Slovenija

'Nedopustno je, da na nekatere odločbe ustavnega sodišča ni odziva že več let'

Ljubljana, 11. 12. 2018 18.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Odhajajoči predsednici ustavnega sodišča Jadranki Sovdat se zdi nedopustno, da na nekatere odločbe ustavnega sodišča že po več let ni odziva. "To je velika anomalija v delovanju pravne države," je poudarila. Po njenem je nespoštovanje odločbe ustavnega sodišča lahko tudi razlog za ustavno obtožbo, "saj gre vendar za kršitev ustave".

"Za pravno državo zagotovo ni značilno to, kar se dogaja, da imamo cel seznam odločb ustavnega sodišča, na katere se zakonodajalec ni odzval," je kritična predsednica ustavnega sodišča Jadranka Sovdat, ki se ji mandat ustavne sodnice izteče čez teden dni. Zakonodajalec se po njenih besedah mora odzivati na odločbo ustavnega sodišča v roku, ki ga ta določi. "Če spoštujemo pravila vladavine prava, potem se odločbe ustavnega sodišča spoštujejo," je dejala.

'Spoštovanje odločbe pomeni odziv v roku'

Da se to ne dogaja, jo, kot je pojasnila, tudi osebno iritira. Zadnje čase smo se po njenih navedbah navadili na besede "se ne strinjamo z odločbo ustavnega sodišča, ampak jo bomo spoštovali". "Ampak spoštovanje zahteva odziv v roku. Če tega odziva ni, temu ni mogoče reči drugače kot nespoštovanje odločbe ustavnega sodišča," je poudarila in dodala, da se ji to zdi popolnoma nesprejemljivo. Pojasnila je, da v resnih zahodnih demokracijah teh problemov nimajo, zato se ji zdi, da se v tem pogledu ne kažemo prav v dobri luči.

Po mnenju Sovdatove gre pri ustavni obtožbi po eni strani za politični mehanizem v parlamentu, ki pa se lahko spremeni v pravno sredstvo.
Po mnenju Sovdatove gre pri ustavni obtožbi po eni strani za politični mehanizem v parlamentu, ki pa se lahko spremeni v pravno sredstvo. FOTO: Ustavno sodišče republike Slovenije

To, da se zakonodajalec ne odziva, po besedah Sovdatove tudi že povzroča reakcijo na ustavnem sodišču. "Ustavno sodišče včasih kar na zalogo računa na to, da se morebiti zakonodajalec ne bo odzval, in potem s tako imenovanim načinom izvršitve začasno stopi na zakonodajno polje," je pojasnila. Sodišče lahko namreč v takem primeru odloči, kakšna pravila bodo veljala, dokler zakonodajalec ne odpravi ugotovljene neustavnosti.

"Mislim, da smo tako rekoč najbolj aktivistično ustavno sodišče v tem pogledu, to druga ustavna sodišča delajo mnogo manjkrat," je dejala in ocenila, da bo treba to težavo prepustiti prihodnji sestavi ustavnega sodišča. "Če se zakonodajna in izvršilna oblast tu ne bosta zresnili in te anomalije odpravili, potem bo moralo verjetno ustavno sodišče razmišljati o tem, kako bo v prihodnje odločalo," je ocenila. Dodala je, da bo moralo v tem primeru očitno ustavno sodišče "z načinom svoje odločitve povzročiti to, da se bosta zakonodajalec in vlada resneje odzivala".

Zaradi neuresničene odločbe Marjan Šarec pred ustavno obtožbo

Ena od neuresničenih zadev je tudi odločba ustavnega sodišča v zvezi z zakonom o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (Zofvi), ki določa financiranje zasebnih osnovnih šol. Zaradi nje se obeta tudi vložitev predloga ustavne obtožbe zoper predsednika vlade Marjana Šarca, saj je namreč vlada 22. novembra sporočila, da nasprotuje predlogu novele Zofvija, ki jo je v DZ vložila poslanska skupina SDS.

Poslanske skupine SDS, NSi in SNS bodo s predlogom ustavne obtožbe zoper premierja Marjana Šarca, ki jo pripravljajo zaradi nepripravljenosti vlade za uresničitev ustavne odločbe glede financiranja zasebnega šolstva, počakale na obravnavo novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja v DZ.

Sovdatova se o konkretnem primeru ni želela izrekati, njeno splošno stališče pa je, da je nespoštovanje odločbe ustavnega sodišča lahko razlog za ustavno obtožbo, "saj gre vendar za kršitev ustave". Po njenem mnenju gre sicer pri ustavni obtožbi po eni strani za politični mehanizem v parlamentu, ki pa se lahko, če ima podporo vsaj 46 glasov, spremeni v pravno sredstvo. V tem primeru bi se moralo ustavno sodišče izrekati o konkretni ustavni obtožbi, je pojasnila in spomnila, da ustavno sodišče doslej ustavne obtožbe še ni obravnavalo.

