Po novem bo lahko minister za zdravje v izjemnih primerih izdal odločbo, s katero bodo specialisti iz tretjih držav, ki imajo posebno strokovno znanje, začasno opravljali zdravstvene storitve v Sloveniji. Šlo bi za izjemne primere, ko javni zavodi s slovenskimi strokovnjaki ne morejo zagotavljati neprekinjene zdravstvene dejavnosti in je s tem tvegano ogrožanje življenj ali huda okvara zdravja bolnikov.
Od teh zdravnikov tako ne bodo zahtevali visokega znanja slovenskega jezika, bo pa moral izvajalec zdravstvene dejavnosti zagotoviti komunikacijo med vabljenim zdravnikom in bolnikom ter njegovimi svojci v slovenskem jeziku in dostopnost vse medicinske dokumentacije bolnikov tudi v slovenskem jeziku.
Zdravnik bo lahko v Sloveniji deloval največ eno leto, če bo prejel vabilo iz terciarne zdravstvene ustanove in če bodo za njegovo strokovno znanje jamčili trije zdravniki v Sloveniji, od tega nacionalni koordinator za to specializacijo in specialista mentorja.
Prvi kardiolog že dobil dovoljenje za delo
Ministrstvo za zdravje je na podlagi dopolnitev zakona o zdravniški službi, ki so začele veljati danes, izdalo dovoljenje za opravljanje zdravstvenih storitev tujemu otroškemu kardiologu, ki bo delal v UKC Ljubljana. V postopku pa so tudi dovoljenja za zdravnike, ki bodo delali v Nacionalnem inštitutu za otroške srčne bolezni, so sporočili.
Na ministrstvu so ob tem poudarili, da bo tako zagotovljena 24-urna oskrba otrok, vse dni v tednu. "Takšna obravnava otrok je skladna z mednarodno uveljavljenimi smernicami in standardi kakovosti. S tem sledimo pozivom staršev, stroke, zdravniških stanovskih organizacij, poročilu mednarodne komisije in politike, da naj zagotovimo neprekinjeno, varno in kakovostno obravnavo otrok v Sloveniji," so zapisali.
Z ministrstva so posredovali še izjavo predsednika sveta Nacionalnega inštituta za otroške srčne bolezni Igorja Gregoriča, da 24-urna prisotnost zdravnikov zagotavlja varno in kakovostno oskrbo bolnikov, pri tem sta pomembni dobra dokumentacija in komunikacija med zdravniki, zdravstvenim osebjem in starši otrok. "Tudi v ZDA tekom zdravljenja posameznega pacienta ni vedno prisoten isti kardiolog, lahko pa ga pokličem po telefonu, ko ga potrebujem. Tudi v ambulanti bolnika ne pregleda vedno isti kirurg," je navedel.
Kot še dodajajo na ministrstvu, so slovenski zdravniki že večkrat dokazali, da sodijo v sam svetovni vrh, kar pričajo številna mednarodna priznanja. "Na ministrstvu za zdravje verjamemo, da sodelovanje med slovenskimi in tujimi zdravniki ne bo predstavljalo težav, saj so na prvem mestu življenja otrok," so prepričani.
'Slovensko zdravstvo potrebuje zdravljenje in to čim prej'
Predsednik DZ Matej Tonin je danes na njihovo pobudo sprejel predstavnike Koordinacije zdravniških organizacij, s katerimi je govoril o težavah na področju zdravstva. Kot predsednik NSi pa se je zavezal, da bodo pred morebitnim podpisom koalicijske pogodbe o predvidenih rešitvah za področje zdravstva razpravljali z zdravniškimi organizacijami.
Zdravniki so Tonina med drugim opozorili, da zaradi neustreznih razmer zdravniki odhajajo v tujino ter da so izčrpani zaradi preveč dela in slabih razmer v kolektivih.
Kot je ugotovil Konrad Kuštrin, imajo s Toninom enake poglede na razvoj zdravstva v Sloveniji in ga nameravajo v primeru, da bo NSi v vladi, "prijeti za besedo".
Problematika, na katero opozarjajo zdravniki, je tudi plačno nesorazmerje. Prvemu zdravniku, ki je k nam priletel iz ZDA, so za en teden plačali slabih 23 tisoč evrov, medtem ko naši zdravniki dobijo nekaj tisoč evrov plače na mesec.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.