Predstavniki DeSUS in minister za delo Ivan Svetlik, ki so danes poskušali zbližati stališča glede pokojninske reforme, so po sestanku še vedno vsak sebi, a se dialog nadaljuje. Predsedniki koalicijskih strank na tedenskem sestanku niso našli zadovoljive rešitve. V Zares pa menijo, da premier ne bi smel več dopuščati izsiljevanja s strani DeSUS.
Reforme ne podpirajo
V DeSUS zaenkrat ostajajo pri sklepu, da reforme ne podprejo. Vendar pogovori še tečejo, je po sestanku z ministrom za delo povedal predsednik stranke Karl Erjavec.
Povedal je, da vztrajajo pri sklepu izvršnega odbora stranke. Ta je sredi novembra potrdil svoje dotedanje stališče, da poslanci stranke niti proračuna za prihodnji dve leti niti pokojninske reforme ne bodo podprli, če proračunski dokumenti ne predvidijo vsaj polovične uskladitve pokojnin v prihodnjem letu.
Interventni zakon, po katerem bo uskladitev pokojnin v letu 2011 le četrtinska in ne polovična, je bil potem sprejet brez podpore DeSUS. Erjavec pa poudarja, da še vedno vztrajajo pri omenjeni odločitvi izvršnega odbora. Interventni zakon je resda že sprejet, vendar, kot pravi, ne vidi razloga, da ga ne bi spremenili. "Sicer pa dialog teče naprej," je dejal.
Če bi bila predvidena polovična uskladitev, bi se po Erjavčevih besedah strinjali s predlogom pokojninske reforme. Ta pri usklajevanju pokojnin v 70 odstotkih upošteva rast plač in v 30 odstotkih rast življenjskih stroškov. Izhodiščni predlog DeSUS pa je upoštevanje rasti plač v 80 odstotkih in upoštevanje rasti življenjskih stroškov v 20 odstotkih.
DeSUS se zavzema za sistemsko rešitev, to pa je po Erjavčevem mnenju ustreznejši način usklajevanja pokojnin od zdaj predlaganega. Predlog za izplačilo enkratnega draginjskega dodatka, ki ga predlaga minister, bodo podprli, vendar pa ta po Erjavčevih besedah ne pomeni sistemske rešitve.
Svetlik vztraja pri predlagani formuli
Minister Svetlik po drugi strani vztraja pri že predlagani formuli za usklajevanje pokojnin, dopušča pa možnost za izplačilo enkratnega draginjskega dodatka socialno najšibkejšim. Med slednjimi so večinoma upokojenci, je minister povedal po sestanku.
Obseg sredstev za draginjski dodatek bo treba po njegovih besedah še uskladiti. "Mi smo ponudili isto varianto kot prejšnje leto – 15 milijonov evrov," je pojasnil. "Sicer pa dialog teče," je zagotovil. Znova naj bi se srečali še v tem tednu.
Erjavec in Pahor se bosta srečala
Predsedniki koalicijskih strank so na rednem tedenskem sestanku obravnavali tudi zahtevo DeSUS po polovičnem usklajevanju pokojnin in pogojih te stranke v povezavi s pokojninsko reformo. Sprememb v tem pogledu ni bilo, premier Borut Pahor in predsednik DeSUS Karl Erjavec pa se bosta še srečala na štiri oči, je novinarjem po sestanku povedal Erjavec.
V Zares pa menijo, da DeSUS ne more sedeti na dveh stolih. Od koalicijske stranke se pričakuje podpora in če tega ni sposobna narediti, se mora o njeni vlogi v koaliciji odločiti premier Pahor, je po sestanku poslancev Zares dejal Franco Juri. Po njegovih besedah bi moral premier Erjavcu jasno povedati, "ali si z nami ali nisi", sicer bo to zahteval Zares.
Vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem, ki je napovedala, da se bo po razpravi z ožjim vodstvom Zares odločila o svoji nadaljnji politični poti, pa je zavrnila ugibanja, da naj bi se priključila poslancem DeSUS.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.