Tudi o novi pobudi v tem primeru, ki čaka na obravnavo na ustavnem sodišču, in sicer, da naj sodišče samo določi, kako naj se omenjena odločba izvrši, Sovdatova konkretno ni želela govoriti. Izrazila je prepričanje, da bo zadeva prišla na vrsto kmalu, ker je bila v tem primeru ena odločba že izdana in ker je nespoštovana. "To so zame razlogi, ki govorijo za to, da se jo vzame naprej," je pojasnila.

Ob tem je spomnila na primere iz preteklosti, ko se je ustavno sodišče na podlagi nove pobude dejansko odločilo za stopnjevanje sankcije. V primeru instituta prisilne poravnave je denimo sodišče odločilo, da dokler zakonodajalec ne odpravi ugotovljene protiustavnosti, se institut prisilne poravnave ne sme uporabljati.

'Zakonodajalec, ki se na odločbo ne odzove v roku, hudo krši načela pravne države'

V vseh primerih pa se to ne da narediti, je opozorila. Navedla je primer določb zakona o kazenskem postopku glede pripora, ko je bila v 90. letih pri več členih ugotovljena protiustavnost. Ker se zakonodajalec ni odzval, je ustavno sodišče prav tako prejelo novo pobudo, naj razveljavi vse določbe o priporu, ki pa jo je zavrnilo. Sodišče je vztrajalo pri razlogih za protiustavnost, a opozorilo, da je pripor uveden tudi zaradi ponovitvene nevarnosti, s čimer se lahko varuje denimo tudi življenje, je pojasnila.

