Slovensko zdravniško društvo opozarja na neustrezno reševanje problematike otroške srčne kirurgije in na ostale ukrepe v zdravstvu. Ukrepi vlade vodijo v poniževalno razvrednotenje zdravniškega dela, je ocenil predsednik društva Radko Komadina. "Ob sedanjih razmerah nosilci zdravstvene dejavnosti ne moremo več zagotavljati strokovno varnega dela," je dodal.
Dejstvo, da bodo tuji zdravniki, ki v Slovenijo prihajajo predvsem zaradi odhodov domačih strokovnjakov, za svoje delo dobili neprimerno višje plačilo od domačih specialistov, je popolnoma nesprejemljivo, so navedli v društvu. Slovenski zdravniki po njihovih besedah tudi ne morejo opravljati vloge prevajalcev. Takšno delo namreč vodi v napake, ki lahko ogrozijo zdravje bolnikov, so poudarili.
Rešitve, ki jih sprejema vlada, so zgolj hitri poskusi reševanja nastalega stanja na področju otroške srčne kirurgije, na katerega je stroka opozarjala že dalj časa, so navedli. Posledice takšnih ukrepov bodo po njihovi napovedi povečevanje nezadovoljstva zaposlenih v zdravstvu in množično odhajanje mladih zdravnikov v tujino.
Težave pri vzpostavitvi delovanja Nacionalnega inštituta za otroške srčne bolezni pa so zdaj tudi v praksi pokazale na nesmiselne rešitve novo sprejetega zakona o zdravstveni dejavnosti, na katere so zadnje leto opozarjale vse zdravstvene organizacije, so zapisali.
"Zadnje poteze zdravstvene politike panično mašijo razpoke, na katere smo opozarjali že v času sprejetja noveliranih zdravstvenih zakonov in predvideli, da vodijo v rušenje zdravstvenega sistema," je izpostavil Komadina. V društvu po njegovih besedah opozarjajo, da je treba takoj izboljšati pogoje za delo slovenskih zdravnikov.
Novo vlado čaka nov stavkovni val?
Ker politika ni uredila zdravstva, obstaja sedaj možnost, da bo nova vlada, kadarkoli jo bomo že dobili, mandat začela z novim stavkovnim valom. Ne more tujec v tednu zaslužiti več kot 20 tisoč evrov, slovenski zdravnik pa v celem mesecu tisočaka ali dva, je jasen zdravnik Matija Cevc, sicer tudi izvršilni sekretar Slovenskega zdravniškega društva. Opozarja, da se zdravniki zaradi tega počutijo necenjene.
Svoje nezadovoljstvo je v ponedeljek izrazila tudi Zdravniška zbornica Slovenije. Po njihovem opozorilu je ministrstvo za zdravje z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je bila sprejeta leta 2017, samo onemogočilo delovanje Nacionalnega inštituta za otroške srčne bolezni. Med drugim bi moralo ministrstvo sprejeti dva pravilnika, ki pogojujeta delovanje inštituta, a to še ni storilo, so izpostavili.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.