Trenutno je sicer v javnosti najbolj razvpito dogajanje na otroški srčni kirurgiji. Toda ta primer, ki se vleče že leta, je le "prva padla karta hišice iz kart", so zapisali Mladi zdravniki v pismu, pod katerega se je podpisala Tina Bergant.
"Mladi zdravniki Slovenije iskreno obžalujemo, da so bila preslišana številna opozorila tako zdravniških organizacij kot zdravnikov posameznikov. V letu brezglavega omejevanja dela slovenskih zdravnikov in rezanju kompetenc mladih specialistov, smo priča ad hoc spremenjenim zakonom, ki so bili malo pred tem po enakih, vrtoglavo hitrih postopkih tudi sprejeti," so opozorili mladi zdravniki. Zato se sprašujejo, kakšne bodo pasti nove zakonodaje in ali bodo morda razvrednotili slovenske zdravniške licence, pomen znanja slovenskega jezika in vloge tolmača.
Opozorili so na škodljive poteze politike v preteklem letu, vmešavanje politike v stroko, pomanjkanje posluha za bolnike in zdravstveno osebje, pa tudi na "željo po ugajanju javnosti za ceno resnice". Razvrednotenje lastnih zdravnikov je zaskrbljujoče, so poudarili. "Hkrati pa izpostavljanje slovenskih bolnikov in zdravnikov neurejenim razmeram krši načela kakovostne in varne obravnave, čemur se moramo vsi skupaj upreti in spremeniti trenutni zdravstveni sistem," so jasni v Mladih zdravnikih.
Želijo si, da bi v Sloveniji vzpostavili delujoč, kakovosten in varen sistem obravnave vseh bolnikov, "ki bi temeljil na sodelovanju, enakovrednih in spoštljivih odnosih, preseganju zavisti, potrebe po premoči in nespodobnega bogatenja na račun bolnih ter zavedanja, da sta etika in morala nadrejena birokraciji in papirologiji". Dodajajo še, da bi morala politika slediti zavezi, da delujejo za ljudi, ne pa streči lastnim interesom.
Mladi zdravniki so diplomanti Medicinske fakultete, ki so vpisani v register zdravnikov pri Zdravniški zbornici Slovenije do pet let po specialističnem izpitu. Gre za zdravnike pripravnike, sobne zdravnike, specializante in specialiste do pet let po specialističnem izpitu.
Na slabšanje razmer opozorili že v Zdravniškem društvu
Na neustrezno reševanje problematike otroške srčne kirurgije in ostale ukrepe v zdravstvu je že pred dnevi opozorilo tudi Zdravniško društvo. Tudi oni so opozorili, da ukrepi vlade vodijo v poniževalno razvrednotenje zdravniškega dela. "Ob sedanjih razmerah nosilci zdravstvene dejavnosti ne moremo več zagotavljati strokovno varnega dela," je ocenil predsednik društva Radko Komadina.
Kot je poudaril, je popolnoma nesprejemljivo, da bodo tuji zdravniki, ki v Slovenijo prihajajo predvsem zaradi odhodov domačih strokovnjakov, za svoje delo dobili neprimerno višje plačilo od domačih specialistov. Pri tem pa se pričakuje, da bodo slovenski zdravniki opravljali vlogo prevajalcev. Vendar, to je povsem neprimerno, saj takšno delo vodi v napake, ki lahko ogrozijo zdravje bolnikov, so poudarili.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.