Ob tem je poudarila, da zakonodajalec, ki se na odločbo ustavnega sodišča ne odzove v roku, "hudo krši načela pravne države in načelo delitve oblasti", na kar so ustavni sodniki opozorili tudi v številnih odločbah.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (28)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bojer
12. 12. 2018 20.10
V praksi se ustavno sodišče odloča po sestavi in prepričanju posameznikov. Finansiranje šol je tipičen primer tega. Če so šole zasebne, naj bojo zasebne. V kolikor se jaz odločim za zasebnega zobozdravnika, moram plačati vse in mi nihče ničesar ne subvencionira (zgolj en primer zasebnosti v praksi).
aloalo
12. 12. 2018 17.42
+1
A bejjž bejž ko je pa treba Zakon o delovnih razmerjih vpeljati v družbo v celoti, ste pa tiho..tuki bi pa kar neki bluzil zardi ene odločbe. Banda
zmago56
12. 12. 2018 16.38
+2
Ukinit ustavno sodišče in tudi vsa ostala sodišča, saj v Sloveniji zakoni itak samo za nižji sloj veljajo.
Transformerji
12. 12. 2018 15.03
+2
Preveč je zadev, ki tudi do državnega sodišča ne pridejo......
vinogradnik33
12. 12. 2018 13.21
+1
Največkrat so kršili ustavo ravno ustavni sodniki , tudi v primeru izpustitve Janše iz zapora z zlagano razlago !
01xxy
12. 12. 2018 14.12
+2
Ti ustavni sodniki so sramota Slovenije. Dno greznice.
Transformerji
12. 12. 2018 12.58
+4
Kakšna naivnost: naša Ustava gre nekako tako: smo samostojni, neodvisni, demokratični, pravni - ne me basat! Nič od tega ne drži!
PIERREBRICE
12. 12. 2018 10.46
+1
Mogoče kdo tega ne ve. Takrat je bil rezultat glasovanja o tej temi na US 5:4. Takrat je večina sodnikov bila ''rumeno modra'', danes bi bilo glasovanje verjetno 6:3 in sicer proti. No pa da vidimo, kaj bo.
SDS_je_poden
12. 12. 2018 09.38
+0
Se sicer strinjam, da je treba sodbe sodišč spoštovat, ker tako delujejo pravno razvite države. Sodba, četudi nam ni všeč, je še vseeno zavezujoča. Vendar pa ne morem mirno požreti ločenih mnenj pri zadevi Patria in navedbe, da je z svobodo Jovana pogojena demokracija v tej državi. Tega enostavno ne kupim in s takimi mnenji si sodišče samo zbija kredibilnost.
Mihatadesni
11. 12. 2018 21.44
+4
Daj ženska spokaj in ne jamraj, če bi delala tako ti , kot ostali Janševi prijatelji v US , po svoji vesti in brez nareka iz njegove strani bi marsikaj lahko spremenili ,na boljše mislim. Ti in vsi ostali sodniki ste pa ustavna sramota Slovenije, že ko kriminalcem omogočate razveljavitev sodb in kot prijatelji pomagate pridno z zastaranjem. Termin zastaranje nekega kaznivega dejanja je protiustaven. Nobeno kaznivo dejanje ne bi smelo zastarati.
borec91
11. 12. 2018 21.03
+8
nedopustno je da imamo tako bedno pokvarjeno ustavno sodisce
kobajage
11. 12. 2018 20.32
+5
Potem prosim pojasnite javnosti, zakaj se na slovenskih sodiščih ne opravi javnih obravnav, ki so obvezujoče po sklepih ESČP in celo Ustavnega sodišča RS, kar predstavlja kršenje človekovih pravic in temeljnih svoboščin. V času vašega predsedovanja sem dobil na moje pitožbe sklepe, da jih ne boste sprejeli v obravnavo po 55.b členu ZUstS in ste jih osebno podpisala. Ali to pomeni, da nimate pojma o EU Konvenciji in Ustavi RS, ali pa se samo sprenevedate. Povzročila ste mi veliko moralno in materialno škodo, za kar od ustreznih institucij zahtevam, da vas pokličejo na odgovornost.
topo
12. 12. 2018 12.38
Prelistal sem kdo ima slovensko državljanstvo.pa nisem našel nobenega KOBAJAGE.zato nimate nobene osnove za pritoževanje.
FC Chelsea2
11. 12. 2018 20.28
-1
In potem takem bi radi levi pol rad prepričal ljudi, da smo pravna država kajne. Če bi ustavno sodišče razsodilo neki, da mora storiti desni pol karkoli bi vsi v levem polu bili glasni in govorili, da naj spoštujejo sodbo kajne. Ko pa morajo oni kaj spoštovati pa je tako kot v tem primeru.
kolbek460
11. 12. 2018 20.07
+2
Temu ustavnemu sodišču se smejijo otroci od otrok otrok in njihovi otroci z jakličem na čelu ,,
sagesse
11. 12. 2018 20.15
+1
temu ustavnemu sodišču se smejite jugoslovani,kateri ne priznavate ustave republike slivenije....če vam ne paše naša ureditev imate še vedno možnost,da se vrnete v države vaših prednikov....
sagesse
11. 12. 2018 20.01
+2
po komentarjib sodeč imate nekateri resne težave v dojemanju normalizacije in si želite diktaturo proletariata,kjer je eni strani dovoljeno vse.da vas spomnim.....jugoslavije ni več,,,,sedaj je tu slovenija....
RedCell
11. 12. 2018 20.52
+3
najvsivedo
11. 12. 2018 19.59
-2
Komentirajo sami levi poštenjaki,in to o svojih ustavnih sodnikih ,ki niso sodili po njihovih željah...TOREJ LAŽI IN KONSTRUKTI NE PALIJO.
RedCell
11. 12. 2018 19.56
+8
Draga Jadranka, nedopustno je tudi, da trenutni senat našega Ustavnega sodišča ne vidi kršitev ustavnih in konvencijskih pravic tudi tam, kjer jih vsi ostali vidijo, vključno z ESČP. Nedopustno je tudi, da so ustavni sodniki osebe, ki nimajo pojma-ampak res pojma o temeljnih človekovih pravicah in dneva delovne dobe izven akademske sfere. In še bi se lahko pogovarjali, dolgo in obsežno.
sagesse
11. 12. 2018 20.10
+2
ustava je ena sama in prav je da jo spoštujemo vsi.ustavno sodišče je zadnji branik demokracije vsake demokratične države.če bi se šli dlakocepstvo je 5 ustavnih sodnikov v levi sredini in štirje v desni sredini.v vsaki državi se trudijo,da ne prihaja do prevlade ene ali druge strani.ali si nekateri res želite anarhijo???....
pop greznica
11. 12. 2018 19.53
+2
ah tele sds maškare na US ne moreš resno jemat
kolbek460
11. 12. 2018 19.52
+9
Dokler je ustavno sodišče politično kontaminirano in njihove odločitve že na daleč politične naj se ne trudi in jamra ,zapravili ste vse svoj namen in ugled ki ga nikoli niste imeli in se trudili vzdrževati ,z Drobničem to je bil začetek ,daizinger,petrič,šorli ,,kup numizmatikov ,,
srebrnibreg
11. 12. 2018 19.52
+11
Primer ustavnih sodnikov: 5 sodnikov se v eni zadevi odloči kot se odloči 4 sodniki pa se odločijo nasprotno tem enem in istem primeru. Kako lahko? Nimamo enih zakonov in ene ustave?
brezveze13
11. 12. 2018 19.48
+4
a ta baba opravičuje oz optožuje delovanje sama sebe kaj je pa potem počela da stvari niso dobile epiloga ,čuvala in grela svojo rito sedaj pa krivdo zvaliti na druge in delo prepustiti drugim če si bodo seveda upali in zmogli