Prvi se je pogovora pri Janši udeležil vodja SMC Zdravko Počivalšek, a po koncu pred kamere ni želel stopiti. Po naših neuradnih podatkih, so se v SMC po današnjem prvem krogu pogajanj odločili, da bodo pogovore z Janšo nadaljevali.
Počivalšek je komentiral tudi očitke Marjana Šarca, ki je dejal, da si prvak SMC s pogovori na drugi strani zapravlja zaupanje LMŠ. Kredibilnost je splavala že z javno ponudbo skupnega nastopa na volitvah, Šarcu sporoča Počivalšek.
Na Twitterju je nato zapisal, da ima "Šarec še vedno možnost in čas, da svojo televizijsko povabilo dopolni tudi s konkretno ponudbo za sodelovanje". To bo najboljši način za utrjevanje zaupanja, meni Počivalšek.
Druga se je z Janšo sestala predsednica DeSUS Aleksandra Pivec. Kot je povedala novinarjem, so v stranki pripravljeni na nove pogovore. Je pa še veliko "če-jev", meni Pivčeva.
Kot zadnji se je pogovora z Janšo udeležil predsednik NSi Matej Tonin. Po zaključku sestanka Tonin ni želel podati izjave za medije. Tudi Janez Janša ni stopil pred medije. Iz SDS so sporočili le, da se bodo pogovori o sestavi nove koalicije nadaljevali prihodnji teden.
Predsednik SDS je pogovore predvsem izkoristil za to, da ugotovi, ali ima dovolj politične podpore ter ali lahko potencialni partnerji uskladijo kadre, da bi od predsednika Boruta Pahorja lahko sprejel kandidaturo za mandatarja.
Čeprav so obrisi potencialne desne vlade že jasni, je neznank še precej. Zdi se, da ima Janša pred seboj najboljšo priložnost v zadnjih letih, da sestavi vlado. Toda 46 glasov za izvolitev še nima v žepu. Potencialna nova desnosredinska koalicija bi imela po idealnem scenariju v državnem zboru 48 glasov, plus dva glasova manjšinskih poslancev, kar bi ji v teoriji omogočalo udobno večino – 50 glasov.
V praksi se nekoliko zaplete. Ključe ima v rokah SMC, kjer tako za Janšo kot mandatarja kot njegovo vladno ekipo zagotovo ne bo glasoval Jani Möderndorfer. K temu pa bi poslanec, ki preiskuje domnevno sporno predvolilno financiranje SDS, lahko nagovoril še kakšnega kolega.
Poleg tega naj bi se SMC hkrati dogovarjala tudi s Šarčevo LMŠ o skupnem nastopu na predčasnih volitvah. Na drugi strani sta tako NSi kot DeSUS z Janšo v preteklosti že sodelovali v vladnih koalicijah. Predsednici slednje stranke naj bi sicer policija zaradi grozilnega pisma zagotovila policijsko varovanje.
Sestankovali bodo tudi v SAB
Popoldne bodo zasedali tudi organi SAB, ki je predlagala oblikovanje projektne vlade, katere prvi cilj bi bile spremembe volilne zakonodaje. Za zdaj so se odzvale le tri stranke, kar ni dober obet za uresničitev ideje.
Predsednica Alenka Bratušek meni, da Janševa vlada in predčasne volitve nista dobri rešitvi, konkretno pa ni povsem zaprla možnosti morebitnih pogovorov s SDS. Organi stranke bodo odločili, kako naprej, sama pa jim bo predlagala, da začnejo priprave na volitve.
Po padcu vlade Marjana Šarca torej še vedno ni znano, ali bodo predčasne volitve ali bodo stranke oblikovale novo vlado. Iz urada predsednika republike Boruta Pahorja so medtem sporočili, da glede na rezultate pogovorov, ki jih je v prejšnjih dneh opravil s poslanskimi skupinami, dopušča tudi izvedbo drugega kroga posvetovanj.
KOMENTARJI (2685)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.