Ob robu današnjega ogleda posledic vetroloma na Gorenjskem je predsednica DeSUS Aleksandra Pivec dejala, da so bile na petkovem edinem formalnem sestanku predstavljene možnosti in izražen interes, da oblikujejo neke vrste projektno vlado. Stranke tako trenutno pripravljajo svoja programska izhodišča in prioritete ter jih tudi finančno ocenjujejo, nato pa jih bodo dale na isto mizo, je napovedala.
Poudarila je namreč, da nobena nova vlada ne bo imela nobenega smisla, če ne bo zastavljena projektno in ne bo do konca mandata sposobna izvesti zadanih prioritet. Slednjim zato v pogovorih po mnenju Pivčeve velja nameniti večino pozornosti.
"Po tem, ko bodo posamezni prioritetni predlogi zloženi skupaj, bo moč oceniti, ali si sploh pridemo blizu s programskimi izhodišči," je poudarila. Šele nato pa bo po njenih besedah odločeno, ali nadaljujejo s pogovori v tretjem krogu, v katerem bi govorili tudi o kadrovskih zadevah. Hkrati se v DeSUS pripravljajo tudi na predčasne volitve, saj Pivčeva še vedno ocenjuje, da so v tem trenutku najbolj realna možnost.
S pogovori tako z Janšo kot s predsednico SAB Alenko Bratušek, ki je vse stranke z izjemo SDS pozvala k premisleku o oblikovanju projektne vlade, v DeSUS želijo pokazati, da je v Sloveniji treba vzpostaviti višjo, kulturno raven političnega dialoga. "Kajti tudi ko bodo volitve mimo, bo treba sesti za mizo, najverjetneje v zelo podobnih konstalacijah, in se začeti pogovarjati, ne glede na to, kdo sodi bolj levo ali pa bolj desno," je opomnila predsednica DeSUS.
Napovedanega skupnega srečanja strank, ki so se o pripravljenosti za oblikovanje nove vlade s prvakom SDS Janezom Janšo pogovarjale že v petek, sicer danes po informacijah oddaje Svet skoraj zagotovo ne bo, še vedno pa je možno, da bi prišlo do kakšnih posamičnih srečanj.
Uradno tega ni potrdila še nobena stranka, je pa SDS ne Twitterju pojasnila, da "pogovori in usklajevanje vsebinskih prioritet med SDS, SMC, NSi in DeSUS potekajo v drugem krogu vse od petka naprej in se bodo nadaljevali tudi v prihodnjih dneh."
Dodali so, da bo tretji krog pogajanj, v katerem bodo usklajevali odgovornosti v novi vladi, stekel le v primeru "zadostne uskladitve prioritet in jasnosti glede realne glasovalne moči vsake od partneric ter večinskega seštevka". Kot poroča novinar oddaje Svet Miha Orešnik, pa je iz stranke SDS že moč slišati, da so predčasne volitve vse verjetnejša rešitev.
Spremembe glede današnjega sestanka bi se tako lahko zgodile zaradi razkola v SMC, saj njihov predsednik Zdravko Počivalšek Janši ne more zagotoviti, koliko glasov bi novi vladi lahko prispevala njegova stranka.
V SMC je bilo namreč v preteklih dneh precej vroče. Ministrica za delo in podpredsednica Ksenija Klampfer je izstopila iz stranke, saj je zanjo nesprejemljivo pogajanje za vstop v desno vlado. V preteklosti so se sicer pojavljali namigi, da je tiho naklonjena LMŠ. V vladi Janeza Janše pa ne želi sodelovati niti prvi predsednik stranke Miro Cerar.
Počivalšek je bil v odzivu na dogajanje v stranki oster: "Loputanje z vrati je hipno res lahko všečno, a obenem politično nezrelo." Večkrat je poudaril, da se bodo pogovarjali z vsemi. Tudi v pismu članstvu je napisal, da ključ do operativne in dovolj močne vlade ne vodi prek politike izključevanja, temveč dialoga.
A LMŠ, ki je SMC povabila k sodelovanju na volitvah, na to bržkone ne pristaja. Kot je že poročalo Delo, naj bi bil prvi pogoj LMŠ za sodelovanje zaveza SMC, da tudi po volitvah ne bo oblikovala vlade s "skrajno desnico in SDS". Poslanski skupini po ponedeljkovih pogovorih vodij o tej temi molčita.
Perič: Poslanska skupina SMC je enotna
Poslanec SMC Gregor Perič, ki se ga je v javnosti omenjalo med tistimi, ki bi lahko nasprotovali vstopu v Janševo koalicijo, pa je danes novinarjem zatrdil, da je poslanska skupina enotna. "Bodite brez skrbi, vse stvari lepo tečejo normalno. Vse ostale zadeve pa bo komuniciralo vodstvo stranke," je dejal ob prihodu na sejo parlamentarnega odbora in zatrdil, da je vse pod nadzorom.
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je na vprašanje razmer v SMC in morebitnih pristopov katerega od poslancev v poslansko skupino SD danes odgovoril, da se ta trenutek s tem ne ukvarjajo. "Želim le, da država čim prej pride iz politične krize," je dejal v izjavi v DZ in ponovil, da so v SD za predčasne volitve.
Na vprašanje, ali bi po njegovem mnenju lahko na desni sredini sestavili koalicijo, pa je Han odgovoril: "Če so zadeve zjutraj jasne, so popoldne oblačne, in nasprotno."
KOMENTARJI (1805)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.