Z začetkom poletnih počitnic ne le v Sloveniji, ampak tudi v drugih evropskih državah se je na slovenske ceste, zlasti tiste proti turističnim središčem, vrnila gneča. Večkilometrski zastoji so v poletnih mesecih stalnica predvsem ob koncih tedna, razmere na cestah in avtocestah pa še dodatno poslabšujejo delovne zapore nekaterih cest in prometne nesreče.
Na Darsu trdijo, da se zavedajo pomembnosti ohranjanja in višanja pretočnosti avtocest in hitrih cest, pa tudi, da problematika naraščanja prometa predstavlja izziv za celotno družbo. Zato je uprava Darsa danes v okviru svojega Regionalnega nadzornega centra Ljubljana v Dragomlju pri Domžalah gostila ministrico za infrastrukturo Alenko Bratušek in ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja.
V okviru obiska sta se ministra seznanila z delovanjem nadzornih centrov Darsa in Prometno-informacijskega centra ter s projekti, ki omogočajo večjo varnost in pretočnost prometa na avtocestah. Bratuškova je izpostavila, da smo, kar se tiče digitalizacije upravljanja prometa, na pravi poti. "Nismo še tam, kjer bi si želeli, a stvari tečejo v pravo smer," je dodala.
"Ko je gneča na cestah, so ljudje nejevoljni in nestrpni, s projekti, ki so nam jih danes predstavili, pa se trudimo upravljanje prometa toliko izboljšati, da bodo tudi gneče in zastoji na cestah manjši," je pojasnila. Ljudi je prosila za razumevanje in pojasnila, da je trenutno v teku ogromno obnov železniške infrastrukture in da je tudi zato na avtocestah ter državnih cestah več zastojev.
"Ko bodo projekti končani, bo situacija sigurno boljša," je zagotovila. Dodala pa je še, da je vesela, da je na naših avtocestah kljub reorganizaciji avtocestne policije na cestah še vedno dovolj policistov. "Po besedah šefa Policije jih je celo še več," je dodala. Poklukar je dodal, da je trenutno na avtocestnem križu 11 patrulj in da želijo to število v prihodnosti še povečati. "Vozila sicer nimajo več napisa avtocestna policija, a slovenska Policija na cestah je," je poudaril.
'Širitev vpadnic iz Štajerske in Primorske je že na mizi Darsa'
Bratuškova je pojasnila, da je širitev vpadnic iz Štajerske in Primorske že na mizi Darsa. Pojasnila je, da sicer ne gre za kratkoročne rešitve, ampak za srednjeročne. "To so projekti, s katerimi se ukvarjamo," je poudarila.
Kot pravi, organizirajo tudi sestanke z avtoprevozniki, ki dajejo tovrstne predloge. Povedala je, da je bila tudi na sestanku upravnega odbora na obrtni zbornici. "Na dnevni ravni skupaj sedijo predstavniki Darsa, Policije, Luke Koper in nacionalnega centra za upravljanje prometa," je povedala in dodala, da se trudijo čim bolje upravljati promet.
Poklukar: Med zastojem ne izstopajte iz vozila
Poklukar je medtem izpostavil še, da se varnosti na cestah ne prepušča posameznikom, saj da je treba delovati skupaj – ministrstvo, Dars in vsi udeleženci v prometu. "Danes smo si ogledali enega najbolj sodobnih prometno-informacijskih centrov v Evropi," je povedal in dodal, da so jim predstavili ogromno dobrih rešitev in predlogov, ki se bodo v naslednjih letih uvajali na področju prometa.
Vsem voznikom je zaželel varno pot. "Naj na ceste ne gredo z nervozo. Do zastojev prihaja ne le v Sloveniji, ampak tudi po Evropi. Pozivam, naj spremljajo prometne informacije in razmere na cestah, predvsem pa da, ko obtičijo v zastoju, ne zapuščajo svojih vozil, saj je to zelo nevarno," je povedal in naštel nekaj primerov, med drugim tudi družino, ki je na avtocesti zaspala na odstavnem pasu. "Videli smo tudi kar nekaj prometnih nesreč, ko so vozniki obračali in šli v nasprotno smer. Ne počnite tega, ker lahko pride do še večjih nesreč," je dejal.
KOMENTARJI (121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.