Policija o tem, koliko primerov dejansko uspe do konca raziskati, odločno molči. Kot tudi o tem, kako tečejo taktike in postopki varovanja domnevno ogrožene osebe.
Z mosta nad Dravo viseče lutke, razstreljen lokal mariborskega župana, poškodovan avtomobil prvaka politične stranke, obešena lutka na avtomobilu kandidatke za mariborski županski stol - Slovenija se v primeru Aleksandre Pivec z nedopustnimi grožnjami politikom ne sooča prvič. Politikom namreč policija praviloma odsvetuje komentiranje tovrstnih dogodkov. In tako le redki razkrivajo podrobnosti groženj.
Pred današnjimi sestanki o morebitnem oblikovanju koalicije, je, ob trenutno močno naelektrenem političnem ozračju, ki je prineslo grožnjo Pivčevi, Janez Janša na Twitter zapisal: "Grožnje posameznikom in družinam, grožnje s smrtjo ... Resno, ustavite konje." Je pa prav Janša pred dnevi na Twitterju dvigoval glas čez policijo, češ da predolgo, že 8 let, preiskuje domnevne besede Janeza Zemljariča, da se je treba Janše znebiti.
Janša je bil sicer večkrat deležen groženj. Zelo odmevna je bila tista z likvidacijo, ki jo je v službenem času, s službenega računalnika, poslal pomočnik komandirja policijske postaje Središče ob Dravi. Epiloga ni bilo, ker je sodišče sklenilo, da je primer zastaral. In policist se je vrnil na delovno mesto. Prav Janša pa je bil tudi v avtomobilu Radovana Žerjava, tik preden so se ga - pred osmimi leti, v prav tako turbulentnem času preigravanja političnih povezovanj - na sestanku tedanjih predsednikov desnosredinskih strank, lotili neznanci. Prvak SDS tega ni želel komentirati.
V policiji zagotavljajo, da v takšnih in tovrstnih dejanjih storijo vse, da storilcu pridejo na sled, kaznivega dejanja pa da se z vso potrebno resnostjo ob usmerjanju tožilca lotijo kriminalisti. Na policiji sicer nočejo razkriti, kako ogrožene osebe varujejo, kot tudi ne, koliko nasilnežev dejansko razkrinkajo. Ob tem se lahko spomnimo na dogodek na Dobovi, kjer so na vlaku prestregli moškega, ki je bil s petimi bombami namenjen k Borutu Pahorju. "Gre za posamični primer, za obsojanja vreden dogodek," je pred 11 leti dejal Pahor.
Zaradi groženj je bil policijskega varovanja dve leti deležen nekdanji poslanec, zdajšnji destrniški župan Franc Pukšič. Večkrat pa je bil tarča nasilnežev tudi Franc Kangler. A da groženj nikoli ne gre jemati z zadržki, najglasneje opominja primer predsedniškega kandidata Ivana Krambergerja, ki je preminil pod streli.
KOMENTARJI (175)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.