Državni sekretar Franc Kangler je torej vsaj dvakrat zahteval od prvega moža slovenske policije, da preveri postopke zoper Kojca in da ukrepa zoper preiskovalce, ker je ocenil, da so storili hujše kršitve delovnih obveznosti, ker naj bi delali nezakonito.
Je Franc Kangler zlorabil položaj državnega sekretarja?
Kangler je to ugotovil kar na podlagi dopisa, ki mu ga je poslal njegov nekdanji sodelavec Jože Kojc, obtožen zlorabe prostitucije, s katero naj bi zaslužili 21 milijonov evrov. "Iz dopisa in prilog je razvidno, da z nekaterimi operativnimi informacijami NPU razpolaga znana slovenska odvetniška pisarna Senica, kar je zelo zaskrbljujoče," je 20. avgusta Kangler pisal Andreju Juriču in ocenil, da se odgovorni na NPU po njegovi oceni niso dosledno odzvali, zato je dopis v reševanje odstopil v. d. generalnega direktorja policije.
Osumljenci in obtoženci kaznivih dejanj se očitno po novem lahko osebno obračajo kar na državnega sekretarja Kanglerja, če imajo kakšne pripombe na kazenske ali predkazenske postopke. In to še preden o izločitvi dokazov v sodnem procesu pravnomočno odloči sodišče. Popolna zloraba položaja državnega sekretarja, pravi pravna stroka. V normalni državi bi morali Kanglerja razrešiti. Na spolzkem terenu je tudi direktor policije, ki se odziva na takšne dopise in odreja ukrepe na podlagi nepravnomočnih sklepov. Namesto sodišč dokaze na zahtevo politike zdaj presojata direktor policije Jurič in Direktorat za policijo in druge varnostne naloge MNZ, ki ga vodi Lado Bradač. Vsi zlorabljajo svoje položaje, saj odrejajo nadzore in postopke, za katere niso pristojni, opozarja stroka. Dokaze v kazenskem postopku lahko presojata samo tožilstvo in sodišče.
Tudi v primeru obtoženega Kojca je izključno tožilstvo tisto, ki lahko presoja zbrane dokaze, ne pa Franc Kangler. Specializirano državno tožilstvo, ki zastopa obtožbo zoper Kojca, je jasno sporočilo: "Vsi dokazi so pridobljeni zakonito in brez kršitev človekovih pravic." Doc. dr. Miroslav Žaberl, profesor na Fakulteti za varnostne vede v Mariboru pojasnjuje: "Vpliv politike, in državni funkcionar je politično nastavljena oseba, v odprte predkazenske ali kazenske postopke, je nedopusten." In opozarja, da samo tožilec lahko ocenjuje, ali so dokazi verodostojni in zakoniti. Da gre za nedopustne posege, opozarja tudi doc. dr. Miha Šepec s Pravne fakultete Univerze v Mariboru: "Nesporno je, da tako minister kot državni sekretar nimata pooblastil za vtikanje v tekoče kazenske zadeve." In dodaja: "Če torej početje gospoda Kanglerja razumemo kot uporabo političnega vpliva, s katerim želi vplivati na tekočo kazensko preiskavo ali kot obliko posrednega zastraševanja preiskovalcev v policiji, gre za očitno in hudo zlorabo političnega položaja."
Pa vendar, ne glede na vsa pojasnila in opozorila stroke, predavateljev, profesorjev ter pravne razlage zakonodaje in pooblastil se vodstvo policije odzove na vsako politično zahtevo. Tudi na dopis, ki ga je Kangler poslal Juriču 26. avgusta, se je takoj odzvalo. "Iz sklepa Okrožnega sodišča v Kopru ter dopisa Jožeta Kojca sem nedvomno ugotovil, da so se v zadevi Jože Kojc s strani preiskovalcev NPU zgodile hujše kršitve delovnih obveznosti ter so podani utemeljeni razlogi za sum, da so nekateri preiskovalci NPU storili kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti," je po naših informacijah zapisal Kangler. "Pričakujem, da boste v konkretnem primeru zoper kršitelje primerno ukrepali, predvsem pričakujem, da bodo odgovorni v NPU pojasnili nezakonito delovanje, katerega je ugotovilo sodišče."
"Državni sekretar Franc Kangler nam je v reševanje odstopil prijave občana o domnevnih nepravilnostih pri preiskavi poslovanja Kluba Marina na Ajševici v letih 2017–2019, ki naj bi jih storili kriminalisti NPU. V zadnjem odstopu je izrazil pričakovanje, da bomo v konkretnem primeru zoper odgovorne v NPU primerno ukrepali, saj naj bi po njegovi oceni, izhajajoč iz sklepa Okrožnega sodišča v Kopru, bili podani utemeljeni razlogi za sum, da so nekateri preiskovalci NPU storili kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti. Zato pričakuje, da o nezakonitem početju obvestimo Specializirano državno tožilstvo," pa zapišejo na Generalni policijski upravi.
Ker torej državni sekretar pričakuje, da bodo ukrepali, in ker je državni sekretar ocenil, da so nekateri preiskovalci storili kaznivo dejanje, gre vodstvo policije spet nad NPU in prevzame vlogo sodišča. Tako bodo kar na policiji opravili tisto, za kar so pristojni sodniki. Za presojo dokazov pa uporabili nepravnomočen sklep. Ker je tako rekel Kangler. Zato jih bomo danes vprašali, kje imajo zakonsko podlago, da preverjajo kriminalistično preiskavo in zbrane dokaze o zlorabi prostitucije zoper obtoženega Kojca. Glede na to, da je preiskavo vodilo tožilstvo, sojenje pa poteka na koprskem sodišču. Prav tako bomo zahtevali pojasnila, kako lahko uvedejo notranjevarnostni postopek na podlagi pisanja državnega sekretarja in na podlagi nepravnomočnega sklepa sodišča. Na ta sklep se je namreč pritožilo Specializirano državno tožilstvo. Nepravnomočen sklep nima nobene veljave, saj mora o pritožbi odločiti še sodišče. Zanima pa nas tudi, ali vsako pritožbo občana, ki je v kazenskem postopku, obravnavajo na ta način, da preverjajo zbrane dokaze in policijske postopke. Vsi obtoženci namreč na sodišču predlagajo izločitev vseh možnih dokazov. To se dogaja popolnoma v vseh sodnih postopkih.
Kot že rečeno, zbranih dokazov in poteka kazenskih postopkov ne morejo in ne smejo presojati Franc Kangler, Andrej Jurič in Lado Bradač. Niso pristojni za takšne nadzore in posege v kriminalistične preiskave. Kdo jih bo sankcioniral, ovadil, odstavil, razrešil, zamenjal?
KOMENTARJI (912)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.