Nekdanji prvi mož Zavarovalnice Vzajemna in sedanji direktor Ljubljanskih lekarn Marko Jaklič naj bi z goljufijo prišel do naziva magister, so poročali v oddaji SVET na Kanalu A. Magistrsko nalogo je zagovarjal na ekonomski fakulteti le nekaj mesecev pozneje, ko je zavarovalnica prejela študijo, ki jo je naročila pri podjetju In herc, zanjo pa naj bi plačala 3756 evrov. Izdelal jo je ekonomist Mičo Mrkaić, kot vir pa je Jaklič v magistrski nalogi navedel sebe.
Jaklič zanika obtožbe. "Trenutno zbiram dokumentacijo izpred šestih let v zvezi z mojim magistrskim delom 'Tržne neučinkovitosti in reguliranje trgov zdravstvenih storitev: primer lekarniških storitev v Sloveniji'. Dispozicija mojega magistrskega dela je bila časovno pripravljena bistveno pred analizo, ki jo je podpisal g. Mrkaić. Skladno z dogovorom z g. Mrkaićem je le-ta v analizi uporabil moje še nedokončano magistrsko delo. Razlog za takšno odločitev je bil, da smo na ta način moje magistrsko delo lahko uporabili tudi v postopkih, ki smo jih takrat proti lekarnam sprožili pred Uradom za varstvo konkurence. Tudi sicer bi takšno analizo težko pripravil kdor koli drug, saj smo imeli podatke za pripravo le-te le na Vzajemni," je pojasnil.
Prodekan ekonomske fakultete, kjer je Jaklič dobil magistrski naziv, Aljoša Valentinčič bo v vsakem primeru preveril sume o goljufiji in prepisovanju. Če se sumi izkažejo za utemeljene, lahko Jakliču odvzamejo magistrski naziv in razveljavijo njegovo magistrsko delo.
A Jaklič je prepričan, da naziva ne bo izgubil. "Trenutno sem že našel kar nekaj elektronske korespondence, ki jasno potrjuje moje navedbe." Dokaze bo predstavil, ko jih bo zbral v celoti. Na vprašanje, zakaj so na Vzajemni sploh plačali, če so sami zbirali podatke, je odgovoril: "Plačilo je bilo sorazmerno z opravljenim delom in s tem, da se je g. Mrkaić s tem izpostavil. Priprava takšne študije v celoti bi pomenila najmanj šest mesecev dela in bi po mojih izkušnjah stala več kot 40.000 evrov." Tudi če bi mu odvzeli magistrski naziv, pa to ni pogoj za delovno mesto direktorja Lekarne Ljubljana, tako da službe verjetno ne bi izgubil.
Ljubljanske lekarne so sicer javni zavod v lasti Mestne občine Ljubljana, kjer so pojasnili, da "direktorja zavoda imenuje in razrešuje svet zavoda s soglasjem ustanovitelja. Direktor zavoda mora imeti visoko strokovno izobrazbo in najmanj pet let delovnih izkušenj z vodenjem in upravljanjem. Če poslovodna funkcija in funkcija vodenja strokovnega dela zavoda nista ločeni, mora imeti direktor visoko izobrazbo farmacevtske smeri in najmanj pet let delovnih izkušenj. Mandat direktorja traja štiri leta in je lahko znova imenovan." Namigov o domnevnem goljufanju niso želeli komentirati.
Na Vzajemni so na vprašanje, kdo konkretno je naročil študijo, odgovorili, da gre za zadevo, ki se je dogajala že pred leti. "Vmes so se zamenjali zaposleni in uprave Vzajemne, zato bi morali vse skupaj temeljito preveriti v arhivih, če bo potrebno za namene morebitnih postopkov univerze. Plačilo, ki se v zvezi s tem omenja, se ne nanaša na to študijo, temveč na pripravo in izvedbo predavanja g. Mrkaića z naslovom 'Kakšna je prihodnost socialne države'."
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.