Gre za občine Dolina, Zgonik, Repentabor in Devin-Nabrežina, kjer lahko sedaj občani zaprosijo za izdajo osebne izkaznice le v italijanskem jeziku. Odlok je bil že v petek objavljen v italijanskem uradnem listu, danes pa je Primorski dnevnik zapisal, da gre za izpolnitev želje, ki jo že dalj časa vztrajno vsiljuje nacionalistična desnica.

Predsednik Sveta slovenskih organizacij Sergij Pahor je ocenil, da je to logika klestenja oziroma zniževanja tiste ravni pravic, ki jo je slovenska manjšina v Italiji že uživala. Italijanske oblasti po njegovih besedah izkoriščajo dejstvo, da še ni bil oblikovan kvalitetni odbor za izvajanje zaščitnega zakona. Če mislijo s tem nadaljevati, je dejal Pahor, bodo Slovencem v Italiji "pobrali vse". Že pridobljene pravice pa bodo spet predmet pogajanj in kompromisov. Pahor pričakuje tudi nastop Slovenije, saj gre za krčenje pravic, ki jih določajo mednarodni sporazumi, kot sta Londonski in Osimski sporazum.
Deželni tajnik slovenske skupnosti Damjan Trpin pa je dejal, da je italijansko notranje ministrstvo začelo samovoljno izvajati tiste dele zaščitnega zakona, ki so mu všeč. To je po njegovih besedah tudi krivda leve sredine, ki se je svoj čas pogajala s skrajno desnico, tako da je bila v zaščitni zakon na koncu vključena možnost zahteve po enojezičnih izkaznicah. V zameno pa ni manjšina dobila nič. Tako, je dejal Trpin, je bila potrjena ocena evropskega poslanca Luciana Caverija, enega od očetov zaščitnega zakona, da je bilo vsakršno sklepanje zavezništev z desnico nepotrebno in je znižalo raven zaščite. Slovenska skupnost bo vsekakor preučila možnost, da se pritoži na deželno upravno sodišče Lazija, saj po Trpinovem mnenju gre za ukrep, ki ne spoštuje načela enakosti, ker ne uvaja modela dvojezičnih izkaznic tudi za ostale občine.