Napovedi, da bosta Italija in Slovenija ustavili hrvaška pogajanja z Evropsko unijo zaradi napovedane uveljavitve hrvaške zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC) v Jadranu tudi za članice EU, so "razmišljanja nekaterih", ki ne odražajo uradnega stališča sosednjih držav, je dejal hrvaški predsednik Stipe Mesić.
Mesić je še dodal, da Hrvaška sodeluje in bo sodelovala z Italijo in Slovenijo. Vodja hrvaških pogajalcev z EU Vladimir Drobnjak je v torek v Bruslju zatrdil, da se bo Hrvaška zagotovo sestala z Italijo in Slovenijo glede ERC, vendar o datumu ni želel ugibati.
Janša: Hrvaška ne more razglasiti ERC za članice EU
Hrvaška bo 1. januarja 2008 uveljavila ekološko-ribolovno cono tudi za članice EU, ne glede na pritiske Slovenije, so sporočili iz največjih parlamentarnih hrvaških strank, vladajoče HDZ in opozicijske SDP. Slovenski premier Janez Janša je včeraj sicer izjavil, da Hrvaška ne more razglasiti ERC za članice EU. ''Gre za odnose med Hrvaško in EU in za dane zaveze, ki so del pogajalskega okvira sosednje države za vstop v EU,'' je dejal. Slovenija je namreč prepričana, da se je Hrvaška zavezala, da ne bo aktivirala ERC za evropske članice, ko je leta 2004 njen državni sekretar Hidajet Biščević podpisal zapisnik sestanka sekretarjev Slovenije, Hrvaške in Italije.
Predsednik hrvaškega odbora za zunanjo politiko Goran Jandroković je zatrdil, da si Hrvaška po protestu Slovenije in Italije ne bo premislila. Povedal je, da bodo sicer skušali doseči kompromis, zato meni, da do prekinitve pristopnih pogajanj ne bo prišlo. Poudaril je še, da Hrvaška z EU ni nikoli sklenila dogovora o neaktiviranju ERC. Tudi evropski komisar za širitev Olli Rehn je danes dejal, da bo Hrvaška konec desetletja postala članica EU. ''Pričakujem, da bo Hrvaška 28. članica, pod pogojem temeljite reformacije pravosodja in gospodarstva,'' je povedal.
''Slovenija in Italija sta enostransko uveljavili svoji ekološki coni v Jadranu, ne da bi se posvetovali s Hrvaško, za kar sta imeli pravico. Enako pa ima tudi Hrvaška pravico, da svojo ekološko ribolovno cono v Jadranu uveljavi v skladu s splošnim mednarodnim in pomorskim pravom,'' hrvaškim kolegom pritrjuje predsednik nacionalnega odbora za spremljanje pogajanj z Evropsko unijo in hkrati vodja SDP Zoran Milanović. V odgovoru na vprašanje o dogovoru med Hrvaško, Evropsko komisijo, Italijo in Slovenijo iz leta 2004, da Hrvaška z uveljavitvijo ERC za članice EU počaka, dokler ne bo dosežen dogovor vseh vpletenih strani, je Milanović odgovoril, da bo to očitno "tema pogajanj s hrvaškimi evropskimi partnerji" ter da mora biti Hrvaška "potrpežljiva, ampak vztrajna". Predsednik opozicijske HSS, Josip Friščić, je medtem poudaril, da ''mora hrvaška diplomacija popraviti napako, ki jo je država storila na stopnji sekretarjev''.
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je dejal, da bo Slovenija v sodelovanju z Italijo v primeru enostranske razglasitve ERC skušala prekiniti pristopna poganjanja Hrvaške. Italijanski premier Romano Prodi izjave, da bo pri preprečitvi hrvaškega vstopa v Unijo pomagala tudi Italija, ni komentiral. ''Vedno sem podpiral interese Slovenije, pa tudi Hrvaške na poti v EU,'' je dejal Prodi, ki je sicer posredno dal vedeti, da ne podpira morebitne hrvaške razglasitve ERC. ''Glede ERC menim, da mora Hrvaška problem rešiti v sodelovanju s Slovenijo, Italijo in Evropsko komisijo.'' Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je dodal, da je ''to tudi stališče komisije''.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.