na laž, saj njegovih dopisov člani komisije niso dobili na NPU, ker jih tam nimajo. Jurič jih na NPU ni poslal. Zato je Knovs Kanglerjeva pisanja lahko dobil na vpogled samo pri vodstvu policije. Bo pa Knovs v nadaljevanju od policije zahteval vse dopise, ki jih je pisal Franc Kangler.
Obtoženi kaznivih dejanj se po novem za pomoč lahko obračajo tudi na ministra in državnega sekretarja
Ker se je vodstvo policije takoj odzvalo na dopis Kanglerja, ki je posredoval za svojega znanca Jožeta Kojca, ki je obtožen zlorabe prostitucije, s katero naj bi zaslužili kar 21 milijonov evrov, se na njega očitno lahko obrnejo tudi vsi drugi obtoženci, ki imajo pripombe na delo kriminalistov Nacionalnega preiskovalnega urada. Lahko pišejo tudi notranjemu ministru Alešu Hojsu, naj posreduje, saj je Kojc pisal tudi njemu in mu potožil, da so preiskovalci NPU kot nekakšni šerifi, ki si vzamejo pravico v svoje roke in zlorabijo represivni aparat za očitno neke svoje ali tuje interese. Minister Hojs in sekretar Kangler sta takoj ukrepala. Jurič prav tako.
"Pisanje občana bomo preverili v notranjevarnostnem postopku, v obsegu in na način, kot to storimo v drugih podobnih primerih, in glede na ugotovitve ustrezno ukrepali," so sporočili z Generalne policijske uprave. Na ostre odzive pravne stroke, da niso pristojni za nadzor zbranih dokazov in preiskave, ki jo vodi tožilstvo, sojenje pa že poteka, se na policiji ne zmenijo. "Dopis državnega sekretarja v policiji štejemo kot odstop prijave občana, ki je pisal ministru za notranje zadeve in se pritožil zoper delo policistov. Občanu smo dolžni odgovoriti skladno z Uredbo o upravnem poslovanju. Ker je občan v svojih prijavah opisal domnevna odklonska ravnanja, ki so po Pravilniku o notranji varnosti v policiji ravnanja, ki predstavljajo kršitev predpisov, internih aktov in etičnih kodeksov, ki veljajo za uslužbence policije in negativno vplivajo na notranjo varnost v policiji ali ugled policije, smo uvedli notranjevarnostni postopek," razlagajo na Generalni policijski upravi.
KOMENTARJI (688)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.